Diskuse k článku

Jak učit moderní dějiny: Pomáhají konkrétní příběhy a učitelský zápal

Málo peněz a času. Tyto dva důvody se v souvislosti s výukou moderních dějin opakují, ale z rozhovorů s pedagogy vyplývá, že problém je komplexnější. Každá škola i pedagog se může rozhodnout, jak bude učit konkrétní téma a jakým tempem. To ale veřejnost, tedy ani rodiče, většinou netuší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tomáš 9.11.2020 19:09

Dějiny píšou vítězové

P. Nemec 9.11.2020 13:33

Opravdu nestojím o to, aby nějaká učitelka učila mé děti svůj výklad dějin. Bude trvat desítky let, než se pohled zpět ve společnosti sjednotí a nebude vyvolávat zbytečné rozpory v rodinách.

L. Kašparová 8.11.2020 14:17

No, hlavně se nesmí zapomenout slzet nad odsunutými Němci. Povídat o tom jak Češi museli utíkat v roce 1938 z pohraničí (máti si pamatuje, jak k nim do školy přišly čtyři holčičky, které utekly jen v nočních košilkách, jinak by je milí němečtí sousedé asi zabili), to by bylo černobílé, že?

A. Satrapa 8.11.2020 13:19

Přišli mojí čtrnáctiletí vnuci ze školy a já jsem se dozvěděl, jak jsem tady 40 let žil. To jsem se dozvěděl věci. Asi jsem žil někde jinde.

J. Václavík 7.11.2020 19:47

No, nakonec je to dnes docela jedno. Jestli se děti něco naučí, nebo ne, nakonec jim vydrhne kebule současná ideologie prostřednictvím televize, ksichtoknihy a vůbec pomocí Internetu.Rv

I. Spálený 7.11.2020 13:28

Dějiny jsou ošemetná věc. Černobílý pohled není nutně špatně, slouží k předání etického poučení. Jenže vidíme to teď kolem nás, nejen při virové krizi, jak obtížné je etický postoj zaujmout. Každá věc má mnoho stran a všem vyhovět nejde. Ve výkladu dějin se tak historik nevyhne volbě úhlu pohledu. Není tedy nutně špatně volit osobní, rodinný nebo místní pohled na události.

K. Lilibínský 7.11.2020 11:03

jak učit dějiny je snad každému jasné.

Na výklad dějin tady máme BIS. A to je nějaká autorita.

Jiné návrhy jsou naprosto bezpředmětné.....;-D