Jak získat exkluzivní adresu v Praze? Nakloňte si majetkovou komisi!

Praha 1 chystá prodej 44 volných bytů. Výběrové řízení ale má několik sporných míst – kritici hovoří i o korupčním potenciálu.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Pro zájmce o bydlení na exkluzivní adrese – v centru hlavního města – se otevřela nebývalá příležitost. Městská část Praha 1 se totiž v nejbližší době chystá prodat 44 volných bytů. Pokud ale očekáváte, že vám k získání prestižního bydlení stačí nabídnout v soutěži nejvyšší cenu, mýlíte se. Významné slovo, zda v tendru uspějete, či nikoli, totiž budou mít komise jmenované pověřeným zástupcem starosty. A zdaleka nejde o jediný sporný moment v připravovaném výběrovém řízení, které podle některých hlasů dokonce vytváří prostor pro korupci. Vedení městské části tyto výhrady popírá.

V polovině července Praha 1 zveřejnila seznam bytů určených k prodeji. Zájemci mohou podávat nabídky do 10. září. Na rozhodnutí o několikamilionové investici tedy mají necelé dva měsíce. Zdůrazněme, že jde o měsíce prázdninové, které patří v realitním byznysu k nejslabším.

„Zdá se mi, že městská část Praha 1 se buď chce zbavit bytů za jakýchkoli (to je nevýhodných až velmi nevýhodných) podmínek, nebo je systém privatizace nastaven tak, aby na tom vydělal někdo spřízněný,“ napsal Jiří Počarovský z iniciativy Inventura demokracie na internetových stránkách Pražského fóra, dobrovolnického občanského sdružení usilujícího o transparentní magistrát.

Radnice: Za nízkou cenu neprodáme

Další výhrada směřuje k počtu nabízených bytů. Čtyřiačtyřicet jednotek se na první pohled jeví jako zanedbatelné množství. Z hlediska celé Prahy jistě ano. Jenže rezidenční trh zrovna neprochází etapou boomu, navíc je trh v centru města relativně malý a vzhledem k ceně jsou byty poptávané jen limitovanou skupinou lidí.

Praha 1 se stává mnohem významnější „realitní kanceláří“, než se na první pohled zdáMěstská část tvrdí, že prodávané byty jsou dlouhodobě uvolněné a o jejich prodeji se ve většině případů rozhodlo již v roce 2009, u některých ještě dříve. „Nedomníváme se, že 44 bytových jednotek je velké množství, neboť kupříkladu na serveru sreality.cz je k 31. červenci uveřejněno 639 bytů k prodeji v Praze 1,“ uvedl pro ČESKOU POZICI radní Tomáš Macháček, který má na starosti správu majetku. Pokud by se ukázalo, že cena nabízená za byty není dostatečná, má, jak tvrdí Macháček, Praha 1 právo nevybrat žádného kupce.

Statistická data radního z realitního webu sice „sedí“, jenže ve skutečnosti je počet bytů v Praze 1, které jsou k mání, podstatně nižší. Některé inzeráty se totiž opakují a mezi prodávanými byty se objevují i nabídky na přenechání nájmu. Praha 1 se tím stává mnohem významnější „realitní kanceláří“, než se na první pohled zdá.

Tato skutečnost se samozřejmě projeví v částce, kterou městská část za byty obdrží. Dle údajů mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle se v současně době ceny metru čtverečního ve starších bytech pohybují v Praze 1 od 67,5 (Nové Město) do 92 tisíc korun (Staré Město). „Zájem o byty v Praze 1 je trvalý. Bohužel cenová očekávání řady kupujících jsou mnohdy nižší, než mají majitelé nemovitostí,“ říká Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí Jones Lang LaSalle.

Vysoká kauce

Zopakujme, že informace o prodeji bytů v lukrativní části Prahy zveřejňuje městská část po dobu necelých dvou měsíců, a to výhradně na svém webu. Je sice pravdou, že žádný zákon obcím neukládá povinnost, aby při prodeji majetku inzerovaly třeba na realitních serverech, takže Praha 1 postupuje dle norem. Jenže lidé, kteří si hodlají pořídit bydlení a nesledují zprávy městských částí, se o záměru vůbec nedozvědí. Navzdory tomu se Praha 1 nízkého počtu uchazečů neobává. „O toto výběrové řízení je velký zájem,“ tvrdí radní Macháček. V průměru se prý účastní prohlídek jednotlivých bytů zhruba 30 zájemců.

