Jaké hráče by příbramský boss Starka mohl koupit za stamiliony od státu?

Šéf fotbalového klubu Jaroslav Starka žádá po státu 630 milionů odškodnění. Za to by se dal koupit třeba van der Vaart z Tottenhamu.

Letos už Příbram nejvyšší fotbalovou ligu určitě nevyhraje – momentálně je pátá v tabulce (což už samo o sobě je historický úspěch). Zato v příštím ročníku by si mohla polepšit a pomýšlet na evropské poháry! Tedy pokud by šéf příbramského klubu Jaroslav Starka uspěl s žádostí o odškodnění.

Jak v úterý informovaly Lidové noviny, Starka požádal ministerstvo spravedlnosti o 630 milionů korun za obvinění z únosu otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře (že bude Starka požadovat stamiliony, uvedl již počátkem března jeho advokát Julius Kramarič pro Aktuálně.cz). Finanční odškodnění požaduje i viceprezident příbramského klubu Vlastimil Spěvák. Ten chce po státu celkem 19,4 milionu korun a omluvu; pokud se mu stát neomluví, bude požadovat 100 milionů korun.

Oba podnikatelé byli v roce 2006 zadrženi policií. Ta je podezírala z toho, že se v roce 2002 podíleli v rámci osmičlenné skupiny na únosu Lamberta Krejčíře, jehož tělo se nikdy nenašlo. Vyšetřování však účast Starky ani Spěváka na únosu nepotvrdilo a oba byli propuštěni.

Starka žádá ministerstvo spravedlnosti o 85 milionů korun a 22 milionů eur za 84 dní ve vazbě. Spěvák za 1670 dní, po které byl obviněn, požaduje celkem 16,7 milionu, dále přes 2,5 milionu za 85 dní vazby a 100 tisíc za dva dny v cele předběžného zadržení; plus asi dva miliony, které vynaložil na obhajobu.

Ministerstvo spravedlnosti má na vyřízení žádostí šestiměsíční zákonnou lhůtu. Že by oběma podnikatelům vyhovělo v plné výši, je málo pravděpodobné, nepočítá s tím ani Starkův advokát Kramarič. Pro server iDnes.cz nicméně uvedl, že v případě neúspěchu žádosti bude následovat soud a případ hodlá dotáhnout třeba až do Štrasburku.

Suma 630 milionů zní závratně, ale abychom se dostali do finanční reality: Zeptejme se, co by se stalo, kdyby Starka peníze dostal a vložil je do „svého“ fotbalového klubu. Mohl by přivést takového Fernanda Llorenteho z Atlétika Bilbao či Rafaela van der Vaarta z Tottenhamu. Jejich aktuální cena na trhu se dle serveru Transfermakt.de pohybuje kolem 25 milionů eur. Na nákup Messiho ani Cristiana Ronalda by to nebylo, to by musel stejnou sumu přihodit ještě třikrát, repektive posedět ve vazbě aspoň tak rok.