Je možné porazit kmotry? V Praze se chystá Prasárna roku na druhou.

Pokud budou odpůrci Bohuslava Svobody ochotni podpořit Petra Nečase, premiér skousne i nového pražského primátora z jejich řad.

foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

V jedné internetové anketě v kategorii Prasárna roku jednoznačně vyhrála pražská koalice mezi ODS a ČSSD, která vznikla před rokem. Cílem tohoto spojení bylo hlavně rozhodovat o toku veřejných peněz v řádu desítek miliard. Jenže nepočítalo se s Bohuslavem Svobodou, který celý rok společného vládnutí sváděl heroický boj s kmotry obou politických stran.

Překvapivý krok pražské ODS odejít z koalice nelze číst jinak, než že je motivovaný potřebou problém „Svoboda“ rychle vyřešit a pozice ještě posílit. Nepohodlného primátora a jeho lidi buď ochočit, nebo svrhnout. Je to složitá a zajímavá hra, na jejímž konci se ukáže, zda je možné v ODS porazit kmotry.

V pražských politických a podnikatelských kruzích nikdo nepochybuje o tom, že akce, kterou rozjel předseda pražské ODS Boris Šťastný, se narodila v hlavě mocného pražského lobbisty Tomáše Hrdličky a jeho kolegů. Ten, jak správně poznamenal senátor Jiří Dienstbier, je sice z Prahy 10, ale vládne na magistrátu, protože ho poslouchají vlivní zástupci ODS i ČSSD.

O návrhu odejít z koalice Boris Šťastný neinformoval ani primátora, který hlasoval také pro odchod z koalice, jenže z jiných důvodů než velká většina vedení pražské ODS. Svobodovo křídlo má totiž od počátku společného vládnutí jiný názor na různé plány jak vynakládat veřejné peníze, jako jsou například tendr na čističku odpadních vod či na svoz komunálního odpadu.

Důvěryhodnost velké koalice v Praze nahlodávaly i skandály politiků ČSSD: soud s náměstkem primátora Karlem Březinou, korupční skandál bývalého radního pro životní prostředí Lukáše Plachého či čerstvá kauza mocného Petra Hulinského kolem podivného financování jeho občanského sdružení Spastic Handicap.

Svoboda začínal mít v poslední době v boji se stoupenci místních kmotrů navrch. Primátorovým protivníkům došlo, že pokud něco nevymyslí, nebudou své plány schopni uskutečnit.

Svoboda, který pro mnoho Pražanů představoval jakousi naději, začínal mít v poslední době v boji se stoupenci místních kmotrů navrch. Primátorovým protivníkům došlo, že pokud něco nevymyslí, nebudou své plány schopni uskutečnit. Tah s odchodem z koalice je sice geniální, ale velice průhledný. Na jeho konci je zřejmě opět velká koalice, ale pravděpodobně už bez Svobody.

Argument, že ODS koaliční smlouvu vypověděla kvůli rozpočtu, je zástupný. Boris Šťastný už sestavil vyjednávací tým pražské ODS, který podle jeho slov zahájí jednání o koalici s TOP 09. „Nikdy jsem netajil, že dávám přednost středopravé koalici s TOP 09,“ prohlásil včera premiér a předseda ODS Petr Nečas. Překvapivé? Ani ne. Poté, co instaloval na post ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, je jasné, že pro zachování svého postu udělá cokoliv. Když ho v ODS podpoří odpůrci Bohuslava Svobody, Nečas skousne i nového pražského primátora z jejich řad. Co na tom, že tímto by podruhé, sice na úrovni Prahy, verifikoval příběh Martina Kuby? Důležité je zůstat u moci.

Nalezne Svoboda odvahu? Měl by, protože nemá co ztratit

Jak ale je rozumět kouzlu, které spočívá v tom, že koaliční smlouva občanských a sociálních demokratů skončí po 30 dnech od schválení výpovědi pražským zastupitelským klubem ODS? Co to má být? Výpovědní lhůta, v jejímž průběhu dojde ke smíru a k nové koaliční dohodě mezi ODS a ČSSD? O této lhůtě, kterou údajně prosazoval Hrdlička, se na zasedání pražské ODS podle informací ČESKÉ POZICE strhla dlouhá hádka a nakonec byla schválena. Těch 30 dnů pro Hrdličku a jeho lidi znamená, že si koupili čas pro další vyjednávání.

