Diskuse k článku

Jak vyřešit údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše

Právníci Evropské komise v interním dokumentu vytyčují tři možná řešení údajného střetů zájmů premiéra Babiše. On i jeho rodina zpřetrhají vazby s holdingem, respektive svěřenskými fondy. Vymaní se z politického postavení. Střet zájmů odpadne, protože Agrofert nebude čerpat žádné peníze ze strukturálních ani investičních fondů unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tohle mi připomíná z minulosti p. Řebíčka

jako ministra dopravy a jeho podnikání. Nebo p. Schwarzenberga a jeho podnikání i když byl ministrem.Podrobnosti lze dohledat.

0/0
11.12.2018 10:52

AMNESTII OD zEMANA

dost bolo BABISA

0/0
10.12.2018 21:41

RE

Ponekud absurdni uvazovani byrokratickych molochu. Ve fuinale to ma v rukou volic. Staci pouze to, aby se o tech vecech vedelo, kdo co vlastni, kolik cerpa a proc. Pokud je to kriminalni cinnost, necht jedna policie. Pokud nekdo cerpa proste proto, ze v tom podnika a splnuje podminky, necht cerpa. Volic se rozhodne sam, zda mu to vadi nebo ne. neni nic horsiho, nez papirove politici s holymi z...dky. K cemu je to dobre?

0/0
10.12.2018 19:24
Foto

E57v47a 91D59u17d43k97o95v50á 7809257331209

Re: O tom to přesně je! Jenomže to by nesměl

být nekonečný zástup nedoceněných, chudých, závistivých, nepřejících a hlavně zakomplexovaných politiků a byrokratů, kteří si potřebují vlastní důležitost dokazovat znepříjemňováním života tu úspěšným ( střetem zájmů, ...) a tu tuctovým (zákazy, příkazy, pokutami za porušení příkazu, ...). Co takhle Jean-Claude Juncker a střet zájmů? Kdyby se mi náhodou chtělo, našla bych stovku důvodů, proč právě on je podle mého názoru ve střetu zájmů! A podle vzoru českých europoslanců to napráskat do Bruselu, tak mají tamní právníci odhaduji 2 roky co dělat, než zjistí, jestli ano či ne. Až se u Andreje Babiše vyřeší střet zájmů, najdeme na něj něco jiného - ještě se neřešily jeho jeho vázanky, takže hurá na ně ...

0/0
11.12.2018 18:27
Foto

K21a64r56e46l 30V91y32š32a82t36a

V celém pojetí tzv. střetu zájmů

o kterém tak zaujatě autorka píše, lítá jeden závažný rozpor. Jak má v rámci své profese premiéra pan Babiš přestat usilovat o prosperitu státu, t.j. i všech firem ? To má, aby vyhověl různým Bartošům, pracovat na prosperitě jen některých firem? Tedy kvůli tomu, že má premiér ve svěřneckém fondu nějaké firmy sabotovat prosperitu státu? Není snaha Bartoše a Vondráčka snaha útočit na Babiše vlastně snaha o zlikvidování velké evropské firmy a dosáhnout ztráty desítky tisíc pracovních míst? Taky se naskýtá podezření, že všechny ataky jsou živeny ze strany konkurence Agrofertu.

0/0
10.12.2018 17:53

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Nejsem si vůbec jistý, že prosperita státu a prosperita konkrétních firem jedno jsou. Tuplem to platí u dotací, kdy firmy samozřejmě mohou mít eminentní zájem na čerpání nejrůznějších forem dotací, přitom v nejlepšim zájmu státu a jeho občanů by bylo dotace minimalizovat, když už je asi nereálné úplně je zrušit. Obávám se, že toto je ovšem mimo představivost majitele firmy jako je Agrofert (a pravděpodobně i nemalé části jeho voličů).

Panu Oettingerovi a jeho podřízeným bych ovšem nepodsouval nějaké ušlechtilé či libertariánské pohnutky - dobře vědí, že cílem dotací je nikoliv v poslední řadě odměňovat část domorodých "elit" za jejich loajalitu k Bruselu, přitom ovšem nezapomínat, že v konečném důsledku maji z dotací profitovat hlavně západní firmy a jejich dcery. Premiér Babiš sice markýroval snahu být "dobrým Evropanem", ale soudruzi v Bruselu nejsou včerejší a rohlíkem se opít nedali.

0/0
11.12.2018 0:48
Foto

K69a75r12e89l 57V17y92š34a50t89a

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Asi jste nečetl dobře a nevšiml si že ....i všech firem.....A že firmy čerpají dotace podle možností, které jim nabízí řada programů není nic špatného, od toho se dotace poskytují aby se "vyrovnala" úroveň hospodářská a sociální s jinými státy. Říká Vám něco kohezní politika EU? Jak říká pan Babiš, nastudujte si !!!! Možná, že Vám pak dojde hloupost Vašeho vyjádření, že v nejlepším zájmu státu a občanů by bylo dotace minimalizovat.

