Diskuse k článku

Jak zareaguje EU na změnu obchodního modelu Gazpromu?

Nová situace snižuje nebezpečí spojená s náhlým či zlovolným přerušením dodávky zemního plynu z Ruska. Pokud by nastalo, nesla by v prvé řadě odpovědnost a důsledky jeho obchodní síť, tedy společnosti, které ji vytvářejí, ať už je kapitálová nebo jiná účast Gazpromu v nich zjevná, či nikoliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. P 30.12.2014 22:52

Odpoví pan Ludvík?

Vážený pane Ludvíku,

mám brát mlčení jako přiznaný lapsus?

Že jsou Vaše články jednostranné? Nevadí, alespoň občas rozvíří debatu.

Rozhodně však nemám pochopení pro ''žonglování'' s fakty...

J. Křivan 28.12.2014 11:18

proton

Další odstrašující příklad zaostávání Ruska. Ruská raketa Proton-M a její poslední stupeň Briz-M dnes vynesla na oběžnou dráhu evropský satelit Astra G-2

http://www.newsru.com/russia/28dec2014/astra.html

Tenhle server na 100% není proruský. Kdo nevěří ať se koukne na jeho ukrajinskou verzi newsru.ua.

J. Křivan 28.12.2014 10:50

užiteční ...

Netřeba pana Lewa podceňovat.

J. Křivan 28.12.2014 10:54

Re: užiteční ...

Kvůli těm třem tečkám mne robot hlídající čistotu příspěvků ČP původně smáznul. Uvidíme jak zareaguje na pussy roit.

PS jak vyhrát nad robotem.

K. Vyšata 27.12.2014 13:16

Už několikrát jsem si říkal, nech Ludvíka

ať si píše své bludy, stejně pokaždé vývoj ukáže na prázdnotu jeho argumentací. Jenom malý příklad, ustupuje se od dlouhodobých kontraktů, Ludvíkova mantra kterou neustále recituje v každém svém článku. V době, kdy třeba Slovensko podepíše 15ti letý kontrakt, nemluvě o dlouhodobým kontraktem mezi Čínou a Ruskem, musím připomenout i novou s Tureckem, se snaží pan Ludvík neustále podsouvat predikci vývoje podle svých zastaralých názorů. Kdyby měl alespoň trochu znalosti o obchodu, musel by si uvědomit, že plynárenství je odvětví obrovských ivesticí, které musí mít garanci návratnosti. A investovat bez dlouhodobých smluv, které zaručují efektivitu, návratnost a zisk prostě nejde.

V.Hricák 28.12.2014 6:59

Re: Už několikrát jsem si říkal, nech Ludvíka

Pouze doplním o americko-irácký kontrakt na těžbu ropy na dvacet let za čtvrtinu tržní ceny.

J. Poděbradský 28.12.2014 9:38

Re: Už několikrát jsem si říkal, nech Ludvíka

Pane Vyšato, přečtě te si tento odkaz http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=39&ved=0CEUQFjAIOB4&url=http%3A%2F%2Fwww.martinbursik.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F09%2FSTOP-energeticke-zavislosti-na-Rusku.docx&ei=sr-fVP3iO4PTygOomoC4DA&usg=AFQjCNGqVVDic6FP0x3zlcOnInfbTI4YfA a hned vám bude jasné proč Ludvík píše jak píše. Moc velký odborník v praxi není. On byl či je ve funcích jen proto, že  se kamarádí s takovými "veličinami" jako je Bursík.......

K. Vyšata 28.12.2014 16:12

Re: Už několikrát jsem si říkal, nech Ludvíka

Děkuji za odkazy pane Poděbradský, ale to by měl spíš odkaz pro pana Ludvíka. Stejně by bylo zajímavé, kdyby posadila redakce ČP k rozhovoru proti sobě pana Ludvíka a třeba pana Aleše Roda. Diametrálně odlišné náhledy na evropské plynárenství obou pánů by určitě osvěžilo naší úroveň poznání o tak důležité části zásobování důležitou surovinou.

O. P 26.12.2014 23:52

Prosím o doplňující informaci

Vážený pane Ludvíku,

můžete mi prosím napsat, o které ''Rusy ovládané odnoži firmy Wintershall'' ve svém článku hovoříte?

Nemohu se dočkat odpovědi a předem mockrát děkuji za upřesnění.

Na oplátku Vám prozradím údaj, který zatím nenajdete ani na Vašem oblíbeném Eurostatu - Rusko si i v r. 2014 udrží pozici největšího dovozce zemního plynu do EU.

Jinak Vám přeji úspěšný rok 2015.

J. Poděbradský 27.12.2014 10:28

Re: Prosím o doplňující informaci

a jeste bych ho pozadal o doplneni informaci pri tunelovani CPP Transgas.....tedy privatizaci

J. Křivan 27.12.2014 15:47

Re: Prosím o doplňující informaci

Pane Poděbratský,tohle by mohlo být zajímavé, kdo prodal českou zlatonosnou rouru.

