Jan Koukal: ODS by měli převzít její „otcové zakladatelé“

Bývalý pražský primátor a prezidentův blízký spojenec připouští možnost návratu Václava Klause do Občanské demokratické strany.

Potřebovali bychom Klause zejména dnes, kdy je potřeba slyšet jeho názor na ekonomický vývoj v Evropě, říká Koukal. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Potřebovali bychom Klause zejména dnes, kdy je potřeba slyšet jeho názor na ekonomický vývoj v Evropě, říká Koukal.

Z otázky návratu prezidenta Václava Klause do čela ODS začíná být horké politické téma, které brzy může zásadně zacloumat hlavní vládní stranou. V kuloárech se o případném Klausově comebacku hovoří již delší dobu, poprvé do veřejného prostoru však toto téma „vykopl“ o víkendu poslanec Petr Tluchoř (ODS) v rozhovoru pro deník Právo.

Nejen kvůli Klausovu pohradnímu angažmá, ale i vzhledem k divokému dění na pražské radnici v posledních týdnech ČESKÁ POZICE požádala o rozhovor Klausova dlouholetého spojence Jana Koukala, bývalého pražského primátora v letech 1993 až 1998, někdejšího senátora (1996 až 1998), dlouholetého člena výkonné rady občanské demokracie (1993 až 2002) a dnes velvyslance v Rakousku.

Koukal oceňuje změnu trendu na pražské radnici pod vedením Bohuslava Svobody (ODS), kterého však kritizuje za podcenění nutnosti hlídat si politická záda. Důležitým sdělením jsou exprimátorova slova o reálné možnosti návratu otců zakladatelů do vedení ODS, čímž má na mysli především Václava Klause (a rovněž sebe). Změny by mohl přinést volební kongres ODS, jenž by se i podle Koukala mohl konat až na jaře (namísto na podzim), tedy ve chvíli, kdy už Klaus bude takzvaně na volné noze.

Svoboda to politicky nezvládl

ČESKÁ POZICE: Jste znám jako podporovatel pražského primátora Bohuslava Svobody. Jak se na dnešní turbulentní vývoj pražské politiky a dění uvnitř koaličních stran – zejména pak v ODS – díváte?

KOUKAL: Bohuslava Svobodu znám již delší dobu a podporuji ho. Osobně máme dobré vztahy. Abych ale pravdu řekl, mám dojem, že pan Svoboda určité politické kroky stáhl až příliš na svou osobu, což nelze zvládnout. Je to spíše o týmu než o jednom člověku – musíte mít kolem sebe spolehlivé lidi. On přinesl do pražské politiky jistou naději, o kterou jsem se i já sám trochu zasadil – snažil jsem se panu Svobodovi například předat své politické zkušenosti, protože jsem koalici v roce 1993 přebíral v podobné situaci jako on na přelomu let 2010 a 2011.

Byl jsem rád, že předešlé vedení radnice bylo odpojeno od vládnutí. Na straně druhé by bylo nešťastné, kdyby se tento nový trend utopil v dětských manažerských nemocech. Jsme v hlavním městě, a tady musejí firmy jako dopravní podnik fungovat bez problémů.

„Mám dojem, že Bohuslav Svoboda určité politické kroky stáhl až příliš na svou osobu, což nelze zvládnout.“

ČESKÁ POZICE: Věříte, že šlo opravdu o změnu trendu ve vývoji pražské politiky? Nebylo to jen jakési „divadélko“ pro lidi? Říznutí to dopravního podniku bylo první vážnou záležitostí, kterou musela současná koalice řešit. A hned na ní koalice málem „zemřela“. Primátorovi a prvnímu náměstkovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) se nekontrolovatelně „splašily“ jejich zastupitelské kluby…

KOUKAL: Souhlasím, že naděje byly velké a výsledky jsou téměř žalostné. Proto si uvědomuji, že jsem pomohl něčemu, co nenaplňuje mé původní představy a očekávání. Obávám se, že do vedení Prahy začínají opět promlouvat lidé, o nichž jsem si myslel, že byli loni na podzim odstřiženi. To je chyba, za kterou vedení radnice bude platit – například volebním propadem.

Rozdílem oproti mé době vládnutí v Praze je, že tehdy jsem znal dva tisíce pražských členů ODS osobně. Plnohodnotně jsem se věnoval politice. Není zkrátka možné dva dny dělat porodníka a tři dny politika. Je potřeba neustále si zajišťovat politickou podporu – mít jistotu, že mi někdo kryje záda. Musíte komunikovat se svými politickými partnery. Myslím, že pan primátor tuto komunikaci zanedbal. Navíc je potřeba plnit sliby, které dáte svým spolustraníkům a koaličnímu partnerovi. Obávám se, že současná koalice může padnout, protože není funkční. Navíc koalice byla opřena o lidi, kteří jsou spojeni s oním minulým světem, kterého jsme se chtěli zbavit.

