Ceska Pozice

Jak si sestavit plamenomet aneb YouTube učí bojovat syrskou opozici

Uživatel FSA Help radí ve videích syrským povstalcům, jak střílet vleže nebo jak recyklovat použitou munici.

Petr Zelenka 25.7.2012

O důležité úloze Twitteru a Facebooku v průběhu  arabského jara dnes už nikdo nepochybuje – bez těchto sociálních sítí by se vloni arabská opozice jen těžko svolávala. Vždyť i vytrvalé protesty na káhirském náměstí Tahrír, které měly za následek odchod tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka a převzetí moci v zemi armádou, byly vyvolány převážně s jejich pomocí.

A o jednu zemi vedle, o několik měsíců později, v tripoliském hotelu Rixos, byl Twitter jedním z mála způsobů, jakým se skupinka západních novinářů, držených v hotelu jednotkami libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, dokázala spojit se svými zámořskými redakcemi a vnějším světem, když jim byl během rozhodujících bojů o hlavní město vypnut proud. Revoluce se v 21. století bez internetu prostě neobejdou.

Syrská opozice, jejíž povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi zatím trvá nejdéle ze všech revolucí arabského jara, internet a sociální sítě pochopitelně využívá také. A kvůli neustále se vyostřující situaci se stává „ostřejším“ i způsob, jakým tak činí – na YouTube se například objevila videa přímo určená k bojovému výcviku povstalců.

77 epizod

Na kanál FSA Help (lze přeložit jako „pomoc/nápověda pro Syrskou svobodnou armádu“) upozornil server Wired.com. Například devítiminutové video o tom, jak se má správně střílet z polohy vleže, zhlédlo od března už přes 12 tisíc lidí. Video, jímž provází maskovaný muž, je v arabštině a v pozadí je vidět vlajka používaná syrskou opozicí.

Další videa například radí, jak doplnit prázdnou munici nebo jak se přesunovat během boje. Poslední epizoda s číslem 77 je jenom týden stará a divák se z ní může dozvědět, jak si vyrobit vlastní plamenomet. Komentáře pod videi se hemží protiasadovskými hesly, ale také dalšími radami ohledně boje.

Vysoce kvalitními videi a obrázky vybavenou stránku měla skupina FSA Help údajně i na Facebooku, jehož administrátoři ji však nedávno smazali. To FSA Help nezabránilo přesunout se na jiný profil – fsahelp1. Zdá se však, že se členové skupiny poučili; například video jak zacházet s protitankovou střelou, které prý bylo na původní stránce, na té nové už nenajdete. I tak mezi tvůrci obsahu podle serveru globalvoicesonline.com panuje strach, že i tato stránka bude smazána. Ta první prý zmizela poté, co se o ní zmínila ruská televize. Kvůli obavám, že bude odstraněn i profil na YouTube, jsou povstalci vyzýváni, aby si videa pro jistotu stáhli, než bude pozdě.

Kdopak se dívá?

Kdo se za skupinou FSA Help skrývá? Americký blog o střelných zbraních The Firearm Blog podotýká, že vzhledem k široké paletě zbraní, kterou zamaskovaný podporovatel syrské opozice disponuje, je vysoce pravděpodobné, že videa jsou natáčena ve Spojených státech, nebo prý ještě pravděpodobněji v Kanadě.

I když jsou instruktážní videa podle svých autorů určena pro syrskou opozici, nelze vyloučit, že se dostanou do rukou teroristůmTo podle autora blogu vyvolává zajímavou otázku o legálnosti takových příspěvků – pokud by byla videa přímo určená k podpoře teroristické organizace, mohl by se jejich autor ve Spojených státech dostat před soud. I když jsou instruktážní videa podle svých autorů určena pro syrskou opozici, nelze samozřejmě vyloučit, že se dostanou do rukou teroristům.

Autorem videí tak může být kdokoliv, od obyčejného sympatizanta syrského povstání žijícího v Americe až po zpravodajské služby. Ty americké a turecké už ostatně nepokrytě asistují při vyzbrojování syrské opozice, tak proč by nepodporovaly i podobný projekt (ostatně, americké služby ho přinejmenším tolerují).

Zatímco v hlavním městě Damašku se stále bojuje a vládní jednotky používají čím dál tvrdší zbraně, některá místa už jsou pod kontrolou povstalců. Tam už se teď válčí „jen jako“ – ve městě Taftanáz v provincii Idlib, kde v dubnu došlo těsně před vyhlášením krátce trvajícího příměří k masakru takřka stovky civilistů, si místní děti s dřevěnými hračkami hrají na povstalce a vládní síly.

A ze záznamu je vidět, že taftanázské děti rady od FSA Help možná vůbec nepotřebují – kryjí se za valy z písku i za rohy domů a zteč zahájí v nepřehledné chvíli, kdy kolem na motocyklu projedou dva „dospěláci“. Pochopitelně vyhrají děti s povstaleckou vlajkou – po bitvě se k nim ale přidají i někteří z druhé strany a slaví vítězství společně… Jistě, že si kluci hrají na vojáky, je normální. Jenže jsme v Sýrii – a tak z toho trochu mrazí.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.