Je přikázání „Nepokradeš“ fašistické? Pro Klause juniora možná ano.

„Židi či zlojedi. Pak hned bude ráj na zemi. Žid i zlojed dusí tvojí rodinu,“ dumá Václav Klaus ml. nad Karlem Janečkem.

Co má společného Karel Janeček a fašismus? Nad odpovědí na tuto otázku hloubá na svém blogu syn prezidenta Václav Klaus mladší. Janečkův projekt Pozitivní evoluce se, jak píše Klaus, v lecčems podobá fašistickému hnutí! Ekonomická krize, znejistělá střední třída, slabý „velký stát“, uctívaný vůdce, tábory lidu – podle Klause tehdy jako dnes.

„Úžasné“ jsou pak tyto jeho větičky (citujeme v původním znění): „Údajně mocný nepřítel, který jediný způsobuje Vaše neštěstí a chudobu. Židi či zlojedi. Pak hned bude ráj na zemi. Žid i zlojed dusí tvojí rodinu,“ napsal Klaus. Vypíchněme tuto myšlenku, která je opravdu silné kafe. Nejdříve je však třeba ujasnit si, kdo v Janečkově terminologii je oním zlojedem. 

Když na jaře ČESKÁ POZICE vedla s Janečkem rozsáhlý rozhovor, podnikatel bez vytáček zaútočil na kmotry, respektive zloděje, korupčníky, a označil je za zmrdy. Zkrátka lidi, kteří dojí tento stát a všemožně jej okrádají a poškozují. Janeček posléze peprné označení v médiích zjemnil na „zlojedy“, „zjedy“ či „zluhy“, což byla asi chyba. Termín „zmrd“ je sice neslušný, zato úderný a výstižný, a těžko u něho bude někdo spekulovat, kdo to ten „zlojed“ vlastně je.

Žonglování Klause mladšího se zlojedy a židy je hloupé

Nyní ke Klausově myšlence. Kdysi židé nebo dnes zlojedi jsou podle prezidentova syna nepřítelem, který daným „vůdcům“ sloužil či slouží jako integrační prvek pro jejich hnutí. Snad to ale pan Klaus ml. nemohl myslet vážně. Zločinný boj fašistů s židy byl bojem rasovým. Naopak korupčník-zloděj-zmrd může být kdokoliv z nás, nehledě na rasu. Zákonný a spravedlivý boj proti zlodějům škodícím společenské obci je nutný – jak z hlediska spravedlnosti, tak vůbec funkčnosti státu. Když se podaří alespoň některé korupčníky potrestat a dostat do „báně“, bude tu opravdu o trochu lépe.

Klausovo žonglování se zlojedy a židy je hloupé. Ledaže by ředitel školy PORG považoval sedmé boží přikázání „Nepokradeš“ za fašistické. Pak by jeho myšlenkový pochod dával smysl.

Ještě je tu ale jedna varianta: Klause k napsání blogu prostě vedlo banální nutkání pomstít se Janečkovi za nepěkná slova na adresu otce. Jak totiž v jedné diskusi na Facebooku připomněl novinář Jaroslav Plesl, Janeček před časem v rozhovoru pro Reflex označil prezidenta Klause za stoprocentního zlojeda…

Počet příspěvků: 26, poslední 30.11.2012 10:10 Zobrazuji posledních 26 příspěvků.