ČESKÁ POZICE: Za Svobodu se na jednání jeho klubu o odvolaném generálním ředitelidopravního podniku postavilo pouze pět občanských demokratů (včetně jeho samotného), zbytek přítomných členů, celkem třináct, byl proti. Nehrozí, že primátor nyní bude jen „kašpárkem“, který prosadí jen to, co mu dovolí takzvaná stará parta?

KOUKAL: Obávám se, že k tomu dochází a on se k tomu staví způsobem, jakým by neměl. Například tím, že si pod sebe vzal dopravu. Vždyť tomu nemůže příliš rozumět, nikdy se tomuto tématu předtím nevěnoval. S takovou „podporou“, jakou nyní má, se politicky nedá příliš dlouho žít.

ČESKÁ POZICE: Kdybyste byl na jeho místě, rezignoval byste na funkci primátora?

KOUKAL: Být na jeho místě, sednu do auta a každý den jsem na jednom místním sdružení krajské ODS a též topky. Snažil bych se vysvětlit, jakým směrem se koalice má ubírat, a snažil se přesvědčit straníky o svých krocích. Pokud by se mi toto nepodařilo, rezignoval bych.

ČESKÁ POZICE: Než jste v roce 1998 skončil ve funkci pražského primátora, město přidělilo lukrativní zakázku na správu veřejného osvětlení firmě Eltodo. Rok poté jste začal v Eltodu pracovat. Tehdy se také hovořilo o tom, že firma Eltodo sponzorovala ODS. Kde má podle vás současná tristní situace pražské politiky kořeny? Připouštíte si, že se propojení politiky a byznysu v Praze zrodilo ve vaší primátorské éře?

KOUKAL: To si nemyslím a pokusím se vám to vysvětlit. Po revoluci jsem nebyl zabezpečen takovým způsobem, abych si mohl dovolit půl roku nepracovat. Přijal jsem tehdy jedinou nabídku, kterou jsem dostal. ODS v té době byla po „Sarajevu“ (pokus o politický „odstřel“ Václava Klause na konci listopadu 1997 – pozn. red.) a zaměstnat někoho z vedení občanské demokracie byla spíše odvaha zaměstnavatele, než že by to byla nějaká „favour“. Obdivoval jsem tehdy Libora Hájka (prezident firmy Eltodo – pozn. red.), že mi příležitost vůbec dal. Nakoukl jsem do pozadí zakázek více než coby primátor. Hájek tím tehdy riskoval daleko více než já. Upozorňuji, že já jako primátor jsem zakázku jeho firmě nedal. Uznávám, že dnes by na mé tehdejší zaměstnání v Eltodu bylo nahlíženo daleko kritičtěji.

„Uznávám, že dnes by na mé tehdejší zaměstnání v Eltodu bylo nahlíženo daleko kritičtěji.“

ČESKÁ POZICE: A kde tedy vidíte počátky té slušně řečeno neutěšené situace v politice v hlavním městě?

KOUKAL: Největší problém nastal v době, kdy lidé přestali být pro politiky tím rozhodujícím faktorem. Tandemy jako Topolánek-Dalík nebo Bém-Janoušek jsou začátkem řízení světa od nevoleného člověka. Takové pojetí nemá pravidla a nemá kontrolu. To se bohužel stalo standardem a takové řízení politiky poskytuje akorát prostor pochybným lidem, kterým zdaleka nejde o obecné dobro. Politický prostor je navíc infikován veřejnými zakázkami, které jsou zadávány jednotlivými radnicemi. Objem zakázek je zbytečně velký.

Nejsme staré železo

ČESKÁ POZICE: Pokud by vás ODS oslovila s nabídkou, abyste pro příští komunální volby byl jejím lídrem a kandidátem na pražského primátora, přijal byste ji?

KOUKAL: Určitě bych si kladl tvrdé podmínky. Chtěl bych návrat odpovědnosti těch, kteří dostanou mandát od voličů. Požadoval bych, aby městské společnosti byly řízeny odborníky.

ČESKÁ POZICE: Takže byste přijal takovou nabídku?

