Jakou část úspor na důchod spolknou penzijní fondy?

Ministerstvo navrhuje několik variant zpoplatnění správy peněz v důchodových fondech. Maximum má být 1,5 procenta z objemu aktiv.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jednoprocentní roční poplatek z celkového objemu svěřených peněz po dobu 40 let odpovídá 18 procentům jednorázově odvedeným z každého příspěvkuPoplatky za správu chystaných penzijních fondů budou jedním z klíčových hledisek, které rozhodnou o dlouhodobé přínosnosti vládní důchodové reformy. Ministerstvo financí ve středu publikovalo k veřejné diskusi materiál, v němž vůbec poprvé naznačuje varianty, jakým způsobem a v jaké výši by mohly soukromé fondy vydělávat na obhospodařování peněz budoucích penzistů.

V dokumentu se hovoří se jednak o čtyřech typech fondů, které by měli mít lidé k dispozici, a jednak o výši poplatků, jež by si správci fondů v závislosti na investiční strategii a způsobu zpoplatnění strhávali. Rozmezí je poměrně široké – od 0,3 až po 1,5 procenta z objemu spravované částky. Je to ho hodně, či málo? Bude správa peněz pro finanční instituce atraktivní? A pro jejich klienty?

Odpověď není jednoznačná. Podle generálního ředitele Penzijního fondu České pojišťovny Tomáše Matouška bude záležet například na tom, zda a jak budou regulovány marketingové aktivity fondů při získávání klientů či jak obsáhlá a tím finančně nákladná bude regulace samotných fondů ze strany státu. V tomto případě jde například o výši kapitálu, který budou muset správci fondů držet stranou. „Klíčový pro posouzení výše poplatků bude rovněž odhadovaný objem aktiv, která bychom v nových penzijních fondech případně spravovali,“ doplnil.

Pro ilustraci, jak dalece poplatky zatíží konečný výnos, lze uvést výpočet: jednoprocentní pravidelný roční poplatek z celkového objemu svěřených peněz po dobu 40 let v podstatě odpovídá jednorázově 18 procentům odvedeným z každého příspěvku při jeho vložení. Pokud byste tedy investovali každý měsíc 1000 korun, fond by si z nich ihned odečetl 180 korun, avšak po zbytek spořícího období by vám peníze spravoval „zdarma“. Nárůst přitom není lineární – dle analytiků České spořitelny by například pravidelný poplatek dvě procenta odpovídal jednorázové srážce 32 procent vkladu.

Čtvero investičních strategií

Do takzvaného druhého pilíře důchodového systému, tedy do soukromých fondů, si lidé budou moci převést tři procenta z vyměřovacího základu pro výpočet sociálního pojištění. Další dvě procenta budou muset přidat navíc. MF počítá s tím, že na výběr bude ze čtyř typů fondů:

 • Fond státních dluhopisů (FSD) –Bude investovat do státních dluhopisů České republiky.
 • Konzervativní fond (KF) – Bude investovat do dluhopisů členských států EU, do nástrojů a fondů peněžního trhu a podobných likvidních aktiv.
 • Vyvážený fond (VF) – Bude moci navíc investovat část prostředků také do akcií a cenných papírů kolektivního investování.
 • Dynamický fond (DF) – Bude odpovídat investičnímu profilu založenému na vyšší ochotě nést investiční riziko. Bude investovat do nástrojů peněžního trhu, vládních dluhopisů, dluhopisů státních nebo mezinárodních institucí, jiných vysoce spolehlivých dluhopisů, akcií a podílových listů standardních fondů.

