Jančík a spol. se s Pražskou energetikou rozloučili ve velkém stylu

Ještě než politický matador Milan Jančík z ODS opustil funkci v PRE, dostal tučnou odměnu 2,2 milionu korun. A s ním i další politici.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Někdo se umí se svým zaměstnáním rozloučit ve velkém stylu. Například členové dozorčí rady a představenstva v podniku Pražská energetika (PRE) ukázali, že to opravdu svedou. Valná hromada společnosti na konci dubna schválila, že členům statutárního i kontrolního orgánu bude jako tantiéma za rok 2011 vyplaceno dohromady 24,2 milionu korun. Pro 14člennou dozorčí radu bylo vyčleněno 15,246 milionu a pro představenstvo čítající pět osob 8,954 milionu korun. Slušná raketa. Nejzajímavější a nejdůležitější na celé věci je, kdo se o tyto částky podělil.

V orgánech Pražské energetiky v roce 2011 působila řada „velikánů“ pražské politiky – za ODS Milan Jančík a Martin Langmajer, a za ČSSD pak Petr Hulinský, Miroslav Poche a Petr Dolínek. Od dobře informovaných zdrojů z prostředí tohoto podniku ČESKÁ POZICE zjistila, že Jančík a spol. měli inkasovat odměny ve výši až tři miliony korun.

Jančík to ČESKÉ POZICI potvrdil: „Byla mi vyplacena zdaněná odměna za činnost v představenstvu PRE (místopředseda) odpovídající rozhodnutí valné hromady PRE ve výši 2,2 milionu korun. Tuto odměnu za činnost bude v budoucnu pobírat také můj nástupce delegovaný TOP 09.“

Jančík neopomněl dodat, že tuto odměnu v PRE bude v budoucnu pobírat také jeho nástupce delegovaný TOP 09

Oslovili jsme i ostatní politiky, z nichž zareagoval ještě Petr Hulinský, který se ovšem k tantiémě za loňský rok nehlásí: „Za rok 2010 jsem z PRE obdržel 1 702 500 Kč a na veřejné účely jsem dal 3 220 000 Kč. Za rok 2011 jsem se vzdal tantiém a mé příjmy z PRE činily 432 000 korun. Na veřejné účely jsem dal asi 500 000 korun. Co se týká roku letošního, se dozvíte po zveřejnění v rámci Poslanecké sněmovny.“

Primátor Svoboda: Nemáme na to vliv

Tiskový mluvčí PRE Petr Holubec potvrdil pouze celkové částky pro dozorčí radu a představenstvo. Odmítl ale sdělit, jaké sumy putovaly za jednotlivými členy orgánů. Akcionáři si prý odhlasovali, že se nebude sdělovat, kdo kolik dostal. Což je škoda, protože v orgánech firmy zasedají námi volení politici, z nichž někteří nechvalně prosluli různými kauzami.

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) ČESKÉ POZICI řekl: „Bohužel na to nemáme vliv. Z morálního hlediska bych doporučoval členům statutárních orgánů PRE, kteří jsou zároveň v zastupitelstvu města, aby odměny, které si sami schválili, věnovali na dobročinné účely.“ 

Rozhořčení z vysokých odměn neskrýval ani náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09), který ČESKÉ POZICI napsal: „O tantiémách za rok 2011 v ‚energetických‘ společnostech s majetkovou účasti Prahy, kde Praha je minoritním akcionářem, se rozhodovalo před personální obměnou ve statutárních orgánech těchto společností. TOP 09 dlouhodobě nesouhlasí s výší odměn a tantiém v těchto orgánech (zejména v dozorčích radách) a povede jednání s majoritními spoluakcionáři k jejich zreálnění. Nesouhlasí také s účasti aktivních politiků v představenstvech těchto společností a bude se snažit vyjednat důsledné uplatňování tzv. německého modelu řízení (personální sjednocení výkonného managementu a představenstev).“

Hlavní město Praha drží 51 procent akcií společnosti Pražská energetika Holding (zbylých 49 procent má německá společnost EnBW). Pražská energetika Holding pak vlastní 57,87 procenta akcií Pražské energetiky, EnBW disponuje 41,26 procenta akcií této firmy. Radní Richter uvedl, že vzhledem ke komplikované vlastnické struktuře neměli politici sílu rozdělení tantiém ovlivnit. Do budoucna prý bude důležité systém odměňování změnit – především by se podle Richtera měly omezit odměny pro politiky v dozorčích radách.

Žádný zlatý padák

Zmiňovaní politici, kteří si díky rozhodnutí valné hromady PRE přišli na pěkné peníze, již v tomto podniku nepůsobí. ČESKÁ POZICE na konci dubna informovala, že Hulinský, Langmajer, Dolínek a Jančík ve svých funkcích končí. „Jako nejdéle sloužící člen představenstva PRE se cítím být unaven a také chci tímto dát prostor nové nastupující generaci odborníků, která, jak předpokládám, v budoucnu zajistí další rozvoj PRE, a.s.,“ napsal nám tehdy Jančík.

Přestože nelze v případě PRE hovořit o takzvaném zlatém padáku (nýbrž o tantiémě), z něhož se mohli nedávno radovat někteří pracovníci pražského dopravního podniku, je skoro až neuvěřitelné, s jakou lehkostí (a samozřejmě dle pravidel) si páni politici opředeni různými kauzami zpříjemnili odchod ze svých funkcí.

Hulinský a Langmajer navíc stále zůstávají v orgánech podniku PREdistribuce spadající do skupiny PRE. Podle zdrojů z magistrátu má Hulinský velmi dobré vztahy s představiteli německé EnBW.