PS. Občas si text po sobě přečtěte, v zápalu Vám uniká gramatika, Jinak OK

J. Poděbradský 28.12.2014 8:46

Re: Prosím o doplňující informaci

jojo, mate pravdu, nekdy nestacim klepat do klavesnice ...,,,....

J. Poděbradský 25.12.2014 22:02

Záhada Ludvíkova čísla

Je mi záhadou , jak to Rusko vlastně dělá, když Ludvík /odborník/ na Rusku nenechá niť suchou , ze při poslední krizi dodávek plynu , nešel plyn přes Ukrajinské pylnovody z důvodu zlodějen, tak šel plyn přes Polsko ve zvyšeném objemu. nechápu souvislosti, když je Rusko tak nespolehlivý partner ??  V blízské době bude plyn jen přes North stream a přes Turecko a za ruble...... jak to ti dřeváci z EU budou dělat ?? A co na to naši specialisté na privatizaci CPP Transgas???

Tatana 25.12.2014 20:09

Kontinuita státu

Režimy, státy se mění, obyvatelstvo zůstává.

Dodnes obdivujeme díla našich předků a přestáváme vnímat, za čí vlády vlastně vznikla.

Kdysi kdosi moudrý pravil, že bychom svým dědicům měli zachvat zemi v takovém stavu, v jakém jsme si přáli ji získat.

Sousedy jsme si nevybrali, ani oni si nevybrali nás.

Jsme veprostřed, občas nás přetáhne východ, jindy západ. Přesto, vznikla-li potřeba položit roury a nacpat do nich plyn, naftu, vodu, kanalizaci atd. tak roury byly položeny, zaplaceny, a obsah napumpován a dopraven z A do B.

Když obsah neteče, tak se musí zjistit proč, kde je žába na prameni. 

Pokud byl SSSR, nebyl problém. Po rozpadu a vzniku Ukrainy problém nastal. Vinu neneseme my, ani Rusko.

I. Ludvík 25.12.2014 11:02

Tak tedy znovu...

Plémě Bohu nemilé a lidem protivné (Poláček), soudruzi, estébáci, kágébáci a vůbec pisatelé tohoto původu, již mne to otravuje odpovídat na hlouposti, ale - jak říkával váš soudruh Göbbels - stokrát opakovaná lež... 1) nebyl jsem nikdy členem KSČ, ani já, ani nikdo ze široké rodiny; 2) nebyl jsem nikdy u jednání s Rusáky o dodávkách plynu. K tomu byli jiní a myslím, že někteří sem též nyní vpisují své lži; 3) Poradcem na GŘ ČPP (nikoliv Transgasu) jsem byl v letech 1988 - 1990. 4) Byl jsem předmětem zájmu StB, ale nikoliv kvůli tomu, že by toužili po mém angažmá - právě naopak. Kritikou jsem nesršel, neb jsem byl - jako většina národa - posera. Moje poněkud opačné názory však byly známy. Proto mne také OF chtělo v roce 1990 jako generálního ředitele ČPP; 5) Nesnáším hloupý a nadutý imperialismus, a proto nemám rád Rusko a jeho představitele, protože představují vážné civilisační ohrožení Evropy. Zvláště pak nemám rád quislingy, kteří v jejich zájmu u nás pracují. Považuji tedy za svůj

I. Ludvík 25.12.2014 11:17

Re: Tak tedy znovu...

úkol zamezit Rusům jejich velmocenskou rozpínavost v naší zemi; s potěšením mohu říci, že se mi to alespoň v plynárenství již párkrát povedlo. Tak tedy přeji Nový rok, jakž i roky další bez obtěžující ruské hrozby. V. Ludvík

V.Hricák 28.12.2014 7:08

...a co jste dělal do roku 1988?

J. Poděbradský 30.12.2014 19:03

Re: ...a co jste dělal do roku 1988?

chodil na prvomajove pruvody a zapaloval svicky na VRSR...jinak podrzdrat referent, ktery delal poradce generalnimu, ale jen podle jeho slov. V eskutecnosti pripravoval vedoucimu oddeleni svodku z marketingu a prodeje uhlovodiku, ktera byla pouzita v ramci celkoveho prehledu obchodu a zasobovani plynem a ropou na mesicni zprave u generalniho. Vcas se angazoval u OF a stal se havloidritolezem, stejne jako Bursik a spol.

J. Křivan 30.12.2014 23:00

Re: ...a co jste dělal do roku 1988?

Pane Poděbradský, nepodceňujte, na zastávanou funkci určitě nestačil jenom souhlas OF.

J. Poděbradský 2.1.2015 18:53

Re: ...a co jste dělal do roku 1988?

Pane Krivane, potkavam se s lidmi ve vedoucich funkcich, kterym bych neveril past kozy....... Nekteri vystaci s formulkou: mam moc prace a naucili se vyplnovat excelove tabulky tak, aby to vypadalo uzasne........:-DD . Ludvik ma povrchni znalosti v plynarenstvi, umi jen zvanit a kyvat. Chce delat  politiku a neumi ani to! Kdyz jsem delal v plynostavu a on Sveroceske plynarenske, tak byl vzdy horor spoluprace pri vystavbe  a predavani stavby.

