Ceska Pozice

Je Miloš Zeman obětí podvodu v kauze MUS?

Česká policie fakticky upozornila na dosud nevyjasněnou roli Zemanovy vlády při dokončení privatizace dolů.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Czech CoalČeská pozice

Našlo by se na tomto světě něco, co by prezident Miloš Zeman mohl sledovat s ještě větším napětím než formování Rusnokovy vlády a jednání o její důvěře? Možná ano. Verdikt soudu ve švýcarské Bellinzoně, který má být vynesen v říjnu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Když nyní česká policie obvinila z přijetí úplatku Roberta Sýkoru, bývalého náměstka ministra průmyslu právě za vlády Miloše Zemana, fakticky také upozornila na dosud nevyjasněnou roli tohoto kabinetu z let 1998-2002 v celé kauze MUS.

Pokud by soud označil privatizaci za podvod, fakticky by konstatoval, že se nechala zmanipulovat také Zemanova vládaJistě, teprve se ukáže, co všechno má přesně česká policie v tomto případě za lubem, a teprve také uvidíme, jak přesvědčivé vlastně byly pro soud argumenty švýcarské prokuratury. Pokud by ale soudci potvrdili vinu bývalých manažerů MUS a označili by tak privatizaci těžařské společnosti za podvod, fakticky by konstatovali, že se nechala zmanipulovat také vláda Miloše Zemana. Podle švýcarské prokuratury mimo jiné právě Robertem Sýkorou a mužem, kterého policie obvinila spolu s ním – nyní údajně nesvéprávným Pavlem Muselou, dříve zbrojařem a lobbistou, který před časem za záhadných okolností spadl z posedu. Oba muži měli velmi blízko k tehdejšímu významnému představiteli sociálních demokratů (tenkrát ještě strany premiéra Zemana) – Stanislavu Grossovi, který to v té době dotáhl až na ministra vnitra a později dokonce sám získal i premiérský post.

Slabá útěcha?

Argumenty Miloše Zemana byly dosud poměrně věrohodné – privatizace MUS začala už před nástupem jeho vlády, Zemanova vláda doprodávala už jen menšinový podíl zhruba 46 procent, proto také požadovala relativně nízkou částku 650 milionů korun. Pokud by se ale ukázalo, že se Zemanův kabinet – byť nevědomky podílel – na podvodném dokončení privatizace a nechal si za akcie MUS zaplatit penězi vyvedenými přímo z této uhelné společnosti, byly by všechny předchozí argumenty pro prezidenta určitě jen slabou útěchou.

Podle švýcarské prokuratury byl úplatek Sýkorovi spojený právě s dokončením privatizace za Zemanovy vládyA připomeňme, že – jak již ČESKÁ POZICE informovala dříve - podle švýcarské prokuratury byl úplatek Sýkorovi ve výši 85 tisíc dolarů (údajně zprostředkovaný Muselou) spojený právě s dokončením privatizace za Zemanovy vlády. I když podle informací Mladé fronty Dnes Švýcaři stíhání Sýkory a Musely odložili. To je nicméně poněkud pikantní, protože nebýt aktivity Švýcarů, česká policie by na celý případ zjevně už dávno zapomněla.

Švýcarská prokuratura na druhé straně dokonce sama fakticky nabídla polehčující okolnost pro Zemanovu vládu, která souvisí s množstvím nastrčených firem po celém světě, přes které se údajně převáděly peníze z Mostecké uhelné, aby byly následně použity na její koupi. Švýcaři tak konstatovali, že odhalit podvod bylo pro český stát takřka nemožné, neboť jednotlivé kroky spadaly pod odlišné jurisdikce a jednání obžalovaných bylo natolik rafinované, že by si vyžádalo několikaleté vyšetřování na mezinárodní úrovni. Takže teď už si společně s Milošem Zemanem počkejme na bellinzonský výsledek, který ukáže, jak se vlastně s takovým téměř nadlidským úkolem porvali švýcarští vyšetřovatelé…

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.