Janoušek nenastoupil do vězení. Je v péči lékařů

Vlivný politický podnikatel nenastoupil do vězení. Soudy se neshodly, kdo má nastalou situaci řešit. Otevírá se cesta k prominutí zbytku trestu, protože Janouškův zdravotní stav podle jeho právníků vylučuje výkon trestu.

Martin Shabu 1.12.2017

Lobbista Roman Janoušek foto: MAFRA - Dan Materna

Lobbista Roman Janoušek

Vrátí se do vězení? Kdo o tom má rozhodnout? Jak mu je? Kde je? O detektivní zápletku se spoustou neznámých se postaral vlivný pražský politický podnikatel Roman Janoušek.

V neděli 26. listopadu totiž uplynula lhůta, dokdy měl zaklepat na bránu věznice v Brně-Bohunicích. Tam si má odpykat 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Z toho si už 16měsíců odseděl, ale domohl se přerušení trestu. Přítel exprimátora Pavla Béma do vězení nedorazil, protože mu v tom dle jeho advokáta Lukáše Trojana zabránil zdravotní stav. Kvůli tomu už v minulosti podstoupil operaci hlavy. „Náš klient Roman Janoušek nenastoupil výkon trestu ze závažného důvodu, kterým se dle zákona rozumí zdravotní stav, jenž vylučuje výkon trestu, pokud hrozí přímé ohrožení života či zdraví odsouzeného,“ uvedl Trojan.

Existenci takového rizika podle něj konstatoval Krajský soud v Brně, lékařští odborníci, znalci i vězeňská služba. Na dotaz LN, kde přesně se léčí, ale Trojan neodpověděl s tím, že nad rámec vyjádření nemůže poskytovat další informace.

Janouškovi argumentačně „nabil“ Krajský soud v Brně. U něj se podnikatel domáhal, aby mu prodloužil přerušení pobytu za mřížemi. To sice soud nepovolil, ale otevřel mu cestu k prominutí celého zbytku trestu.

Janouškovi argumentačně „nabil“ Krajský soud v Brně. U něj se podnikatel domáhal, aby mu prodloužil přerušení pobytu za mřížemi. To sice soud nepovolil, ale otevřel mu cestu k prominutí celého zbytku trestu. „Soud má za to, že prognóza jeho zdravotního stavu nepředpokládá zlepšení natolik, aby odsouzený mohl v dohledné době být schopen vykonat zbytek uloženého trestu odnětí svobody,“ citovala ČT z rozhodnutí soudu v polovině listopadu.

Upuštění od trestu se Janoušek domáhá u Městského soudu v Praze. Ten uvedl, že případ vyřídí v horizontu několika týdnů. Žádost ovšem nemá odkladný účinek. Věznice přitom informovala soudy, že vězeň Janoušek ve výkonu trestu není. Hrozí mu tak, že bude stíhán za maření výkonu trestu. Jenže pražský ani brněnský soud se nedokázaly shodnout, kdo má vydat policii příkaz k eskortování Janouška do věznice. Pokračování na straně 3 Janoušek je v péči lékařů.

V nastalé právní situaci zavládl zmatek. Během pondělí se ukázalo, že není jasné, kdo má v kauze nyní konat. Věznice v Bohunicích se nachází v působnosti Krajského soudu v Brně. Jenže do vězení Janouška pravomocně poslal Městský soud v Praze. A právě na to se odvolala mluvčí brněnského soudu a asistentka jeho předsedy Eva Sigmundová. Uvedla, že se musí řídit podle obecného ustanovení zákona, které „jasně říká, že úkony ve vykonávacím řízení dělá prvostupňový orgán“. Tedy v tomto případě Městský soud v Praze.

Vzápětí ale přišla reakce kolegů z metropole. „Zastáváme názor, že příslušný soud, který má řešit nenastoupení pana Janouška do vězení po přerušení trestu, je Krajský soud v Brně, protože jde o soud, který rozhodoval o přerušení trestu,“ řekla LN Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

Janoušek usiluje o prominutí trestu

Mezitím ovšem probíhá souboj nikoli o to, kdy a na čí povel Janoušek skončí ve vězení, ale o to, zda se do něj vůbec vrátí. Na jedné straně brněnský soud v listopadu nepovolil, aby se přerušení trestu Janouškovi prodloužilo. Odůvodnil to ovšem takto: „Pokud byl odsouzenému Romanu Janouškovi výkon trestu odnětí svobody přerušen již celkově na dobu jednoho a tři čtvrtě roku, během které nedošlo ke zlepšení jeho zdravotního stavu natolik, aby byl schopen výkonu trestu, není podle názoru soudu namístě rozhodovat o dalším přerušení,“ konstatoval soud.

Zamítnutí dalšího přerušení trestu je podle brněnského soudu pravomocné, a lobbista proto do vězení nastoupit má.

Adekvátním řešením by tedy mělo být upuštění od celého zbytku trestu. Právě s touto žádostí se obrátili v minulý pátek Janouškovi právníci na Městský soud v Praze. Ten však nerozhodl okamžitě, a tak vypršel termín, do kdy se měl Janoušek opět hlásit ve věznici.

Zamítnutí dalšího přerušení trestu je podle brněnského soudu pravomocné, a lobbista proto do vězení nastoupit má. Může si k tomu dokonce vybrat kteroukoli věznici. Alternativou, jak se ukázalo, je stav, kdy mu to zdraví neumožní.

Je otázkou, jak dlouho se patová situace povleče. Vyřízení žádosti Janouškových advokátů o prominutí zbytku trestu se může protáhnout. Mluvčí Městského soudu v Praze upozornila, že soudce Tomáš Kubovec, který za kauzu nese odpovědnost, měl od pondělí do čtvrtka nařízeno hlavní líčení v jiné věci. Chce si také důkladně prostudovat lékařské zprávy z věznice. Ke zkoumání zdravotního stavu si může vyžádat i odborné stanovisko znalce, což opět prodlouží čekání na rozhodnutí.

Interpretační mezera

Spor o to, kdo má vydat příkaz k „dodání“ Janouška do vězení, pokračoval v odborné rovině. Krajský soud v Brně ohlásil, že finální stanovisko ještě zaujme. „Nacházíme se v situaci, kdy zákon ani komentář nemyslí na to, kdo vydává příkaz k dodání do výkonu trestu v případě, že odsouzený dobrovolně do výkonu nenastoupí po zamítnutí prodloužení přerušení výkonu. Je tak otázkou, zda úkony v rámci nastoupení do výkonu provádí prvostupňový orgán, tedy Městský soud v Praze, nebo Krajský soud v Brně. Nacházíme se v interpretační mezeře zákona a na zdejším soudě probíhá diskuse o tom, kdo je k úkonu příslušný,“ napsala LN mluvčí Eva Sigmundová.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze však pamatuje trestní řád i na situace, kdy se justice nedokáže shodnout na dalším postupu. „Nechceme házet spravedlnosti klacky pod nohy. Pokud by došlo ke sporu o příslušnost, řešil by to první nadřízený soud, a to je Nejvyšší soud v Brně,“ řekla LN Puci. Z právního vakua každopádně nyní profituje Roman Janoušek.

Článek byl publikován v LN 28. listopadu 2017.

Počet příspěvků: 3, poslední 1.12.2017 01:46 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.