Jan Sváček se ústavním soudcem nestane

Senátoři neschválili prezidentova kandidáta, předsedu Městského soudu v Praze. 

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček neprošel. Senátoři neschválili jeho jmenování soudcem Ústavního soudu ČR. Sváček získal 38 hlasů, ke schválení bylo třeba hlasů 40. Odpor proti kandidátovi prezidenta Václava Klause byl patrný již v předchozích týdnech, zejména ze strany ČSSD, která Senát ovládá. Na postoji nic nezměnila ani páteční schůzka prezidenta s šéfy sociálních demokratů.

Sváček senátorům řekl, že nemá nic na obhajobu svého krátkodobého členství v KSČ (v roce 1989). „Tuto skvrnu jsem nikdy neskrýval,“ řekl Sváček. Ohradil se však, že by rozhodoval podle zadání tehdejší Státní bezpečnosti, policie či komunistické strany.

Hlavním důvodem odporu ČSSD jsou však s vysokou pravděpodobností Sváčkovy kontakty s některými vlivnými osobami, například Tomášem Hrdličkou či exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Jinou příčinu však označil senátor Jaroslav Kubera (ODS). Míní, že ČSSD se rozhodla už žádného Klausova kandidáta na místo ústavního soudce neschválit. Podle Kubery Jan Sváček mohl vnést do rozhodování Ústavního soudu praktický, neakademický pohled.

Pokud by ČESKÁ POZICE měla případ Sváček komentovat, omezíme se na konstatování, že už se tak stalo v neděli, a není třeba něco podstatného na textu měnit.

Více v komentáři: Kariéra soudce Sváčka z hlediska daňového poplatníka

Počet příspěvků: 2, poslední 9.2.2012 08:50 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Autor

Petr Bušta

Petr Bušta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články