Jak to bude s papežem: S Petrem to začalo a s Petrem to i skončí?

Kdo vystřídá Benedikta XVI. na papežském stolci? Bude to poslední Svatý otec a pak nastane Konec, jak praví proroctví sv. Malachiáše?

foto: © ReutersČeská pozice

Kdo vystřídá Benedikta XVI. na papežském stolci? Bude to poslední Svatý otec, jak praví proroctví sv. Malachiáše? A bude se jmenovat Petr? Odstupující papež nečekaným rozhodnutím rozpoutal vlnu spekulací o jménu svého nástupce, kterou definitivně ukončí až bílý dým stoupající z komína Sixtinské kaple. To bude znamení, že takzvaná konkláve zvolila novou hlavu římskokatolické církve. A spekulovat se začne o něčem jiném.

Třeba o tom, kdy nastane konec světa, zanikne Řím nebo alespoň katolická církev. To všechno v případě, že se začne naplňovat proroctví biskupa Malachiáše (1095–1148), který předpověděl, že od jeho doby se vystřídá 112 papežů. Potom bude „město zničeno a Soudce přijde soudit svůj lid...“ Komu to ještě není jasné: 110. papežem na Malachiášově zakódovaném seznamu byl Jan Pavel II., 111. v pořadí tudíž Benedikt XVI. A tím posledním bude?

Celé proroctví týkající se posledního papeže doslova zní: „Během extrémního pronásledování svaté římské církve bude sedět na stolci Petrus Romanus, který bude pást své stádce uprostřed mnoha soužení; po jejich skončení bude město na sedmi pahorcích zničeno a obávaný Soudce bude soudit svůj lid. Konec.“

Petrus. Petr. Peter. Péter. Pedro. Pierre. Nabízí se to. Kupodivu, brzy po šokujícím papežově oznámení se hned objevil velký favorit – vlivný ghanský kardinál Peter Turkson (64). První černošský papež, to se dobře vyjímá v titulcích i na fotkách, nehledě na to, že katolických oveček v Africe přibývá, je všeobecně uznávaný – zní to prostě docela logicky. Ale zrovna konzervativní řešení to také není. A řídí se konkláve logikou?

V úterý přišel list The Italian Insider s jiným žhavým adeptem na papeže: podle „dobře umístěného zdroje blízkého papežskému apartmá v Apoštolském paláci“ by to měl být kardinál Péter Erdö, 60letý mladík, arcibiskup-metropolita arcidiecéze ostřihomsko-budapešťské, kardinál a maďarský primas, předseda Rady evropských biskupských konferencí, těžká váha mezi potenciálními kandidáty. Také Petr.

Že by v případě Pétera Erdö vyslal „kouřový signál“ samotný Benedikt XVI.?

Že by v tomto případě vyslal „kouřový signál“ samotný Benedikt XVI.? Bude ze zákulisí ovlivňovat volbu svého nástupce? Jasné je pouze to, že aktivně ho volit nebude, protože již překonal hranici 80 let. Nicméně z jeho rozhodnutí opět platí, že nový papež potřebuje ke svému zvolení celé dvě třetiny hlasů konkláve, což znamená, že se volba může pořádně protáhnout. (Jan Pavel II. předtím stanovil, že pokud ve třech kolech hlasování nezíská žádný kandidát celé dvě třetiny hlasů konkláve, postačí k jeho zvolení pouhá většina hlasů.)

Nezdá se pravděpodobné, že by Benedikt XVI. – pokud by snad skutečně upřednostňoval Pétera Erdö – myslel na Malachiášovo proroctví. Pro jistotu si ale připomeňme další kardinály, kteří by díky jménu přicházeli v úvahu. Jde o saopaulského arcibiskupa Odila Pedra Scherera (63), a mimochodem také již byl zmíněn mezi favority papežské volby. Dále pak Pedro Rubiano Sáenz (80), emeritní arcibiskup z kolumbijské Bogoty, a francouzský kardinál Jean-Pierre Ricard (68), arcibiskup v Bordeaux.

Ale pozor, stejně jako nemusí být nový papež Petr – už v našem zájmu v to doufejme –, nemusí být ani kardinálem, což okruh kandidátů poněkud rozšiřuje...

Co říká církevní právo

Papež je volen sborem kardinálů (svaté kolegium). V době uvolnění úřadu papeže nikdo jeho funkce nevykonává. Konkláve – zasedání volebního sboru kardinálů musí být zahájeno v době mezi 15. a 20. dnem po uvolnění úřadu. Kardinály-voliči jsou všichni kardinálové z celého světa, kteří ke dni zahájení konkláve nedosáhli 80. roku věku. Během konkláve, které zasedá v Sixtinské kapli, nesmějí kardinálové o volbě hovořit ani doporučovat nějakého kandidáta. Volí se tajně pomocí hlasovacích lístků. Kandidát musí obdržet dvě třetiny + jeden hlas přítomných voličů. Volitelný je každý, kdo je biskupem (nebo se může stát biskupem). Papežem se stává okamžikem vyslovení souhlasu s volbou.

Počet příspěvků: 2, poslední 13.2.2013 11:09 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.