Jak usvědčit lháře a neprozradit zdroj?

V kauze odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho mohla hrát důležitou roli novinářská etika.

Jedním z nejtemnějších snů novináře je, že se sám stane subjektem zpravodajství. Přesně to potkalo Radima Vaculíka z deníku Právo, jenž vedl dva výbušné rozhovory s dnes již bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym. Policejní šéf se však pokaždé od svých slov distancoval.

V prvním interview, jež bylo zveřejněné loni v září, Lessy nařkl náměstka zlínského policejního ředitele Jaroslava Vaňka a jeho šéfa Bedřicha Koutného z napojení na organizovaný zločin, konkrétně na takzvaný Toflův gang. Před třemi týdny pak Lessy Vaculíkovi údajně řekl, že ho vydírá ministr vnitra Jan Kubice. Minulou středu Lessyho obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ze spáchání dvou přečinů — z pomluvy a ze zneužití pravomoci úřední osoby, což znamenalo jeho konec v čele policie.

Jak měl novinář potopit šéfa policie

Týdeník Respekt s odkazem na důvěryhodné zdroje zrekonstruoval, co vlastně Lessymu „zlomilo vaz“: byla to výpověď novináře Vaculíka. Ten sice loni, když Lessyho vyšetřovala tehdejší inspekce kvůli výrokům na adresu zlínských policistů poprvé, detektivům nahrávku rozhovoru s Lessym nevydal a případ byl odložen. Avšak kauzou výroků policejního prezidenta se GIBS začala před několika týdny opět zabývat po Lessyho druhém rozhovoru pro Právo. Tentokrát však dle Respektu Vaculík s inspekcí spolupracoval.

GIBS se začala o výroky policejního prezidenta znovu zajímat na základě podnětu od ministra Kubiceho a výpovědi mluvčí Kopecké

Redaktor Práva prý poskytl GIBS nahrávku posledního rozhovoru s Lessym (tu z loňského září už údajně neměl). Detektivům však, jak píše Respekt s odkazem na nejmenované zdroje, předal ještě jeden materiál. Šlo o diskreditační anonymní podání na zlínského důstojníka Vaňka. Tyto dokumenty prý poslal Lessy Vaculíkovi loni před prvním rozhovorem prostřednictvím bývalé tiskové mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké. A detektivům tento fakt údajně potvrdila sama Kopecká.

Právě zmíněná anonymní podání, jež Lessy poskytl Právu, údajně vedla k jeho obvinění. Detektivové GIBS prý totiž disponují informacemi, že Lessy v momentu, kdy dokumenty „vynesl“, už věděl, že se nezakládají na pravdě. Prověřoval je kontrolní odbor policejního prezidia a ten konstatoval, že obvinění proti Vaňkovi nejsou opodstatněná.

ČESKOU POZICI zajímalo, jestli Vaculík skutečně inspekci poskytl zmíněná anonymní udání, zda to učinil z vlastní iniciativy a zda uvedl, odkud je dostal. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ bylo však jediné, co se redakce od Vaculíka dozvěděla. Na serveru Novinky.cz minulý týden vyšel článek, z něhož vyplývá, že GIBS se začala o výroky policejního prezidenta znovu zajímat na základěpodnětu od ministra Kubiceho a výpovědi mluvčí Kopecké. Právě svědectví Kopecké prý způsobilo v případu zásadní zvrat.

Pokud by se v budoucnu prokázalo, že odvolání Lessyho bylo postavené na informaci od novináře, jenž před policisty vyzradil svůj zdroj, šlo by jistě o neblahý precedens. Co by asi nastalo, kdyby si v budoucnu s policisty o svých zdrojích povídala Sabina Slonková anebo pánové Kroupa, Kmenta či Léko!?

Počet příspěvků: 2, poslední 3.9.2012 10:41 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.