Je libo kancelářskou budovu v Holešovicích? Orco prodává za jedno euro.

Minoritní akcionář Orka upozornil ČNB a MF na podezřelou transakci s objektem, který je ve výběru pro nové sídlo radnice Prahy 7.

Administrativní komplex Mercuria z roku 1971 prošel před jedenácti lety celkovou rekonstrukcí. foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice

Administrativní komplex Mercuria z roku 1971 prošel před jedenácti lety celkovou rekonstrukcí.

Uzavřel realitní fond Endurance, který založila a spravuje společnost Orco, skutečně standardní obchod? V loňském roce prodal firmu Argentinská 38, do jejíhož portfolia patří administrativní komplex v pražských Holešovicích Mercury Tower (budova je nazývána též Mercuria či Mercuria Business Centre pozn. red.). Hodnota transakce dosáhla jednoho eura! Na podezřelou operaci upozornil jeden z menšinových akcionářů Orka Českou národní banku a finanční analytický útvar ministerstva financí. Tato skutečnost může zkomplikovat tendr, který vypsala radnice Prahy 7. Budova totiž figuruje na užším seznamu objektů, z nichž městská část vybírá nejvhodnější nemovitost pro nové sídlo radnice.

Administrativní budovu Mercury Tower koupil fond Endurance za 16,3 milionu eur, z větší části na úvěrAdministrativní budovu Mercury Tower v Holešovicích koupil fond Endurance v roce 2005. Za objekt z roku 1971, který byl v roce 2000 kompletně rekonstruován a jehož pronajímatelná plocha přesahuje 13 tisíc metrů čtverečních, zaplatil 16,3 milionu eur. Akvizici financovala Österreichische Volksbanken. Jak vyplývá z internetové verze obchodního rejstříku, banka měla na budovu zástavu ve výši 11,6 milionu eur, která zajišťovala pohledávky ze smlouvy o úvěru.

Na konci března loňského roku nastaly ve společnosti Argentinská 38 zásadní majetkové změny. Obchodní podíl firmy byl rozdělen a prodán. Devadesátiprocentním majitelem se stala rakouská společnost PSI Liegenschaftsvermietung Gesellschaft, desetiprocentní majetkovou účast získala kyperská firma Diamond Miracle Limited. PSI zaplatila 90 centů, Diamond Miracle 10 centů. Ještě před majetkovým převodem udělil fond Endurance souhlas s poskytnutím příplatku do kapitálových fondů společnosti Argentinská 38, a to ve výši přesahující milion eur.

V portfoliu Argentinské 38 je zmíněná budova Mercury Tower, jejíž hodnotu dnes realitní makléři odhadují na 300 až 350 milionů korun a za níž Endurance zaplatil 16,3 milionu eur, tedy zhruba 407 milionů korun. V říjnu loňského roku se místo PSI Liegenschaftsvermietung Gesellschaft stala majoritním vlastníkem v Argentinské 38 společnost REWO, desetinu stále drží kyperská Diamond Miracle.

Kupní cena? Jedno euro

Proč se Orco zbavilo firmy Argentinská 38 za jedno euro, vysvětluje jako manažer fondu Endurance následovně: „Společnost Argentinská 38 byla prodána dceřiným společnostem financující banky z důvodů neschopnosti splácet úvěr jako protihodnota nesplaceného úvěru. Hodnota transakce tedy odpovídá tehdejší výši nesplaceného bankovního úvěru, která byla 10,2 milionu eur,“ napsala v SMS zprávě Petra Zdeňková, tisková mluvčí Orka.

Na argument, že dluh byl nižší než hodnota nemovitosti, Zdeňková odpověděla: „Účetní hodnota objektu byla přibližně 264 milionů korun (10,7 milionu eur – pozn. red.), ta ovšem nic moc neříká. Poslední tržní hodnota dle ocenění mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle byla 10,3 milionu eur. Zjednodušeně řečeno, tuto nemovitost jsme bance dali, abychom tím splatili svůj dluh ve výši 10,2 milionu eur, respektive jsme prodali společnost, která měla budovu v tržní hodnotě 10,3 milionu eur,“ upřesnila Zdeňková.

Transakci ve společnosti Argentinská 38 šetří Česká národní banka a finanční analytický útvar ministerstva financí. Obě instituce obdržely podnět od minoritního akcionáře Orka 16. května 2011. Tuto informaci ČESKÉ POZICI potvrdili dva na sobě nezávislé zdroje.

Cenové nabídky na nové sídlo přijímá radnice v Praze 7 do konce květnaBudova Mercury Tower se dostala do finále výběrového řízení, které vypsala radnice Prahy 7. Ta kromě Mercury Tower posuzuje další čtyři objekty, z nichž vybere ten, do kterého přesune své sídlo. V roce 2015 jí totiž končí pronájem na současné adrese. Mezi pěti nabídkami figuruje kromě Mercury Tower ještě Argentinská hvězda skupiny PPF, budova elektrických podniků developera Orco, Parkhotel a nový developerský projekt Holešovický trojúhelník. Cenové nabídky radnice v Praze 7 přijímá do konce května. ČESKÁ POZICE oslovila vedení městské části s dotazem, zda o nesrovnalostech v případě objektu Mercury Tower ví. Otázky ale zůstaly bez odpovědi.

Zastupitelstvo Prahy 7 jednalo o budoucím sídle radnice již loni. Těsně před začátkem jednání, kdy měla být schválena koupě Argentinské hvězdy skupiny PPF, přišla nabídka firmy Neocity. Společnost ale následně přiznala, že Parkhotel, který radnici nabízela, nevlastní. Chystaný tendr tím zmařila. Zkomplikuje se soutěž i letos?

Počet příspěvků: 2, poslední 24.5.2011 10:29 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.