Jak to bylo doopravdy? Odmítli studenti diskusi s Dobešem?

Zrušený mítink připravovala firma, jejímž jednatelem je expřítel Kristýny Kočí a údajný spolupracovník Víta Bárty.

Mezi transparenty jich bylo hodně asociováno se současným ministrem školství. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Mezi transparenty jich bylo hodně asociováno se současným ministrem školství.

Aktualizováno. Kdo v pátek ráno sledoval televizní zpravodajství, lehce se mohl rozzlobit na studenty. Dozvěděli jsme se, že odmítli mítink se samotným ministrem školství Josefem Dobešem (VV), jehož se měl v Národní technické knihovně navíc zúčastnit i náměstek  Jiří Nantl s kvestorem VŠE Liborem Svobodou, autory obou věcných záměrů vysokoškolských zákonů. Podrobnější pohled na tuto akci a toto „odmítnutí“ však neukazuje případ zdaleka tak jednoznačně.

Setkání organizovalo vydavatelství Studenta Media s.r.o. Mítink byl jako hotová věc avizován (i médiím) i přesto, že účast firmě potvrdili pouze dva zástupci: dle pozvánky Jiří Kohout (předseda České studentské unie) a Savina Finardi (studentská tajemnice rektora Vysoké školy ekonomické).

Den před slíbeným konáním akce, ve čtvrtek večer ve 20:24 hodin, rozeslalo vydavatelství Studenta Media tiskovou zprávu, že se mítink ruší.  „Důvodem je odmítnutí účasti ze stran většiny přizvaných zástupců studentů.“ O slovo ODMÍTNUTÍ tu jde především; většina z nich totiž nikdy neslíbila, že se vůbec zúčastní! A jen na okraj: součástí tiskové zprávy byl i odkaz na jiný páteční mítink na Nové scéně, na němž měli aktivisté diskutovat namísto s ministrem Dobešem se zástupci Strany zelených (Ondřej Liška), ČSSD (Marcel Chládek) a také KSČM (Miroslav Ransdorf)...

Jak komentovali zrušení akce ministr a vydavatelství?

„Jako největší studentské médium jsme chtěli dát prostor pro setkání zástupců studentských organizací a iniciativ s ministrem Dobešem, aby mu předložili své připomínky. Bohužel, zástupci studentů osobní střetnutí a diskuzi odmítli, ačkoli o ni dříve sami projevili zájem. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni celou akci zrušit,“ uvedl v rozeslané zprávě ředitel Adam Kožela, jenž je jedním ze dvou jednatelů Studenta Media.

Za „politováníhodné“ později označil zrušení mítinku také ministr Josef Dobeš. „Na mítink jsem přijal pozvání minimálně proto, že tam byli zástupci studentů a byla garance, že se tam dostaví,“ uvedl na páteční odpolední tiskové konferenci. Dodal, že chtěl věcně probrat témata reformy vysokých škol – přímo i s klíčovými autory záměrů: Nantlem a Svobodou.

Zmiňovaná akce s ministrem se dle Martiny Čmielové, PR manažerky vydavatelství Studenta Media, připravovala od počátku února; měla se konat už 18. února. Pozváni byli dvakrát (pondělní a středeční pozvánkou, jež jsou přiloženy v PDF) Jan Gruber, zástupce iniciativy Za svobodné vysoké školy, Tomáš Zloch, prezident studentské unie ČVUT a také Miroslav Jašurek, předseda Studentské komory Rady vysokých škol.

Jak komentovali zrušení akce zástupci studentů?

„Obdrželi jsme pozvání, ale účast jsme firmě nepotvrzovali,“ řekl ČESKÉ POZICI Jašurek. (K tomu naše poznámka: Pokud tedy nic nepotvrzoval, těžko asi účast mohl „odmítnout“, pozvání není povel.)

Jan Gruber z iniciativy za Svobodné vysoké školy v pátečním ranním vysílání České televize uvedl, že setkání s ministrem Dobešem by nebylo vhodné, poněvadž by jakoby „legitimizovalo“ a zaštiťovalo dříve absentující dialog.

Studentská komora Rady vysokých škol uvedla: „Není pro nás čitelný smysl takové schůzky. Není zřejmé, co má být výstupem jednání, zda jde o schůzku politickou nebo informační. Pokud by mělo jít o politické jednání, důrazně se ohrazujeme proti tomu, aby jeho agendu a účastníky ustavoval jakýkoliv třetí, ,nezainteresovaný´ subjekt.“

Studentská komora Rady vysokých škol přitom měla již domluvené oficiální jednání na MŠMT v pátek od 14:00 hodin. „Tohoto jednání se standardně účastníme a samozřejmě jsme o tom informovali i naše kolegy a kolegyně z iniciativy Za svobodné vysoké školy, z akademických senátů i studentských spolků,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí studentské komory Rady vysokých škol Heda Čepelová.

A dodala: „Interpretace, že studenti jednat nechtějí, je tedy zcela mylná – my se zkrátka účastníme takových jednání, které má šanci na větší než jen symbolické výsledky. Naopak je těžko představitelné, jakou reálnou hodnotu by z hlediska výsledků mohl mít onen ,kulatý stůl´.“

A ještě zajímavý dovětek k vydavatelství Studenta Media

Když jsme sbírali podklady k tomuto textu, narazili jsme na jednu zajímavou skutečnost, která se týká vydavatelství Studenta Media. Jde o eséročko, které bylo zapsáno 1. března 2006 a vydává tištěný magazín pro studenty. Mezi podporovateli jsou firmy jako České dráhy či Accenture. Již zmíněný jednatel Adam Kožela je podle informací ČESKÉ POZICE bývalý přítel poslankyně Kristýny Kočí zvolené za Věci veřejné. Souvisí to snad nějak s Dobešovým ministerstvem?

„Mohu se domnívat, že organizace studentského mítinku Studenta Media souvisí se spoluprací Adama Kožely s Vítem Bártou, neboť i to bylo jednou z příčin, proč jsme se s Adamem loni na jaře rozešli po vzájemné dohodě,“ řekla ČESKÉ POZICI poslankyně Kočí. Ve světle této domněnky si každý jistě udělá komentář podle svého.

Aktualizace: reakce Adama Kožely ze společnosti Studenta Media:

„Konec vztahu s Kristýnou na přelomu března a dubna 2011 byla moje iniciativa, důvody nechci rozmazávat. S JUDr. Bártou mě seznámila sama Kristýna na Plese v Opeře v únoru 2011, takže je nesmysl jednak to, že bych s ním během přibližně měsíce mohl nějak spolupracovat, a také to, že by to bylo příčinou rozchodu... K tomu kulatému stolu, který se tehdy nekonal – nelze říct, že bychom to s MŠMT a tedy panem ministrem Dobešem, resp. dalšími lidmi z jeho aparátu nekoordinovali, protože těžko lze připravovat kulatý stůl s ministrem bez jeho vědomí. Ale že bychom fungovali na politickou objednávku, to je nesmysl. Dělali jsme to pro vlastní propagaci našich médií.“

Počet příspěvků: 4, poslední 4.3.2012 09:51 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.