KOUKAL: To není jen o mně a ODS. Muselo by to být o obecném konsenzu. Deset let žiji v diplomacii a není snadné se rychle vrátit. Musel bych cítit důvěru veřejnosti, se kterou bych musel nějakou dobu pracovat. Na druhou stranu coby jeden ze zakladatelů ODS mám zkušenosti s náročným obdobím po „Sarajevu“, kdy jsme po otřesené důvěře veřejnosti v občanskou demokracii začali objíždět straníky a zjišťovat, zda nám lidé rozumí a zda je vůbec reálné navrátit straně důvěru. Nakonec jsme ve sněmovních volbách v roce 1998 dosáhli oproti nepříznivým předvolebním odhadům velmi dobrého výsledku (zisk bezmála 28 procent hlasů – pozn. red.). Pokud bych tedy měl kývnout na nějakou politickou funkci, udělal bych si nejdříve vlastní průzkum.

ČESKÁ POZICE: Přesuňme se na celostátní úroveň. Existuje podle vás možnost, že by se vzhledem k upadajícím preferencím ODS a zesilující kritice šéfování strany Petrem Nečasem do jejího vedení vrátili „staří bardi“? Neboli otcové zakladatelé ODS, kteří by stranu vrátili do „kalhot“, jež jí ušili na začátku devadesátých let? Na mysli mám především expředsedu ODS Václava Klause.

KOUKAL: Z hlediska věkového ještě nejsme úplné mrtvoly. Zakládali jsme stranu, která je dnes něčím jiným, než původně měla být. Se současným stavem tudíž nejsme spokojení. Vážně uvažuji, že v takovémto stavu nemůžeme ODS nechat.

„Zakládali jsme stranu, která je dnes něčím jiným, než původně měla být. Vážně uvažuji, že v takovémto stavu nemůžeme ODS nechat.“

ČESKÁ POZICE: Znamená to tedy, že se přihlásíte na kongresu ODS o nějakou funkci ve vedení strany?

KOUKAL: Ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý, záviselo by totiž na reakci lidí uvnitř strany a reakci ze strany veřejnosti. Ale musím říci, že poslední dění ve straně – ať už jde o debatu o Václavu Klausovi, DPH a některé výroky Petra Nečase, který byl verbálně vždy kultivovaný člověk – mě opravdu znepokojuje. (Jde například o premiérovo vyjádření na adresu kritiků zvyšování daně z přidané hodnoty: „To by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility.“ – pozn. red.) Když se utíká k takovým slovům, je to úkaz určité únavy, vyprázdněnosti a neschopnosti v klidu reagovat, což je dáno vyčerpaností z funkce.

Velikým problémem je, že Petr Nečas je ve vedení strany sám. Kde jsou jeho místopředsedové, kteří by měli se svým šéfem táhnout za jeden provaz? Měli by ho přece podržet, a ne, že proti sobě de facto většina členů vedení vede válku. Naše vedení ODS po „Sarajevu“ bojovalo společně za předsedu Klause, což nám později přineslo ve volbách body. To teď vůbec nevidím, celý systém vedení ODS je potřeba změnit. My jsme například dělali jednání výkonné rady vždy v jiném kraji – diskutovali jsme, lidé viděli komunikaci. Cítíme zodpovědnost za značku, kterou jsme vyrobili a která je dnes hodně rozbitá. Nějaká míra návratu je nezbytná. Nevím ale ještě přesně kam.

Myslím, že z hlediska věkového by to Václav Klaus zvládl. Podívejte se na Karla Schwarzenberga – stále je symbolem své TOP 09. Potřebovali bychom Klause zejména dnes, kdy je potřeba slyšet jeho názor na ekonomický vývoj v Evropě. Současná ODS je se svými názory na tyto zásadně důležité otázky slabá. Už to mě nutí k tomu, abych s určitou razancí do procesu návratu ke kořenům ODS vstoupil.

Kongres až na jaře

ČESKÁ POZICE: Takže víkendová slova poslance Petra Tluchoře o tom, že Nečas není ideálním předsedou a že Václav Klaus by byl dobrým a silným kandidátem, nejsou pouhým poblouzněním?

KOUKAL: Určitě taková myšlenka – a to tedy již delší dobu – uvnitř strany existuje a cirkuluje. Je trochu škoda, že to říká soupeř Petra Nečase v klubovém zápolení. Myslím si, že premiér ví daleko lépe než on, zda byl bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa dobrým, či špatným ministrem (výměna Ivana Fuksy za Petra Bendla na ministerstvu zemědělství byla akcelerátorem sporů mezi Nečasem a Tluchořem – pozn. red.). Když už si chlapci vybrali Nečase za předsedu strany, měli by svému šerifovi více důvěřovat.

Vzhledem k propojení s Mirkem Topolánkem nemám úplnou důvěru v Petra Tluchoře, nicméně mohu říci, že debatu o případném návratu Václava Klause do ODS vnímám ve straně už minimálně rok. Před několika měsíci jsem to považoval za nepříliš důležité – že by stačilo rozvíjet myšlenkový potenciál Václava Klause jaksi z povzdálí –, jenomže při dnešní hysterii ve vedení naší strany se na to dívám už jinak. Klausův návrat by zřejmě byl symbolem, který by pomohl ODS zorientovat se ideologicky.

