Diskuse k článku

Jak smysluplně modernizovat zastupitelskou demokracii

Současný systém zastupitelské demokracie je v krizi. V případě experimentů s přímou demokracií však mějme na paměti varování Edmunda Burka a Alexise de Tocquevilla před demokraticky zvolenou despocií i středoevropskou zkušenost s totalitními režimy, které se k moci dostaly demokraticky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zastupitelskou demokracii není třeba jakkoliv modernizovat, ale konečně začít zavádět. Jde o to, že současné politické systémy, které o sobě prohlašují, že jsou zastupitelskými (u nás parlamentní) demokraciemi, obvykle nejsou žádnými demokraciemi. Jediná zastupitelská demokracie na světě je ve Švýcarsku. Je nutno si uvědomit, že aby demokracie mohla býti zastupitelskou, musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos - vládou občanů. Žádnou vládou jinou, tedy ani vládou politických stran či jakýchkoliv jiných občanských spolků. V zastupitelské demokracii občané pověřují v konkrétních oblastech svým zastupováním opět své konkrétní zástupce - fyzické osoby, přičemž si ponechávají ve všem své konečné poslední slovo. Ponechávají si ve svých rukou instituty obecného referenda či všeobčanského hlasování, jejichž výsledky musí být obecně závazné a ničím nijak neomezované. Zástupci občanů jsou naprosto svobodně voleni a to voleni přímo. Nikdo nesmí občanům přikazovat jak mají volit, a

už vůbec ne, koho musí volit (politické strany).

Produkuje Trumpa, ale taky produkuje mamá Merkel. Co je špatné co je dobré? Podle mě je chyba v tom, že volební hlas má každý, kdo má v pr. díru. Je nutno omezit volební právo na ty, kteří mají zájem o rozšiřování bohatství státu (fyzické a duševní). Ti kteří mají zájem jen na státních benefitech (především finančních) by volební právo mít neměli. Ona by se definice kdo je kdo našla, ale obecně zájem není, takže v tom anarchistickém chlívku budeme pokračovat. Abychom mohli převzít švýcarský systém, museli bychom změnit daňový systém. Jako ve Švajcu nechat polovinu daní v obci a většinu z druhé poloviny poslat do kantonu (země). Což je myslím v EU nějakým způsobem zakázáno. Stejně je to utopie, jak se říká Zpátky ni krok. Jak říkával nějaký Řek, nebo Říman - po demokracii přijde totalita, otroctví, revoluce, demokracie, a tak pořád dokola.

Za mě dobrý článek, díky!

Zase samé kecy a lži. Jediná skutečná pravda je, že současný systém zastupitelské demokracie (i ta parlamentní) je v krizi a nefunguje. Vymlouvat se zde na něco a nebo dokonce varovat před vším možným není na místě. Proč? protože v Evropě existuje stát se systémem zastupitelské demokracie, který velice efektivně funguje již více než 200 let, tady mnohem déle než kterýkoliv systém jiný. Je to švýcarský systém zastupitelské demokracie. A rada pro ostatní státy? Není nic jednoduššího než ten švýcarský systém převzít t.zv. se všemi chlupy. Kecy některých lidí o tom, že nám chybí ti Švýcaři nejsou vůbec na místě. Švýcaři totiž, když začínali, také neměli nějak vyškolené a odpovědné občany. Prostě nový systém zavedli a nežvanili nic o tom že to přece nemůže fungovat, že na to nejsou vyspělí občané a pod. Nekecali a konali. Dnes jsou v Evropě nejbohatším státem, jehož občané bezvýhradně svůj systém podporují a ztotožňují se s ním. A o tom to všechno je.

Už jenom výraz "jedinou skutečnou pravdou" je vypovídající. :(

Měl jsem na mysli jedinou skutečnou pravdu v článku, ne obecně.

Neco tak naivniho jsem uz dlouho necetl. Ze neni nic jednodussiho, nez prevzit svycarsky system? Hochu, kde jsi nechal rozum. Tak to udelej, kdyz je to tak jednoduche a nekecej. Nebo cekas, az to za tebe nekdo udela?

Oč "jednodušší" to měli Švýcaři před více než 200 lety, když systém zaváděli? Měli to mnohem horší a složitější. Nicméně o tom nežvanili a prostě ten systém zavedli. Od té doby se mají jen lépe a lépe. My jen žvaníme že nejsme Švýcaři, že máme jiné podmínky, že máme hloupé občany, že máme jiná specifika a že nám v tom brání jiné a jiné hlouposti, ale že bychom něco dělali (převzali švýcarský systém) to ne. My, Češi jsme přece chytřejší a musíme si zavést vlastní, česky specifický systém. To přesně děláme již po staletí a efektivně fungující výsledek nikde.

Příliš dlouhé čtení pro běžného člověka dnešní doby. Jak to má víc jak dvacet řádků, ani se nenamáhá to číst. Je velice nutné takovéto články vnutit lidem k pročtení a zamýšlení se, aby vůbec byli schopni demokracii žít a ne jen ji konzumovat. Hlavně ve školství je potřeba učitele(ky) řádně připravit k jejich práci a děti by měly dostat do cesty k dospělosti zásadní vybavení. Jenže toto vše je k rozhodnutí pro zastupitele v demokratické společnosti. Zatím to vypadá, že mají naprosto odlišné starosti.

U nás se o demokracii 30 let jen žvaní a kecá a skutek utek. Za demokracii je vydáván systém socanský s mnoha prvky anarchie. Někdy je dáváno i rovnítko mezi demokracii a svobodu. Prostě kecy. Základní věc tedy to, že demokracie je demos kratos - vláda občanů je všemožně zastírána s cílem umožnění vlády a moci všelijakých "elit", které však v ž d y tvoří naprostou menšinu občanů. A demokracie přitom je jen vláda většinové občanské vůle. V zastupitelské demokracii občané mohou pověřit svým zastupováním v konkrétních věcech své, naprosto svobodně volené zástupce - fyzické osoby a zásadně nikoliv jakékoliv občanské spolky - politické strany. Přitom ovšem nesmějí (občané) ztratit konečné slovo. To znamená, např. když zástupci občanů o něčem rozhodnou, musí mít občané ve svých rukou přímý nástroj, pomocí něhož mohou toto rozhodnutí svých zástupců změnit a nebo zrušit. To je skutečná zastupitelská demokracie a ne socialismus stříknutý anarchií jako u nás.