Je třeba zvýšit počet policistů?

Návrh ministra vnitra Martina Peciny, aby vzrostl počet policistů o 3,5 tisíce mužů a žen, může vyjít státní pokladnu na miliardy korun.

foto: © repro foto, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Martin Pecina je dalším z ministrů Rusnokovy vlády, který připravuje plány, o nichž standardně rozhodují řádně zvolené kabinety s čtyřletým mandátem. Rád by navýšil počet policistů. Již v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil: „Kolik policistů bude, takovou budou odvádět práci. Počet kolem 41,5 až 42 tisíc odpovídá tomu, co bychom od policie očekávali.“ A dodal, že by se cílový stav ze současných necelých 39 tisíc mužů a žen mohl naplnit za čtyři roky. Pecina, jenž se v pátek sešel s vedením policie, také počítá s navýšením mezd ve sboru.

Otázka počtu policistů se řešila už za bývalého ministra vnitra Jana Kubiceho, který válčil s policejním exprezidentem Petrem Lessym, jenž policejní stavy odmítal redukova a naopak po vládě požadoval navýšení sboru na 40 389 policistů. Nové osazenstvo resortu vnitra by chtělo koncept navyšování počtu policistů oprášit. Současný policejní prezident Martin Červíček není proti, jen upozornil na zkratkovité úvahy typu, že nižší počet policistů je například příčinou vzrůstajícího extremismu. „Každá taková událost má své příčiny a jsem opatrný v tom hodnocení, že za to můžou jednotlivé věci, jako je nedostatek policistů. Neexistuje jedna příčina,“ uvedl Červíček.

Jak stanovit počet policistů?

Experti, s nimiž ČESKÁ POZICE hovořila, se v zásadě shodli, že neexistuje objektivní metoda, dle níž by bylo možné vypočítat, kolik příslušníků zajistí veřejný pořádek. „Vždy jde o kombinaci historického vývoje, aktuální poptávky veřejnosti, tužeb politiků a rozpočtových možností,“ uvedl zdroj redakce z ministerstva vnitra. Upozornil, že je důležité, aby se nevytvořila jen virtuální tabulková místa a početní stavy zůstaly stejné.

Bývalý první náměstek ministra vnitra Jan Hruška považuje za klíčové, aby případné navyšování počtu policistů odpovídalo zatíženosti dle kriminality v jednotlivých krajích a územních útvarech. V tomto ohledu je prý situace v rámci Česka stále nevyvážená. Dle Hrušky by se měl posilovat přímý výkon, tedy policisté v ulicích, a to především v oblastech, v nichž je objem trestné činnosti na policistu vyšší než jinde. Upozornil rovněž na rozpočtové náklady, které jsou s navyšováním spojené. „Když ministr Kubice sháněl peníze na 500 policistů, vyšplhaly se mzdové náklady na 200 milionů korun ročně. Analogicky by navýšení o 3,5 tisíce policistů stálo zhruba 1,4 miliardy korun,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI Hruška.

„Do konce července musíme poslat návrh navýšení rozpočtové kapitoly resortu vnitra ministerstvu financí. Pokud bychom získali navíc dvě až tři miliardy, šlo by o částku, která by dávala smysl a která by umožnila zvýšení platu policistů o čtyři až pět procent,“ napsala ČESKÉ POZICI Denisa Čermáková z odboru tisku a PR ministerstva vnitra.

Návrh ministra Peciny, který musí nejprve schválit vláda, vítá předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Argumentuje tím, že je nutné obnovit nábor nových policistů, aby se zajistila přirozená obměna ve sboru. „Současný početní stav je spíše za hranou. Tím, že nebyli nabírání noví policisté, vznikla generační mezera,“ sdělil ČESKÉ POZICI Štěpánek. Připomněl, že nově nabraní policisté musí nejprve projít školením a získat zkušenosti, což se pohybuje v horizontu dvou až čtyř let.

Maximálně za deset měsíců bude u moci jiná vláda. Bude proto zajímavé sledovat, nakolik byla Pecinova iniciativa produktem systematické práce, či pouhým plácnutím do vody. Sociální demokracie, jejíž vítězství se v parlamentních volbách očekává, s navyšováním policejních stavů a mezd nebude mít zásadní problém. Jenže ještě předtím může Pecinův návrh u poslanců narazit. „Řekl bych, že Martin Pecina skoro opsal můj program. Jenom jsem zvědavý, jestli ho prosadí v Poslanecké sněmovně. Bohužel v ní funguje většina bývalé koalice, která nedovolí rozpočtové změny ani zřejmě neumožní schválit návrh rozpočtu v této podobě. V tom vidím nerealizovatelnost Pecinovy vize,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.