Jak se vyplácejí dávky ve Velké Británii?

Obyvatelé Spojeného království dostávají zpravidla dávky od státu přímo na účet. Speciální karta není potřeba.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

V České republice se hodně mluví o kartě pro výplatu sociálních dávek. Takzvaná sKarta a k ní příslušný účet měly být nejdříve povinné, později se objevilo prohlášení, že to nebude pro výplatu dávek nezbytně nutné. Na internetu se zatím objevily návody občanských sdružení, jak se přebírání karty vyhnout, a doporučení ombudsmana, který upozornil, že stát nesmí za nepřevzetí karty trestat nevyplacením dávek. Opoziční ČSSD navíc oznámila záměr povinné karty zrušit v případě, že by vyhrála volby.

Podívejme se pro srovnání, jak řeší vyplácení dávek ve Velké Británii, s níž má autor tohoto textu osobní sedmiletou pracovní zkušenost.

Sociální dávky, přídavky na dítě a ostatní příspěvky od státu, včetně důchodu, jsou ve Velké Británii vypláceny přímo na účet klienta. Pokud však nevlastní osobní bankovní účet, je k dispozici ještě možnost zřídit si konto u pošty – jde o takzvaný Post Office Card Account. Tento účet je speciálně navržen pouze pro dávky, důchody a jiné státní příspěvky. Nelze na něj vyplácet mzdu nebo jiný příjem. Účet je veden zdarma, stejně jako běžné účty v bance.

Britové jsou zvyklí kupovat si i noviny ve stánku platební kartou, a to i na vesnicíchVelká Británie má velkou výhodu v tom, že Britové jsou zvyklí kupovat si i noviny ve stánku platební kartou, a to i na vesnicích. Proto je bankomatů a platebních terminálů v obchodech více než dost. Počet bankomatů, které slouží k výběru hotovosti zdarma, je v Británii okolo 42 500. V okolí 1,6 kilometru od svého domu na předměstí Manchesteru jsem našel 43 bankomatů. Speciální webová stránkavyhledá podle vaší adresy na mapě místa, kde lze hotovost vybrat, nabízí i adresu bankomatu a informaci, zda je výběr zpoplatněn, či nikoli.

Jestliže pobíráte příspěvek na takzvanou Council Tax (v této měsíční dani jsou zahrnuty poplatky na policii, hasiče, odpad, čištění ulic a podobně), pak je tento příspěvek přímo strhnut z měsíčního vyúčtování. Nájemníkům městských bytů je dávka na bydlení vyplácena tak, že je přímo odečtena z měsíčního nájmu, nebo – pokud jde o nájemníka v soukromém bytě či domě – může být dávka na nájem vyplácena přímo majiteli domu. Není to však pravidlem.

Další možností je platba přídavku šekem. Jde ale o zdlouhavější proces, protože při vkladu šeku na váš účet v bance musíte čekat čtyři pracovní dny, než můžete s penězi disponovat. Tuto službu poskytuje banka zdarma. Platební šek si můžete nechat proplatit také na poště, kde hotovost dostanete okamžitě. Šeky se však posílají ve výjimečných případech. Britský úřad nařizuje metodu, jakou budou dávky vypláceny. Pokud s ní klient nesouhlasí, může podat stížnost a případ bude přehodnocen. Volba platby jinak není možná.

Zvláštní případy

Existuje ještě jedna metoda platby přídavků. Jmenuje se Simple Payment Card a je určena pouze pro zvláštní případy. Karty stát nikomu nevnucuje, naopak dává přednost výplatě na účet. V oficiálních propagačních materiálech jasně upozorňuje, že tato karta není určena pro zájemce, kteří mají účet v bance nebo si ho mohou pořídit.

Odlišné je také zapojení dvou dodavatelů a větší síť, kde je možné hotovost vybírat. Karty vydává Citibank ve spolupráci s firmou PayPoint, která poskytuje platební síť ve 24 000 obchodech, trafikách, supermarketech a dalších místech. To znamená, že oproti ČR jde o dvě soukromé firmy. Karty se používají pouze v případech, kde nelze snížit účet za Council Tax, nájem na bydlení, nelze proplatit šek a příjemce přídavku nemůže otevřít nebo spravovat vlastní účet v bance. Za těchto okolností se vydává karta bez PIN, kterou lze vybrat zdarma hotovost na speciálních místech označených logem na kartě.

Všechny popsané služby jsou zdarma, s výjimkou tří procent bankomatů, které jsou zpoplatněny, a bankovních účtů, kde jste si objednali různé druhy připojištění nebo jiné výhodyMožnost použití této karty je na každé poště a v mnoha obchodech nebo v novinových stáncích. Britové mají i v tomto případě přehledný vyhledávač míst na webu. Držitel karty se musí prokázat cestovním pasem, řidičským průkazem nebo účtem za teplo, vodu, elektřinu a podobně. Dále musí znát jedno zapamatovatelné datum, které si předem sám určil. Maximální denní limit pro výběr hotovosti touto cestou je přibližně 18 600 Kč. V případě těchto karet je také možné, aby hotovost vybrala jiná osoba. Té je vystavena vlastní karta a musí se rovněž prokázat všemi dokumenty, jak je popsáno výše.

Pro občany, kteří mají potíže se zrakem, je možnost zaslání veškerých materiálů k dávkám, důchodům a jiným přídavkům s většími písmeny, nebo si mohou vše zjistit telefonicky, včetně přesného zůstatku na účtu (jak účty k úhradě, tak přídavky mají své číslo, pod kterým lze zjistit zůstatek, přeplatek nebo nedoplatek okamžitě na telefonní lince). Všechny výše popsané služby jsou zdarma, s výjimkou tří procent bankomatů, které jsou zpoplatněny, a bankovních účtů, kde jste si objednali různé druhy připojištění nebo jiné výhody.