Jan Fischer: Bez důvěry, bez odvahy, bez hodnot

Před prezidentskou volbou Fischer vzýval jako inspirativní vzory Husa, Horákovou, Havla a Patočku. Kdo je jeho vzorem dnes?

Na přelomu roku představil prezidentský aspirant Jan Fischer knížku Příběhy inspirace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na přelomu roku představil prezidentský aspirant Jan Fischer knížku Příběhy inspirace. | foto: © ČTK, montaž Česká pozice, Alessandro CanuČeská pozice
Na přelomu roku představil prezidentský aspirant Jan Fischer knížku Příběhy inspirace.

„Naše dnešní krize je především krizí hodnot a krizí důvěry. A já bych dodal, že i krizí sebedůvěry.“

Tato slova napsal v úvodu své předvolební brožurky Jan Fischer, někdejší kandidát na prezidenta ČR a nynější vicepremiér Rusnokovy vlády. Jde o výrok, který pasuje, v nikoli poslední řadě i na samotného Fischera. Zázračným dofinancováním kampaně, podivnými sponzory, porušením zákona s užitím volebního účtu masakruje zbytky hodnot, které by měl slušný politik reprezentovat. A proto ztrácí i důvěru těch, kteří ho bláhově volili, neboť i uvěřili, že není loutkou Nováků, Bartáků, Chrenků či kohokoli jiného.

Na nového ministra financí ovšem sedne i třetí část výroku. Krize sebedůvěry. Možná, že Fischer sám sobě (spolu s týmem rádců, mediálních expertů, vizážistů) vsugeroval, že má na to být lídrem, sebevědomým mužem, který povede zemi. Jako takovému mu ale schází ochota jít s kůží na trh i ve chvílích, kdy neletí zrovna nahoru, když má řešit nepříjemnost. Důkaz poskytl v úterý. Pozvání do Událostí, komentářů v České televizi nepřijal, a místo sebe samého nechal dvacet minut těžce „grilovat“ úctyhodného profesora Jana Pirka, jenž vedl jeho volební tým...

Fischer se odívá do pletence floskulí a nicneříkajících vět, jež nemohou zakrýt, že se nechová jako vicepremiér země ani jako chlap. Nejenže nemá názor, nemá ani odvahu. Jak se může chtít postavit tlaku „velkých kluků“, když si ani netroufne hájit své činy před moderátorkou Danielou Drtinovou a nechá na holičkách svého bližního Pirka, jehož důvěry mohl požívat?

Pusa plná Husa, Havla a Patočky

Na přelomu roku vydal Fischer zmíněnou knížečku. Nazval ji Příběhy inspirace. Vybral do ní dvacet inspirativních osobností, které by nám měly pomoci najít cestu k lepší budoucnosti a inspirovat nás v nelehké době.

Mezi dvacítku – patrně svých vzorů – zařadil nejen Jana Husa („Kolik dnešních politiků by obětovalo pravdě kariéru? Natož život.“), svatou Anežku Českou („Je nutné, aby i v nepříznivé situaci – a právě v ní – uměli politici stát za svým slovem.“), Karla IV. a Václava Havla („Politiku nevnímali jen jako pouhou technologii moci, ale také jako duchovní záležitost, která má svůj vyšší smysl a řád.“).

Přidal i Miladu Horákovou („Nepochybně nám může být vzorem v mnohých ohledech – vůlí, vytrvalostí, věrností svědomí a vlastním principům.“) a komunisty perzekvovaného filozofa Jana Patočku („Protože hrdinství je dělat to, co pokládám za správné a čemu věřím, a nečekat za to žádnou odměnu: každý den, každou hodinu, v každém svém činu.“).

Uplynul půlrok a Jan Fischer, někdejší komunista ukotvující si přezdívku Želé, se podle vznešených ideálů, jež sám s poradci sepsal, zkrátka nechová. Není hrdinou, ale tím Honzou z chalupy, který se schovává, když má veřejně a jasně mluvit. I ve chvíli, kdy na něj novinář a spolek Šalamoun podávají trestní oznámení o podezření z korupce.

A tak to spíše vypadá, že někde existuje i jiná brožurka, reálná Inspirace 2, kde se to hemží životními příběhy oportunistů. Jednu kapitolku mohl dodat přizpůsobivý Joseph Fouché, francouzský ministr z přelomu 18. a 19. století, další zrádný Efialtés ze starověkého Řecka, četní normalizační kariéristé, šanci by mohly dostat i fiktivní postavy: mezi favority by patřil podlézavý Glum, který by pro svého „miláčka“ – rozuměj lukrativní post – udělal a slíbil cokoli.

Ve Fischerově případě již nejde v první řadě o odbornost,  ať už by se zaštiťovala ekonomickým vzděláním, vedením Českého statistického úřadu nebo někdejším premiérováním. Běží o ztrátu elementární důvěry k někomu, kdo má vykonávat vysokou funkci. K nabytí úcty nepomohou stohy marketingových brožur.

Související články ČESKÉ POZICE: