Jan Fischer o svém sponzoringu stále mlčí. Už je jako Karolína Peake.

Ministr financí ani David Sivor dosud nevysvětlili původ dvou milonů korun, které mu izraelský důchodce poukázal na prezidentskou kampaň.

Je David Sivor skutečným sponzorem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera? foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, zdroj youtube.com, Vrba Antonín Česká pozice

Je David Sivor skutečným sponzorem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera?

V české politice se začíná rozmáhat trend „peakovatění“. Bývalá vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake odmítá již více než neuvěřitelných 250 dnů odpovědět na otázky ČESKÉ POZICE o původu svého majetku. Současný ministr financí a vicepremiér Jan Fischer nám zase více než 13 dnů odmítá odpovědět na otázky týkající se sponzoringu jeho prezidentské kampaně.

Nejprve se říkalo, že prezident Miloš Zeman a premiér Jiří Rusnok instalovali statistika do ministerského postu jako beránka, jehož obětování například se sociální demokracii zobchodují za podporu Rusnokově vládě. Zatím to však nevypadá, že by měl Fischer padnout, přestože své sponzorské nejasnosti nevysvětlil. Konkrétně původ dvou milionů korun od 78letého penzisty žijícího v Izraeli Davida Sivora, kterými panu ministrovi pomohl splatit dluhy z jeho neúspěšné prezidentské kampaně. Zatím jsme se nedozvěděli, proč to pan Sivor učinil, a z jakých zdrojů peníze poskytnuté Fischerovi pocházely.

Není příliš pravděpodobné, že poslanci při středečním hlasování o důvěře Rusnokově vládě Fischera ohledně jeho sponzoringu potrápí. Proto by se média otázek na téma David Sivor neměla vzdávat a měla by trvat na jejich zodpovězení, přestože například ze zkušenosti ČESKÉ POZICE vyplývá, že vicepremiéra, jak se zdá, nijak tyto otázky netrápí a neodpovídá na ně. Jen v pondělí 22. července řekl České televizi: „Já jsem hluboce přesvědčen, že jsem dovedl vysvětlit, jak jsem je (dluhy) vyrovnal.“

Existují totiž pochybnosti, že ve skutečnosti to nebyl David Sivor, kdo Fischerovi peníze poskytl. „Na mě působil vždy skromně. Je to velmi kulturní, vzdělaný a akční člověk. Jestli má ale miliony, to opravdu nevím,“ řekla deníku Blesk před týdnem Eva Ševčíková, známá Davida Sivora. Je proto možné, že skutečným sponzorem byl jeho syn Omri.

Omri Sivor se pohybuje v centru propletence vztahů různých firem zaměřujících se na reality. Ty často sídlí v některém z daňových rájů, případně v Izraeli. Sivor mladší v současnosti působí jako šéf Daramis Group, úspěšné developerské skupiny, jejíž jednotlivé firmy mají obvykle sídlo na Kypru. Skupina má za sebou projekty, jako je Šárka Business Park na Praze 6, případně Lavender office building v pražských Holešovicích.

Média a politici se dosud zajímali především o finanční dary od podnikatelů Ladislava Drába a Štefana Havlíka, kteří dle Fischera doložili potřebné dokumenty o původu peněz. Premiér Jiří Rusnok v červenci prohlásil, že nevidí důvod Fischera odvolávat. Jako by se však zapomnělo na Davida Sivora, který v červenci daroval neúspěšnému prezidentskému kandidátovi nejvíce ze všech sponzorů.

Janu Fischerovi jsme na ministerstvo financí opakovaně zaslali následující otázky

 1. Proč Vás dvěma miliony korun finančně podpořil David Sivor? Šlo o dar, nebo půjčku?
 2. Jak dlouho se znáte?
 3. Jak a odkdy probíhala jednání o finanční podpoře od Davida Sivora? Kdo s panem Sivorem vyjednával?
 4. Jakou roli hrál fakt, že se v době daru (dne 9. 7.) již očekávalo, že se stanete ministrem financí?
 5. Odkud plynou peníze pana Sivora?
 6. Podílel se na poskytnutí peněz i syn pana Sivora – Omri Sivor?

K dispozici máme i izraelské telefonní číslo na Davida Sivora. Poté, co jsme se na toto číslo dovolali, muž na něm (aniž by se představil) tvrdil, že je to omyl.

Ať už to byl, či nebyl David Sivor, uvádíme i otázky pro něho, kdyby zabloudil na stránku ČESKÉ POZICE

 1. Proč jste se rozhodl Jana Fischera finančně podpořit?
 2. Kdy jste se tak rozhodl?
 3. Jakou roli hrál fakt, že se v době Vašeho daru (9. 7.) již očekávalo, že se Jan Fischer stane ministrem financí?
 4. Jak dlouho se s Janem Fischerem znáte?
 5. Z čeho plynou peníze, které jste Janu Fischerovi poslal?
 6. Podílel se na poskytnutí daru nějak Váš syn Omri?

Počet příspěvků: 1, poslední 7.8.2013 02:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.