Jakou známku dostane guvernér ČNB od klientů Key Investments?

Miroslav Singer je časopisem Global Finance hodnocen příznivě. Jedno selhání centrální banky však redaktoři opomenuli. 

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer dostal za svoji práci od časopisu Global Finance, který každoročně hodnotí centrální bankéře, ocenění B, tedy něco jako dvojku. Máme se radovat? Soudě podle novinových titulků ano: hlásí, že Singer dostal lepší známku než šéf Evropské centrální banky Mario Draghi (B-).

Jakou by ale dali guvernérovi ČNB zoufalí klienti společnosti Key Investments, tohoto skvělého obchodníka s cennými papíry, který svěřené peníze státu a obcí investoval do neprodejných dluhopisů vzájemně propojených firem? Na aktivitu Key Investments měla totiž ze zákona dohlížet právě centrální banka, od roku 2010 pod vedením Singera (členem bankovní rady je od roku 2005). Jakou asi za tento dohled zaslouží známku? Pět mínus?

Proč to našim, mezinárodně skvěle hodnoceným centrálním bankéřům trvalo takovou dobu? Co na této triviální kauze vyšívali skoro dva roky?

Centrální banka šetřila stížnosti na Key Investments několikrát, pokaždé jí udělila jen malou pokutu, firma vesele „podnikala“ dále. Klienti tak veselí nebyli, jenže koho to v ČNB zajímá? Zvláště v situaci, kdy v bankovní radě seděl od roku 2005 až 2011 Robert Holman, jmenovaný přirozeně Václavem Klausem. Holman je někdejší pražský zástupce londýnské kastlíkové matky Key Investments. Nezapomeňme ani na Jiřího Weigla, kancléře současného prezidenta, který londýnskou matku Key Investments přímo řídil! Ostatně Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku také točilo svoje peníze prostřednictvím Key Investments, jenže tento pravicový think-tank letos dostal peníze překvapivě zpět, zatímco ostatní klienti nedostali nic.

Nedivme se tedy, že poslední stížnost na Key Investments, kterou podal jeden napálený klient v létě 2010, šetřila centrální banka rok a tři čtvrtě! Proč to našim, mezinárodně skvěle hodnoceným centrálním bankéřům trvalo takovou dobu? Co na této triviální kauze vyšívali skoro dva roky? Zvláště když museli vědět, co je to za firmu, neboť ČNB ji v předchozích letech za různá porušení zákona několikrát pokutovala… Na tuto otázku ať si každý odpoví sám.

Redaktoři časopisu Global Finance samozřejmě ani netuší, co to je Key Investments, natožpak aby se pídili po tom, proč letadlo českého Madoffa napěchované svěřenými veřejnými stamilióny nedonutila ČNB přistát včas. Proto jim doporučujeme, než začnou připravovat hodnocení letošního výkonu guvernéra ČNB a jeho ekipy, aby tuto kauzu pořádně nastudovali. 

Počet příspěvků: 3, poslední 29.8.2012 04:35 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.