Lidé, kteří si hodlají pořídit bydlení a nesledují zprávy městských částí, se o záměru vůbec nedozvědíUchazeči o bydlení v centru města se musejí připravit, že jednou z podmínek účasti v soutěži je složení kauce na účet Prahy 1. U dvoupokojových bytů se pohybuje okolo milionu korun, u bytu o rozloze 4+1 pak dosahuje až 1,5 milionu korun. V podmínkách pro zájemce, které Praha 1 pro prodej bytů stanovila, se konstatuje, že má-li dotyčný zájem o více bytů, musí kauci složit na každý z nich.

Nemovitosti v centru Prahy patří nepochybně vůbec k nejdražším v Česku, a kupní cena obecního bytu tím dosáhne několika milionů korun. I tak se ale požadovaná částka sloužící jako jistina zdá enormně vysoká. Praha 1 však má jiný názor. „Požadované kauce nejsou nijak závratné. Jestliže potenciální zájemce nedisponuje hotovostí alespoň ve výši kauce, jen stěží by mohl složit v případě vítězství ve výběrovém řízení několikamilionovou kupní cenu. I při financování úvěrem musí disponovat dostatečnou hotovostí. Uchazeč tímto prokazuje svou bonitu,“ je přesvědčen Macháček.

Kádrování zájemců

Podmínky tendru jasně stanovují, že se do soutěže mohou přihlásit pouze zájemci, kteří doposud nevlastní žádnou nemovitost. „Je zřejmé, že lidé, kteří by o byt rádi soutěžili a splní podmínku, že nevlastní žádnou nemovitost, obvykle nemají disponibilní miliony. Naopak lidé, kteří by rádi o byty soutěžili a potřebnou hotovost na zaplacení kaucí mají, jsou diskvalifikováni, protože pravděpodobně nesplní podmínku, že nevlastní žádnou nemovitost,“ napsal ČESKÉ POZICI jeden z čtenářů.

Vedle nabídkové ceny jsou dalšími rozhodnými skutečnostmi  poměry a bližší informace o zájemci a osobách, které s ním mají bydletJak vyplývá z podmínek tendru, o vítězi nerozhoduje pouze nabídnutá cena. „Pro výběr ze zájemců jsou rozhodné především důvody podání žádosti, důvody zájmu o bydlení na území městské části Praha 1 včetně informace o osobní situaci v bydlení zájemce. Vedle nabídkové ceny jsou dalšími rozhodnými skutečnostmi i poměry a bližší informace o zájemci a osobách, které mají se zájemcem bydlet v bytě pořízeném na základě výběrového řízení,“ píše se v podmínkách prodeje.

„Kádrové“ předpoklady uchazežů o bydlení v Praze 1 posuzují dvě komise – komise pro otvírání obálek a komise majetková. V podmínkách je dokonce stanoveno, že zájemce o byt může být pozván k osobnímu pohovoru. Pohovor před komisí prý ale nečeká všechny potenciální kupující.

„Například když bude nabídka špatně čitelná, nebo si bude v jednotlivých bodech odporovat, má komise možnost pozvat uchazeče na jednání. Pokud by tato možnost neexistovala, nabídka by se v takovém případě rovnou vyřazovala. Osobní pohovor tedy nemusí u žádného z uchazečů vůbec nastat,“ vysvětluje Macháček.

Korupční potenciál

Na sporný prodej bytů v Praze 1 upozornil redakci jeden z čtenářů, pro něhož je to prý „v posledních letech již několikátá zkušenost s tím, že Praha 1 prodává byty korupčním způsobem“. Podklady k tendru proto předala ČESKÁ POZICE k prostudování Transparency International.

Materiály posoudil právník této organizace Petr Leyer: „Je zcela v pořádku, že městská část zohledňuje i jiné aspekty než jen ty finanční. Problém však vidím v tom, že kritéria v tomto konkrétním případě dávají Praze 1 možnost rozhodnout prakticky zcela volně jen dle svého uvážení. Dále souhlasím, že kauce jsou relativně vysoké.“

Podle Leyera nelze dopředu tvrdit, že soutěž bude zneužita. „Ale systém, tak jak je nastaven, nyní obsahuje jistý korupční potenciál a znaky netransparentnosti. Na druhou stranu žádný zákon nestanoví způsob, jakým by měla městská část postupovat,“ dodává právník Transparency International.