„Debatu o případném návratu Václava Klause do ODS vnímám ve straně už minimálně rok.“

ČESKÁ POZICE: A mohlo by k návratu Klause dojít už na podzim během kongresu ODS? Že by se například Klaus stal předsedou strany a Nečas by zůstal ve funkci premiéra?

KOUKAL: V Rakousku by to zřejmě prošlo, u nás spíše ne. Myslím si navíc, že Petr Nečas ještě ve vnitrostranickém souboji něco předvede. Nezapomínejme ale, že Topolánka několik nešťastných výroků stálo předsednické křeslo v ODS. Nečas se už se svým komentářem na adresu kritiků zvyšování daní jednoho takového výroku dopustil.

ČESKÁ POZICE: Petr Tluchoř také naznačil, že by mohlo dojít k posunutí kongresu strany až na jaro. Tedy do období, kdy by Václav Klaus skončil v prezidentské funkci a rovnou by jako „tatíček-zachránce“ vstoupil do boje o občanskodemokratické kormidlo. Je procedurálně něco takového možné?

KOUKAL: Ano, bylo by to možné. Procedurálně Tluchořův návrh není špatný. Zásadním úkolem nového vedení by mělo být ideologicky stranu takzvaně vrátit do původních bot. Nyní je ODS ideologicky rozplizlá, chybí mi tam jasná ideová koncepce. Nepochybně by Václav Klaus z ODS udělal opět pravicovou stranu. To by byla myšlenka, kterou by kongres měl přijmout. Je sice hezké chtít „novou mladou“ ODS, ale nejdříve si strana musí uvědomit, jakou stranou ve svých ideových základech chce být. Podle mě by se občanští demokraté měli vrátit ke svým původním kořenům. Vrátit stranu pravicovým voličům.

ČESKÁ POZICE: Budete se tedy na kongresu ucházet o funkci ve vedení ODS?

KOUKAL: Nejdříve bych si musel zjistit ve své domovské ODS v Praze-Hostivaři případnou podporu. Když zazní silný signál k tomu, abych se vrátil do občanské demokracie, pokusím se zabojovat. Zatím ale nevím, co se z toho vyvrbí.

ČESKÁ POZICE: Z toho se rýsuje zajímavý koncept. Václav Klaus by mohl usilovat o vedení ODS a vy jako jeho dlouholetý souputník byste mu kryl záda například z pozice šéfa početné a vlivné pražské buňky ODS. Dokážete si něco takového představit?

KOUKAL: Ano, umím si něco takového představit. Bude-li taková šance, stojí to za pokus o záchranu strany.

„Občanští demokraté by se měli vrátit ke svým původním kořenům. Vrátit stranu pravicovým voličům.“

ČESKÁ POZICE: Hovoříte o návratu k ideovým kořenům své strany. Nezapomínáte ale tak trochu na skandály se stranickým sponzoringem ODS, který de facto vedl k pádu druhé vlády Václava Klausena konci roku 1997? Nekalé financování politických stran je neřešeným veřejným problémem české politiky už skoro patnáct let… Myslíte, že by voliči ODS pod taktovkou Klause uvěřili více, než kdyby jí dále velel Petr Nečas?

KOUKAL: Myslím si, že tehdy jsme si problematické příspěvky do stranické kasy zaslouženě vyjedli – nemalá část straníků opustila ODS a vytvořila Unii svobody, padla vláda. Trest za tehdejší nedbalost byl značný, snažili jsme se to ale posléze odpracovat a osob, které za tento problém mohly, jsme se zbavili. Kdyby tímto způsobem reagovaly dnešní politické strany, viděli bychom uvnitř stran úplně jinou politickou reprezentaci. Samozřejmě ta nepříjemná věc se tehdy stala a nemůžeme ji dnes zapírat, není to nic, čím bychom se mohli chlubit. Ale tehdy jsme se sami potrestali a život ukázal, že to, co do ODS přišlo po nás, poničilo občanskou demokracii daleko více.

ČESKÁ POZICE: Podle našich informací by v tomto týdnu mělo být potvrzeno, že nově budete působit jako velvyslanec v Německu. Byl byste ochoten se případně kvůli funkci v ODS vzdát tohoto postu?

KOUKAL: Je možné, že v nejbližším období padne rozhodnutí o mém dalším působení v diplomacii. Pokud bych získal funkci v ODS, nebylo by možné získaný post skloubit s „velvyslancováním“. To by dohromady zkrátka nefungovalo.