„Uděláme vše pro to, abychom uzavřeli smlouvu s TOP 09,“ řekl Šťastný. Ve vyjednávacím týmu má být kromě něj také primátor Svoboda a předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Podle Šťastného bude ODS i nadále usilovat o funkci primátora, nejlépe opět v osobě Svobody. Otázka ale je, zda Svoboda bude postupovat podle jeho not. Osoba primátora do různých rozdělených partiček za celý rok jednoduše nezapadla a vypadá to tak, že ani nezapadne. Nechce-li primátor ztratit tvář a brzy končit v politice, měl by z tříčlenného vyjednávacího týmu vystoupit. I za cenu, že rozdělí ODS. Nalezne k tomu dostatek odvahy? Mohl by, protože nemá co ztratit.

Oč hraje TOP 09? O roli užitečného idiota?

Dalším klíčovým faktorem je pozice TOP 09. Nečasovi se může líbit středopravá koalice, avšak ptejme se, zda je to za současné situace možné v Praze? Strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska se může dohodnout s ODS, ale i s ČSSD. Pokud vycházíme z toho, s jakými lidmi z ODS či ČSSD by ale musela TOP 09 v Praze vládnout, výsledkem by byla absolutní diskreditace této strany. Můžeme tisíckrát pochopit snahu TOP 09 konečně politicky etablovat bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu, který pro tuto stranu vyhrál loňské komunální volby a nyní pracuje pro KPMG, ale má to smysl?

Nebo se v rámci Prahy bude řešit údajná zákulisní dohoda mezi ODS a TOP 09 o tom, že Boris Šťastný vystřídá na ministerstvu zdravotnictví Leoše Hegera? Nebo TOP 09 kalkuluje s tím, že kdyby se spojila na pražské úrovni s ČSSD, dostane v únoru 2013 Karla Schwarzenberga na pražský Hrad snáze? Může se stát cokoliv, ale v každé konstelaci bude TOP 09 obviňována, že sehrála roli užitečného idiota.

Jinou, jakkoli na první pohled fantastickou možností, by ale mohlo být též rozštěpení pražské ODS. Jinými slovy varianta koalice TOP 09 a části zastupitelů ODS, kterou reprezentuje Bohuslav Svoboda. K vytvoření většiny v 63členném zastupitelstvu hlavního města chybí TOP 09 pouze šest hlasů. O tom, že získat tyto hlasy není nemožné, svědčí nedávné hlasování v klubu ODS, o kterém ČESKÁ POZICE informovala na začátku listopadu. Klub tehdy rozhodoval, zda podpoří návrh zastupitelů za TOP 09 zařadit do programu jednání zastupitelstva projednání bodu, který se týkal Březinovy kauzy. Návrh neprošel, ale osm zastupitelů ODS se k návrhu topky připojilo. Většinu by s TOP 09 dohromady dali.

Podíváme-li se na pražskou politiku realisticky, je zcela jasné, že odpůrci primátora Svobody chtějí zůstat i nadále u moci. Pro politiky, kteří plní přání lobbistů a byznysmenů, je trik s vypovězením koalice s ČSSD jen chytrým nástrojem k upevnění pozic. Vypadá to tak, že internetová anketa Prasárna roku má opět jasného favorita.

Dovětek z proslulé pražské kavárny

Právě v době, kdy vznikal tento komentář, se ČESKÉ POZICI podařilo vyrušit Rudolfa Blažka z ODS a Františka Laudáta při schůzce v legendární malostranské kavárně Segafredo. Situaci zaznamenali reportéři ČESKÉ POZICE Martin Shabu a Richard Cortes.

Podrobnosti si přečtěte v článku O čem byla úterní schůzka Ludáta s Blažkem?