Jak šéf financí České pošty uhájil židli

Ministr Pecina chtěl, aby vlivný manažer opustil funkci. Jenže někdo se postavil proti.

Ondřej Koutník 22.10.2013

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, zdroj wikipediaČeská pozice

Když letos v srpnu ministr vnitra v demisi Martin Pecina odvolal z dozorčí rady České pošty mocného muže Radka Šmerdu, měl podle informací ČESKÉ POZICE zálusk na odvolání další vlivné figury ve vedení pošty – vrchního ředitele divize finance a někdejšího významného manažera pražského dopravního podniku Martina Horáka. Blíží se konec října a Horák zůstává ve svém postu.

Dotázali jsme se Martina Peciny na vývoj této personální situace a ministr vnitra odpověděl: „Nesplňoval mé představy o tom, jak by měl funkci vykonávat. Bylo mi však sděleno, že není zájem pana Horáka odvolávat.“ Kým mu to bylo sděleno, nechtěl specifikovat.

Přestože Česká pošta spadá do působnosti ministrestva vnitra, Horáka by z vedení mohl odvolat jen generální ředitel společnosti. Co konkrétně mu pomohlo, že si funkci udržel? „Různých spekulací jsou mraky, nezaslouží si komentář. Zmíněnou možností odvolání kohokoli z vedení podniku pošta v současné době určitě nežije,“ napsal ČESKÉ POZICI mluvčí společnosti Ivo Mravinac.

Pecina kandiduje ve volbách za SPOZ a ve straně tedy teoreticky nemusel pro svůj případný nátlak na odchod Horáka najít pochopení. Poslyšte jeden zajímavý příběh ze světa podnikání. Píše se rok 2010 a v pražském dopravním podniku působí Martin Horák ve funkci ekonomického náměstka. Je však kritizován za střet zájmů, protože zároveň figuruje ve firmě Tessile ditta, která pro dopravní podnik doposud vymáhá pohledávky od černých pasažérů. Přinejmenším do roku 2009 byl spolumajitelem.

Tato společnost spolupracuje s firmou Tessile ditta services, ve které do loňského května působil jak Horák, tak šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (SPOZ) a lídr zemanovců pro sněmovní volby ve Zlínském kraji.

Už vloni v květnu Mynář pro ČESKOU POZICI o tomto propletenci uvedl: „Pana Horáka znám několik let. Ale jak říkám – ani s jednou z firem nejsem akcionářsky vázán a žádal jsem, abych byl vyškrtnut z představenstva Tessile ditta services. Žádné peníze z veřejných zakázek do naší strany neplynou.“ Nyní na aktuální dotaz, zda neví, kdo se za Horáka v poště přimluvil, odpověděl: „Nevím, proč bych to měl dělat, a tím ani nikdo jiný.“