Je nezbytná ambasáda v USA za víc než půl miliardy korun?

Vládní timing je akýsi pomýlený. V úterý 11. dubna zvyšuje lidem daně jako o život, druhý den schválí nové velvyslanectví za 600 milionů.

Všem nám spadl kámen ze srdce poté, co se vláda rozhodla pokračovat. Bohužel další zprávy už nejsou stejně potěšující. Toto rozhodnutí totiž povede k novému utahování opasků, a to už opravdu natvrdo. Ještě vyšší než původně plánované zvýšení daně z příjmu, navíc o rok dřív, další zvýšení DPH, důchody téměř zmražené a navíc spotřební daň z vína deset korun na litr. Uf! Prý je to nezbytné, ekonomická situace je složitá, dí strážce státní kasy Miroslav Kalousek.

To bylo v úterý 11. dubna. Ve středu se dozvídáme, že vláda odsouhlasila „největší českou stavební investici v zahraničí od problematické a téměř čtyřikrát prodražené rekonstrukce České národní budovy v New Yorku“, jak napsal deník Aktuálně.cz. V roce 2014 se prý má začít stavět nová česká ambasáda v USA a Česko se za ni chystá zaplatit víc než 600 milionů korun. Souhlas připojil i pan vrchní výběrčí daní Kalousek.

Takže jeden den nezbytné škrty a druhý jedna malá, zbytná investice za víc než půl miliardy. Kde jsme se to ocitli? O tom, že politici opravdu zvysoka na lidi kašlou, jsme se přesvědčili již mnohokrát. Tentokrát se však byrokratický „timing“ trefil skutečně přesně na solar posledních zbytků voličových iluzí. A žvásty o „využití potenciálu unikátního areálu pro reprezentaci ČR na úrovni přiměřené významu USA na mezinárodní scéně“ a další perly, které Aktuálně.cz cituje z vládního materiálu, jenž zdůvodňuje onu unikátní investici, ještě zvýrazňují znechucení nad současnou vládní garniturou.

Jen pro připomenutí: Česká národní budova se nakonec prodražila z 235 na 812 milionů. Při troše toho štěstíčka by tedy nová česká ambasáda ve Washingtonu mohla přijít klidně na víc než dvě miliardy. V řeči čísel zhruba tolik, kolik se vezme letos učitelům na platech v rámci těch nezbytných škrtů.

Možná bychom si měli vroucně přát, aby se globální význam USA přiblížil nule. Potom by velvyslanci Gandalovičovi k úřadování musela – vládní logikou – stačit chaloupka strýčka Sama neboli pěkná nová kůlna z OBI za bratru 40 tisíc korun (s DPH).