Ceska Pozice

Jak správně nazvat Putinův politický systém

Neobratné rozhodnutí ruského premiéra Putina nechat se znovu zvolit prezidentem poskytuje klíč k fungování jeho politického systému.

Luděk Bednář 26.12.2011

Je současný ruský Putinův režim „mírně autoritativní“, „hybridní“ nebo „řízenou demokracií“? Zdá se, že tato označení vypovídají spíš o neschopnosti komentátorů zbavit se studenoválečného myšlení než o skutečné podstatě dnešního Ruska. Ruský premiér Vladimir Putin totiž nepředstavuje návrat k sovětským časům. Jeho režim je značně odlišný a anarchističtější. Touto tezí začíná svůj článek v časopise London Review of Books profesor práva na Právnické fakultě Newyorské univerzity Stephen Holmes.

Jeho hodnocení dnešního Ruska je o to podstatnější kvůli masovým demonstracím, jež začaly 10. prosince, pokračovaly na Štědrý den v mnoha ruských městech a jsou zaměřené na opakování údajně zfalšovaných voleb do Státní dumy 4. prosince a na ukončení Putinova vládnutí. Dle policie se demonstrace v Moskvě 24. prosince zúčastnilo 28 tisíc lidí, organizátoři však uvedli 120 tisíc.

Podle mnoha Rusů Putin ztratil kontakt s realitou a vážnost demonstrací si neuvědomuje

Stále se očekává, že Putin příští rok v březnu zvítězí v prezidentských volbách a vrátí se do funkce, již zastával v letech 2000 až 2008. Opozice je však rozdělená a nemá vlastního společného kandidáta na tuto funkci a může mít problémy s pokračováním v demonstracích. V současnosti rostou pochybnosti, že Putin obdrží dostatečný počet hlasů, aby se stal prezidentem hned v prvním kole. Podle mnoha Rusů totiž ztratil kontakt s realitou a vážnost demonstrací si neuvědomuje.

Putinova popularita poklesla poté, co v září prezident Medveděv oznámil plán, že si příští rok vzájemně vymění funkce. Mnoho Rusů se domnívá, že tím projevil pohrdání demokracií. Někteří Rusové Putina sice stále obdivují, protože obnovil řád po chaosu, který následoval po rozpadu Sovětského svazu, jiní se však obávají jeho návratu do funkce prezidenta, neboť by to mohlo způsobit politickou a hospodářskou stagnaci.

Zde jsou hlavní myšlenky z článku profesora Holmese:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.