Diskuse k článku

Jak vznikají státní útvary

Tázání se po smyslu státu je důležité a aktuální, čím více zasahují do jejich života nadnárodní korporace. Přitom jednou z hlavních hnacích sil, které vedly ke vzniku států, mohly být i války. Konflikty měly v lidských dějinách zásadní význam a nepochybně jej mají i dnes a je třeba s nimi počítat i do budoucna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Hanzlík

Nosný pilíř civilizace

Vznik společenských útvaru a jejich charakter je podmíněn mnoha faktory, uvádí autor a odkazuje na filozofy od vzniku městských států starého Řecka až po novověk. Zmiňuje se o rozhodujících geografických a podnebních faktorech, kdy rozsáhlá vodohospodářská díla a nepochybně kultovní stavby starověku určovaly charakter tehdejších říší.

Svádí to k představě, že tyto skutečností má moderní "vědecký" člověk pod palcem a vymanil se jak technologicky tak kultovně z těchto podmiňujících faktorů při charakteru moderních státních útvaru. To je však osudný omyl!

Postupné opouštění mýtických výkladů a náboženských představ s etickými závazky, ke kterému překotně dochází již po prvních nepatrných krůčcích v oblasti definic základních fyzikálních zákonitostí, muselo nutně docházet k vytváření novodobých výkladových ideologií, které pospojovaly právě dosažené střípky vědění.

V důsledku průmyslové revoluce a následně narůstajících sociálních problémů v rozvrstvené společnosti, byly současně vytvořeny revolučn

0/0
13.10.2016 14:29

J. Hanzlík

Re: Nosný pilíř civilizace

byly současně vytvořeny revoluční ideologie se všemi zděděnými "bludy" minulosti a člověk definitivně provalil svojí kultovní podstatu, která je filozoficky zdůvodněna nemožností absolutního poznání a nedosažitelné determinace vzniku a smyslu života.

Po katastrofální apokalypse moderních válek, které neměly v historii obdoby, stojí člověk před mementem smyslu své existence a problémem identity svého duchovního domova.

0/0
13.10.2016 14:32