Je Josef Dobeš na odpal? Policejní razie, únik rodných čísel a „rasistická“ čítanka.

Ministerstvo školství se během jediného dne potýkalo nejméně se třemi medializovanými problémy. Začíná hustější střelba na šéfa?

Na dotaci 150 milionů korun z ministerstva školství dosáhla i brněnská Univerzita obrany, jedna ze dvou státních škol v Česku. Zbuduje mimo jiné i mobilní balistickou laboratoř. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

Na dotaci 150 milionů korun z ministerstva školství dosáhla i brněnská Univerzita obrany, jedna ze dvou státních škol v Česku. Zbuduje mimo jiné i mobilní balistickou laboratoř.

Pernou čtyřiadvacetihodinovku prožívá ministr školství Josef Dobeš (VV). V úterý odpoledne informovala Česká televize o vyvěšené databázi devíti set podpořených romských žáků na webu – včetně jejich rodných čísel a adres. Ještě večer Dobešovi přibyly starosti s údajně „rasistickou“ povídkou v čítance pro druháky. A ve středu ráno přinesly Lidové noviny na titulní straně zprávu, že minulý týden protikorupční policie vtrhla na ministerstvo, odkud si ze sekce vědy a výzkumu odnesla několik počítačů a dokumentů...

„Nic jsem o tom neslyšel,“ řekl LN Dobeš. Ponechme stranou, zda ministr opravdu neví, že mu do úřadu vtrhli policisté z jihočeské expozitury (sic!), a podivme se rychlosti, s níž policisté jednali. Dle informací ČESKÉ POZICE nedosahuje problematické výběrové řízení v programu Kontakt řádu nějakých desítek milionů a nebylo ještě ani vypsáno. Tak se má stát až v prosinci. Co policie hledala? Staré údaje z roku 2007? Nebo snad e-maily, ve kterých se úředníci domlouvají o vypsání zakázky šité na míru konkrétní firmě?

Anebo jde o zastrašovací či krycí manévr, jenž má objasnit obecnější způsoby výběrů na MŠMT? Nevíme, a policie to také neřekne. Každopádně muselo od někoho přijít hodně rychlé avízo. O tendrech na ministerstvu školství, třeba i o soutěži na 100 milionů za právní služby, jak jsme informovali, se dopředu vykládá kdeco, ale takto razantní zásah je šokující.

Ministr Dobeš asi i lže. V tiskové zprávě totiž uvádí, že jde o vyšetřování zakázky z roku 2007. Jenže dodatečně se pro LN vyjádřil i vyšetřovatel Marek Belko: „Platí to, co jsem říkal včera. Prověřování se týká aktuální přípravy výběrového řízení, ne výběrového řízení v roce 2007.“

Romové, milenka i přístroje

Vrásky musely Dobešovi přibýt zvláště poté, co ČT upozornila na několik dní visející soubor na webu s přesnými údaji romských žáků. Ministerstvo tvrdí, že šlo o krátký čas, ale podobně jako v případě, když ČESKÁ POZICE v červenci upozornila na vyvěšený excelovský seznam s maximálními cenami přístrojů za stamiliony, stačí i chvilička, aby důležitý soubor ožil na internetu vlastním životem.

Ví to i sám Dobeš, který musí přetrpět existenci „fajlu“ milenka-ministra-dobese.rar, který je po odvysílání reportáže TV Prima stále na netu. Kolik skinheadů si asi z takového webu Uložto.cz už překopírovalo stažený dokument s přesným návodem, kde žijí ti státem podporovaní „romští šprti“? Raději nevědět.

Byl to snad jen šlendrián nešikovného úředníka, anebo záměrná mstivá akce naštvaných lidí z ministerstva, odkud před časem odešla úřednice Marta Teplá, jež hovořila o ministrově fanatismu? Nezvykle ostrá slova ministra Dobeše, že podá trestní oznámení na konkrétní osobu, až ji vyšetří, by mohla svědčit i o druhé z možností. A atmosféra v úřadu jistě zase o trochu zhoustne...

Čítanka... nedočtená do konce

Další úder do Dobeše přišel od vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Ta v médiích uvedla, že jedna z čítanek pro druháky obsahuje „rasistickou“ povídku Mýdlová Madla. Jenže to není – dle našeho soudu – úplně korektní útok na ministerstvo. V učebnici stojí: „Máma mi povídala, že se s těmi Demeterovic kluky vůbec nemám bavit... říkala, že jsou to cikáni. A cikáni jsou prý špinaví a kradou,“ stojí v úvodu. Ovšem na konci příběhu se objevují jiná slova: „Někteří cikáni mohou být i docela hodní...Budu to muset mamince říct. Vypadá to, že maminka některé věci vůbec neví.“

Mediálního i odborného ostřelování Josefa Dobeše kvapem přibývá...Není to přesně to, k čemu by malí čtenáři měli dospět? Budeme posuzovat samostatně stojící věty, anebo vychováme děti k přemýšlení v kontextech, kritickému uvažování a porozumění delšímu textu?

Buď jak buď, mediálního i odborného ostřelování Josefa Dobeše kvapem přibývá. Důkazem budiž i kauza akreditace/neakreditace Univerzity Jana Amose Komenského, kterou nedávno odpálila titulní strana v Mladé frontě DNES, přestože složitý případ s mnoha liniemi byl některým novinářům nabízen ke zpracování už v únoru. Proč taková prodleva s tímhle střelivem?

Pakliže významná média s celospolečenským dopadem zvednou proti Josefu Dobešovi opravdu velká témata (jako třeba zadrhávající se reformu terciárního vzdělávání spolu s dosud neexistujícím návrhem zákona o finanční pomoci či problémy na EU fondech), nepomůže už panu ministrovi ani zastání prezidenta. Hlasy, že Dobešovi stále chybí průšvih s velkým P, tak možná umlčí sčítání stovek menších karambolů. A stokrát nic uštvalo i silnější jedince.

Počet příspěvků: 3, poslední 8.11.2011 03:19 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.