Ceska Pozice

Je Nečas Marťan? Jeho zdůvodnění, proč zůstal v politice, tomu napovídá.

Expremiér v rozhovoru pro časopis Týden kritizoval tři místopředsedy ODS za blbnutí, protože chtěli jednat o předčasném kongresu strany.

Martin Shabu 25.7.2013

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Expremiér Petr Nečas, jenž odchází z vrcholné politiky zcela zostuzen a s rizikem, že bude v kauze Nagyová a spol. čelit trestnímu stíhání, v rozhovoru pro časopis Týden prohlásil, že prý hodlal na konci léta oznámit svůj konec v politice. A nabídl obtížně uvěřitelné – jakoby z Marsu – zdůvodnění svého odchodu z postů premiéra a předsedy ODS:

„S Janou Nagyovou jsme si byli vědomi, že neděláme správnou věc. Propletení osobního vztahu s pracovním vztahem prostě není správně a já si toho byl vědom… Z odposlechů musí být jasné, že jsem byl rozhodnut na konci léta oznámit, že v politice končím, pouze dokončím svůj mandát. Vzápětí měla paní Jana oznámit, že odchází z pozice vrchní ředitelky kabinetu.“

Nečas také uvedl důvod, proč neodešel už dříve:

„Kdyby moji kolegové ve vedení ODS, pánové Kuba, Pospíšil a Chalupa, nezačali letos na jaře blbnout a rozvíjet debaty o předčasných kongresech, tak bych to býval oznámil už na jaře s ročním předstihem. Ale to mě donutilo znovu zabojovat o pozici v ODS a odložit to.“

Protiargumenty

Záměru bývalého předsedy ODS a vlády lze jen obtížně uvěřit, protože veřejnost s tímto faktem seznámil více než měsíc po zatčení své milenky a nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. V politickém zákulisí jsme sice zaslechli, že Nečas na jaře zvažoval přenechat jeden z postů svému spojenci Zbyňku Stanjurovi, ale šlo o ničím nepodloženou spekulaci.

Důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE z ODS uvedly další tři argumenty, proč Nečasovo tvrzení o dřívějším odchodu z politiky nemá reálný základ:

Nečasovo tvrzení, že neodešel z politiky kvůli blbnutí svých místopředsedů, s nimiž více než půl roku ODS vedl, je absurdní. Hlasy o potřebě předčasného kongresu totiž zaznívaly z různých regionů. Členové ODS byli rozzlobení, že nikdo nenese odpovědnost za prezidentské fiasko. Je proto zřejmé, že Nečas v rozhovoru kritizoval své tři kolegy, neboť na rozdíl od něho chtěli jednat o předčasném kongresu strany.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.