Je třeba odvolat Rampulu, pane premiére. Konejte!

Sdružení Veřejnost proti korupci žádá premiéra, aby přiměl ministra spravedlnosti k okamžitému odvolání vrchního státního zástupce v Praze.

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší.

Občanská iniciativa Veřejnost proti korupci (VPK) vyzvala v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase, aby přiměl ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila k odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. „Pokud Vám není renomé a osud České republiky lhostejný, měl byste naší žádosti vyhovět. Setrvání jmenovaného ve funkci je ostudou nejenom pro profesi veřejného žalobce, ale pro celou zemi,“ uvádí se v textu, pod nímž je podepsán zmocněnec VPK Jan Štern.

Návrh na Rampulovo odvolání podal v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, mimo jiné kvůli liknavosti a nejasnému postupu vrchního státního zastupitelství v kauzách gripenů, privatizace Mostecké uhelné společnosti či České pivo.

„Podle posledních informací je již nyní jasné, že za jeho vedení bylo ovlivňováno vyšetřování kauz s miliardovými škodami... Všechny tyto případy skončily buď odložením, nebo zastavením, a to přesto, že existovaly důkazy potvrzující podezření z rozsáhlé trestné činnosti, a to i v zahraničí. Vlastimil Rampula jako vrchní státní zástupce v Praze je proto silně podezřelý, že realizoval politický zájem vlády, což je u státního zástupce, který by měl být nezávislý, skandální,“ uvádí VPK v otevřeném dopise Nečasovi.

Rampula nedávno v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že netuší, kdo mu dal pověst člověka, který „zametá“ trestní kauzy s politickým podtextem. To, co se kolem jeho úřadu nyní děje, považuje za snahu o destabilizaci celé soustavy státních zastupitelství.

Sdružení Veřejnost proti korupci má nicméně o Rampulově roli v údajně zmanipulovaných trestních případech jasno: „Poslední informace o zastavení vyšetřování kauzy na ministerstvu životního prostředí a na Státním fondu životního prostředí na pokyn obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné, podřízené Vlastimila Rampuly, jehož klíčovou osobou je bývalý ministr Pavel Drobil, jsou dalšími v řadě nikdy nevyšetřených a zjevně zmanipulovaných trestních kauz, v nichž figurují politici nebo vysocí státní úředníci.“ VPK proto žádá premiéra, aby vyzval ministra Pospíšila, „aby posbíral odvahu a okamžitě odvolal Vlastimila Rampulu z pozice Vrchního státního zástupce v Praze“.

  • Otevřený dopis Veřejnosti proti korupci premiérovi Petru Nečasovi si můžete přečíst na webu sdružení.

Veřejnost proti korupci (VPK) vznikla v květnu 2011. Jejím cílem je mobilizovat veřejnost, aby projevila nesouhlas a aktivně se podílela na změně poměrů v České republice. Pod její manifest obsahující patnáct konkrétních bodů, které mají společnosti pomoci vypořádat se s korupcí, se v první vlně podepsaly dvě stovky osobností.