Tatana 25.12.2014 11:17

Re: Tak tedy znovu...

Pane Ludvíku, dobře si pamatuji dobu přechodu ze svítiplynu na zemní plyn, výstavby tranzitního plynovodu atd.

Je to dávno, je to hodně dávno. Dokonce si pamatuji na doby různých vojenských doktrín, kdy se česká kotlina měla proměnit na bojiště a tím se vysvětlovala stavba dálnice z Prahy na východ. A můj otec se podílel na stavbě Želivky, Káraného, Slap, přehrady Hracholudky atd.

Všechny tyto investice vznikly za Husáka a slouží dodnes. Husák je dokázal postavit za cca 20 let svojí vlády, k tomu bezpočet paneláků, vyplatil nám ukradené zlato/ to co prodal Tošovský/, lidi si postavili a opravili spoustu chat a chalup a byl-li státní dluh, tak s tím dnešním nesrovnatelný.

Husák vládl cca 20 let, dnešní vlády 25, to je nejdelší cyklus v 20. a 21. století.

Komouši a estebáky jsme pohrdali, ale komu čest, tomu čest.

J. Podešva 25.12.2014 17:54

vaše poslední věta mluví sama za sebe, paní Taťáno :-)

J. Křivan 25.12.2014 12:04

Je Lewe taky quisling?

Dobře jste mne pane Lewe pobavil, ještě štěstí, že už jste schopen psát jen tyhle plané, ideologicky schematické a žlučovité články na úrovni bulváru. ČP je nejspíš otiskuje protože za ně nemusí moc platit a je na ně zajímavá odezva. Protože být po Vašem, tak jsme ten plyn z Ruska neměli nikdy dovážet, Temelín zbourat, naftovod Družba ucpat, železnou rudu .....

PS. Ve Vašem CV je i celá řada bílých míst.

K. 25.12.2014 12:09

Poučné a velmi čtivé

Pane Ludvíku, podařil se Vám velmi poučný a zajímavý článek pro široké publikum, který vyčerpávajícím a velmi srozumitelným působem vysvětluje politicko-ekonomicku problematiku ruského plynu.

Navíc je psán velmi čtivým stylem. Je poznat, že jste starším ročníkem, který zažil dobu ruské kolonizace, propagandy a okupace, a je imunní skřekům bolševických sirén.

To, že Vás pátá ruská kolona nazývá komunistou, si neberte. Jedná se přece o starou známou taktiku Stb jak komprimovat státní nepřátele.

J. Poděbradský 28.12.2014 8:59

Re: Tak tedy znovu...

OF chtělo, chtělo, ale naštěstí se generálním nestal!

V.Hricák 24.12.2014 16:00

Pane Ludvíku,

dovolím si jednu osobní otázku. Čím jste se živil za bolševika? Říká se, že největším nepřítelem se stává dřívější největší přítel. Stále častěji se dnes setkávám s lidmi, kteří za minulého režimu byli u žlabu. Zastávali velmi vysoké funkce, které byly podmíněny, když už ne politickou angažovaností, tak alespoň vysokou dávkou tolerance. A dnes na své minulé chlebodárce kydají hnůj po fůrách, aniž by si připouštěli, že ten hnůj kydají i na sebe. Dovolil by jste si vyslovit desetinu kritiky , kterou sršíte dnes?

J. Poděbradský 24.12.2014 17:43

Re: Pane Ludvíku,

Jako poradce generalniho reditele statniho podniku Transgas měl v popisu prace jednani i se sovetskou stranou o dodavkach plynu, je vedeny ve spisu zajmovych osob STB , za odmenu pri privatiu

zaci byl povysen na namestka ministra pro energetiku

M. Kozák 24.12.2014 10:04

Ono ten expert

nějak pominul hlavní problém a to je bankrotující ukrajina. Ten vřed je třeba vyříznout a bude to fungovat. Stačí se podívat jak bez problému funguje Nordstream, no a tak by fungoval i Southstream. Jenže když v EU prdoli podobní "experti", tak se není co divit, že se Gazprom kouká po jiných cestách.

Tatana 24.12.2014 0:40

Roury vedou přes Ukrainu,

je jedno, komu patří roury a plyn za Ukrainskou hranicí, když Ukraina odebírá a neplatí, tak co mají Rusové dělat? Myslí, že stavbou plynovodu do EU mimo ukrainské území dokázali, že jsou solidní partneři .

J. Mrázek 24.12.2014 8:48

Přesně tak !

Navíc má Porošenko v lednu plán, že vezme 50 000 vojáků a udělá "konečné řešení" na východě Ukrajiny. A Rusko bude nečinně přihlížet a dodávat vraždícímu státu plyn.....? Ostrouhá i celá zblblá EU, americké vedení se dlouhodobě jeví jako pomoc při asistované sebevraždě Evropy....