Je tradiční energetika u konce s dechem?

Rozvoj fotovoltaických elektráren, jež na střechách provozují domácnosti a podniky, pozvolna mění energetické odvětví. Lokální úložné systémy umožňují, aby se z menších i větších čistých spotřebitelů stali minimálně samozásobitelé.

Lukáš Kříž 8.8.2016

Solární panely foto: Shutterstock

Solární panely

Globální dodávky systémů pro ukládání elektrické energie letos zdvojnásobí svůj loňský kapacitní obrat. Podniky a domácnosti si je budou ve zvýšené míře pořizovat pro vlastní solární panelové instalace a jiné zdroje obnovitelné energie. Převládající technologií se stanou lithium-iontové články, na něž roku 2025 připadne 80 procent všech instalací lokálních úložišť energie.

Loni světový trh odebral podle informací společnosti IHS úložnou energetickou kapacitu ve výši 1,4 gigawatthodiny (GWh). Letos by podle odhadu analytiků mělo jí to 2,9, za devět let o 21 GWh. Téměř polovina všech instalací bude prováděna takzvaně před elektroměrem. V praxi to znamená, že akumulátory nasadí domácnosti a podniky primárně pro vlastní spotřebu a zálohy. Zdrojem energie pro tyto interní systémy se stanou nejčastěji menší instalace fotovoltaických panelů na střechách budov.

Největší trhy

Největšími trhy pro lokální energetická úložiště se stanou USA a Japonsko. V příštích deseti letech vygenerují třetinu obratu v segmentu. Jeho celkovou hodnotu odhadují analytici ve sledovaném horizontu na 50 miliard dolarů. V Japonsku a v Austrálii překročí instalovaná úložná kapacita pět procent z celkové energetické kapacity v zemi. Analytici touto hodnotou dokládají rostoucí význam ukládání energie a souvisejících systémů pro stabilitu přenosových sítí, integraci obnovitelných zdrojů a správu infrastruktury.

Největšími trhy pro lokální energetická úložiště se stanou USA a Japonsko. V příštích deseti letech vygenerují třetinu obratu v segmentu. Jeho celkovou hodnotu odhadují analytici ve sledovaném horizontu na 50 miliard dolarů.

Klesající ceny akumulátorů ale nelákají pouze ekonomicky vyspělé země. Zájem o ně analytici společnosti IHS zaznamenávají také například v Jihoafrické republice, Keni nebo na Filipínách. V těchto zemích mohou pomoci řešit problémy s nestabilitou a výpadky dodávek elektřiny.

Tržní příležitost, kterou úložné energetické systémy představují, chtějí využít firmy z různých oborů. Vedle mediálně zviditelňovaných hráčů automobilového průmyslu se do segmentu vydávají také naftařské nebo plynárenské koncerny, dodavatelé elektrotechniky a v neposlední řadě i tradiční energetické společnosti.

Zkolabování přenosové sítě

Letos v červenci oficiálně zahájila provoz továrna na lithium-iontové baterie společnost Tesla. Projekt Elona Muska přijde na pět miliard dolarů. Podílí se na něm několik technologických partnerů, přičemž k nejvýznamnějším patří japonský Panasonic. Výstavba objektu Gigafactory začala v červnu 2014, aktuálně je dokončeno asi 14 procent z plánovaného rozsahu továrny.

Plné výrobní kapacity dosáhne projekt do čtyř let. Tehdy by měl ročně vyprodukovat akumulátory o celkové kapacitě 35 GWh. Tento objem překoná souhrn globální výroby lithium-iontových akumulátorů z roku 2013. Navíc by měla produkce nabídnout i zhruba o třetinu nižší jednotkovou cenu za uloženou kilowatthodinu. Energii pro výrobu si Gigafactory obstará plně z obnovitelných zdrojů, což vedle efektu z obrovského rozsahu výroby představuje hlavní důvod nižších cen.

Analytici společnosti Navigant Research loni zveřejnili studii, v níž mimo jiné tvrdí, že bez systémů pro ukládání energie by americká přenosová síť mohla zkolabovat

Analytici společnosti Navigant Research loni zveřejnili studii, v níž mimo jiné tvrdí, že bez systémů pro ukládání energie by americká přenosová síť mohla zkolabovat. Rostoucí kapacity domácích a podnikových fotovoltaických panelů nárazově produkují energii, která tradiční rozvody ohrožuje. Byly totiž navrženy pro jednostranné zásobování zákazníků, nikoli pro oboustranné přenosy. Lokální akumulátorová úložiště a s nimi související samozásobitelství tento problém do jisté míry řeší.

Příležitost opět vycítila společnost Tesla. Letos v létě oznámila, že převezme americkou firmu SolarCity, která patří k největším dodavatelům, respektive instalátorům střešních solárních panelů. Není bez zajímavosti, že jejím spoluzakladatelem je opět Elon Musk a podnik vedou jeho bratranci, Lyndon a Peter. Firma SolarCity patřila k obchodním partnerům Tesly. Zavedla lokální akumulátorové systémy pro domácnosti a podniky. Nyní se kooperace obou firem zjevně zjednoduší.

Země s nejvyšší penetrací úložných systémů energie připojených k přenosové síti (predikce)

Svislá osa: růst trhu (CAGR 2016-2025) (CAGR – průměrná míra ročního růstu za období). Vodorovná osa: Penetrace úložišť na celkové energetické kapacitě země v roce 2025. Poznámka: kumulativní růst úložné kapacity v letech 2016 až 2025 -> 2 GWh → >20 GWh Zdroj: IHS, 2016

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.