A teď k poplatkům. Ministerstvo financí opět navrhuje čtyři varianty, jež by měly být z pohledu zatížení účastníků srovnatelné:

 1. Poplatek z objemu spravovaných aktiv – Šlo by o pravidelnou roční srážku, jejíž výše by byla odstupňovaná v závislosti na fondu. V prvních pěti letech spoření by byla tato sazba vyšší a následně by klesla.
   DFVFKFFSD
  Z celkového objemu: v prvních 5 letech1,51,31,10,9
  od 6. roku1,31,10,90,7
  údaje v procentech
 2. Kombinace inkasního poplatku a poplatku z objemu spravovaných aktiv – Šlo by o jednorázový poplatek z měsíčního příspěvku plus pravidelný roční poplatek z objemu spravovaných aktiv.
   DFVFKFFSD
  Jednorázově z investované částky plus1,01,01,01,0
  z celkového objemu: v prvních 5 letech1,31,10,90,7
  od 6. roku1,10,90,70,5
  údaje v procentech
 3. Kombinace nižšího podílu na zhodnocení aktiv a vyššího poplatku z objemu spravovaných aktiv – Šlo by o pravidelný roční podíl z dosaženého zhodnocení plus pravidelný roční poplatek z objemu spravovaných aktiv.
   DFVFKFFSD
  Jednou ročně z výnosů plus 5,05,05,05,0
  z celkového objemu: v prvních 5 letech1,11,00,80,7
  od 6. roku0,90,80,60,5
  údaje v procentech
 4. Kombinace vyššího podílu na zhodnocení aktiv a nižšího poplatku z objemu spravovaných aktiv – Podobně jako varianta předchozí, avšak pravidelný roční podíl na zhodnocení by byl vyšší a pravidelný poplatek z objemu aktiv nižší.
   DFVFKFFSD
  Jednou ročně z výnosů plus 10101010
  z celkového objemu: v prvních 5 letech0,80,70,50,4
  od 6. roku0,60,50,40,3
  údaje v procentech

Pro penzijní fondy je pochopitelně výhodný pravidelný poplatek z objemu spravovaných peněz. Naopak pro klienty by mohla být zajímavá kombinace, při níž poplatek zčásti závisí na zhodnocení. V takovém případě by část poplatku hradili pouze v případě kladného výnosu fondu. Například na Slovensku je stanoven poplatek pouze na základě výkonnosti, a to ve výši 0,3 procenta, na čemž prý fondy prodělávají.

Maximálně desetinky procenta

Vydavatel serverů Penize.cz a Finmag.cz a člen představenstva společnosti Partners Tomáš Prouza se domnívá, že u konzervativních fondů by se měl roční poplatek pohybovat v řádu několika desetin procenta. U dynamických fondů by měl představovat maximálně 0,6 až 0,8 procenta z majetku. Důvodem je podle něj pohodlný přísun peněz každý měsíc a na druhé straně žádné povinnosti při výplatě.

Například šéf Penzijního fondu Stabilita ČSOB Karel Svoboda v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že by se mu zamlouval poplatek ve výši dvou procent spravovaných aktiv. To by však podle Prouzy znamenalo, že fondy budou pro klienty značně nevýhodné.

Roli sehrají i další srážky, které si budou fondy moci účtovatSvou roli sehrají i další srážky, které si budou fondy moci účtovat. Jde například o poplatky za převod peněz k jiné penzijní společnosti, změnu umístění peněz mezi jednotlivými typy fondů, častější zasílání výpisů a jiné. Ministerstvo financí počítá s tím, že správci fondů budou sami motivovat občany k zapojení do druhého pilíře, což znamená další náklady.

Férové nastavení poplatků bude určitě předmětem vášnivé debaty. Veřejnost se do ní může svými podněty zapojit na e-mailové adrese fintrh@mfcr.cz do úterý 5. dubna. Výše poplatků bude citlivou položkou, která se v rukou politiků může stát populistickým nástrojem k vydírání fondů. Když už tedy nic jiného, měl by si stát ohlídat alespoň transparentnost jejich stanovení a výběru.

Více o připravované změně důchodového systémů si přečtete v HOT TOP Penzijní reforma.

Počet příspěvků: 2, poslední 25.3.2011 03:33 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.