Diskuse k článku

Jan Hus stále živý

Při příležitosti 600. výročí upálení Jana Husa je třeba si připomenout jeho vliv na české myšlení. A začít si klást nové „české“ otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

PŘEDEVŠÍM SI hUSA NEIDEALIZUJME!

Kupoval-li si 1393 odpustky a zároveň mlčel k umučení Jana Nepomuckého, ba stal-li se spolupracovníkem a milcem Václava IV. bylo to s jeho pravdou a vírou velmi relativní. Podobně i dekret Kutnohorský, jehož byl hus přinejmenším spoluiniciátorem, fakticky paralyzoval Karlovu univerzitu a udělal z univerzity evropsky vrcholné úrovněí druhořadé provinční učení. I jeho teologické učení (zřejmě převzaté od Wicklefa), bylo mylné, bylo posouzeno, jako blud nejpřednějšími evropskými teology a takovým zůstává dodnes. Navíc se stalo záminkou lapkům typu Žižky a odbojné šlechtě k faktickému rozvrácení nejmocnějšího království v Evropě a počátkem cesty do úpadku a poroby. Co tedy zbývá?. Jazykové práce na spisovné češtině a obdivuhodné setrvání na svém přesvědčení, jakkoliv mylném.

0/0
5.10.2015 16:59

Z. Meisner

dokončuji

Na margo p.Sekyry:

Aktuální svinstvo-majitel dvaceti hektarů v těsném sousedství centra Smíchova (= řádný kus města), si stanoví fakticky sám (!) zastavovací podmínky které mu zpětně odkývají (!!!) panáčci na IPRu, (= Útvaru hl.architekta). S nedostatečným kontextem k městu, přírodnímu prostředí, vytloukání maxima z parcel těsně u tunelového průtahu městem. Bez jakéhokoliv závaznosti o množství a charakteru občanské vybavenosti, bez ohledu na zhoršení klimatu pro okolní domy...

Podobně jako Sekyrova Pankrác, další urbanistický nádor. Městská reprezentace před kazatelem Bible opět srazila paty, vykašlala se na stavební zákon, vzdala se svých povinností a kompetencí. BIS varuje před prorůstáním byznisu do politiky .V principu podobné, co v jiných podmínkách expandovalo koncem Karlovy vlády a za Václava , rostoucí prodejnost a pokrytectví církve. Kdyby pan kazatel Sekyra stál dole v Betlém kapli, obávám se, že Hus by si jej pěkně podal.

0/0
5.10.2015 8:00

Z. Meisner

šibalova PR prezentace

Nebývá vhodné místo polemiky s textem napadat autora, nemohu si pomoci.

Přečetl jsem tu bramboračku do konce. Nedá se s tím polemizovat jen obdiv s jakou lehkostí pan Sekyra vytrhává a zežmoulává citované autority.

Připomněl mi nedavný poučující text o radonu od jiného developera, Dr.Korce (Ekospol). Ten se zase systematicky prezentuje co obětavý milovník zvířat.

Dva lidé obratně využívající českého patologicky korupčního územního plánování a znehodnocují společný prostor. Ten zduhý obsírá městské okolí sprawlem domečkové zástavby, ten prvý škodí Praze nešťastně umístěnými mega-centry.

Oba dost inteligentní aby věděli, že dělají zlo, pozoruhodná potřeba se veřejně prezentovat jako lidé morální s učeností vpravdě renesanční.

0/0
5.10.2015 7:56