Pokud jde o pohnutky některých politiků u nás ve spojitosti s EU, jsou jasné, uškodit co nejvíc naší republice. Protože jejich umanutost vystrnadit premiéra z politiky je jejich program a v jejich očích se vnímá stát jako Babišův stát, proto čím hůř, tím líp. Proto vytvářejí problém z toho, že Babiš svojí politikou pro prosperitu státu (i Agrofertu) dělá něco protizákonného.

0/0
11.12.2018 1:12

J. Křivan

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Souhlas

0/0
11.12.2018 8:04

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

V zájmu "všech firem" je přehledné právní prostředí, funkční státní správa a rozumná výše daní. Dotace deformují tržní prostředí podle politicky stanovených priorit a rozhodně nejsou v zájmu *všech* firem, natož pak občanů. Na svém tvrzení, že v nejlepším zájmu státu a občanů by bylo dotace minimalizovat trvám. Váš argument kohezní politikou není příliš chytrý, protože za 15 let, co je tato politika aplikována, se hospodářská a sociální úroveň ČR úrovni západních zemí přiblížila jen nepatrně, pokud vůbec.

A abychom si rozuměli - respektuji výsledky voleb a pokud si 30% mých spoluobčanů myslí, že jejich zájmy v politice nejlépe reprezentuje oligarcha a dotační mág Babiš, nic s tím nenadělám. Jako trapné mi přijdou pokusy opozice "dostat" Babiše na fixlování s dotacemi poté, co se sami zdiskreditovali a nejsou schopni nabídnout věrohodnou alternativu. Ovšem pan Babiš by si měl vybrat, buď politiku nebo podnikání - libovolně přestupovat mezi nimi nemůže.

0/0
11.12.2018 10:16
Foto

K23a62r57e81l 63V26y59š27a23t65a

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Neberu Vám Váš názor, vnímáte situaci okolo Babiše podle svého. Jenže můžete si na svém trvat jak chcete, skutečnost že využíváme kohezní politiku nezměníte. Vám nevyhovuje, spoustě vyhovuje a čerpají dotace. Nenaděláte s tím nic. Jak se dotace využíváme je jiná věc, ti co určují na co mají viditelně radši cyklistické stezkya golfová hřiště ( zestručněno).

V jednom s Vámi souhlasím, vůle voličů dostala Babiše do premiérského křesla. Jádro pudla je v tom, že je nejlepší. Zatím, že?

Jen s Vámi nemůžu souhlasit s tvrzením že si musí Babiš vybrat buď politiku, nebo podnikání. On si přeci už vybral a nepodniká. A že na něj někde v závětří svěřeneckého fondu čekají miliardy? To snad vadí jen takovým jako je Bartoš popírající naši ústavu.

0/0
11.12.2018 11:01

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Budte v klidu, zaniky desitek velkych firem ekonomiku nijak zvlast neposkodi. Jejich business okamzite prevezmou stovky mensich firem a dokonce s vetsi efektivitou.

0/0
12.12.2018 12:05
Foto

K23a37r39e55l 41V88y37š14a15t13a

Re: V celém pojetí tzv. střetu zájmů

Opravdu? A kolik by to stálo, když kvůli 250ti nových pracovních míst vysolí republika půl mld. nejbohatší německé firmě BMW ? Já se divím, že správce fondu už dávno nepřesunul Agrofert někam do daňového ráje, kde nejsou závistiví politici plní nenávisti.

0/0
12.12.2018 12:11

evropský lex Babiš ?

Autorka záležitost pěkně vysvětlila. Nicméně se snad shodneme, že je proti smyslu práva jako takového, aby bylo zaměřeno na jedinou osobu. Podivme se tedy po vládních politicích unijních států obdobným způsobem jak autorka vysvětluje případ pana Babiše, není přeci jediným bohatým podnikatelem. A dále - jaké je pojetí "rodiny" v tomto případě ? Zahrnuje příbuzné do jakého kolene ? Zahrnuje i milenky politiků a jejich podnikání ?

Proč by nemělo zahrnovat blízké přátele politiků, kteří jsou schopni jim po ukončení jejich politické kariéry vrátit pomoc při získávání dotací ? A to nechci být tak ošklivý, abych rozvíjel, samozřejmě jen teoretickou možnost, že si miliardáři "pasou" své politiky ve svém zájmu, při čemž plné obálky jsou historickým přežitkem. Za slovo miliardář si dosaďme i korporaci, banku apod.

0/0
10.12.2018 16:39