Jak se v ČT stát nadbytečným: Stačí nepochválit Dvořáka

Vedení České televize pokračuje v odstraňování vnitřních oponentů. Petr Dvořák má z kritiků očividný strach.

Bývalý generální ředitel TV Nova Petr Dvořák se stal na šest let šéfem České televize. foto: © ILUSTRAČeská pozice

Bývalý generální ředitel TV Nova Petr Dvořák se stal na šest let šéfem České televize.

Středeční jednání Rady České televize zjevně vlilo vedení této instituce novou krev do žil. Pouhý den poté, co většina radních pochválila Zdeňka Šámala, jak hezky vysvětlil všechny sporné body napadané petenty vedenými Danielou Drtinovou a Adamem Komersem, a navíc naznačila, že vedení pomohou tyto škarohlídy odhalit, se Petr Dvořák a spol. pustili do dalších čistek.

Z České televize byly „pro nadbytečnost“ propuštěny editorky sekce Nová média Angelika Bazalová a Gabriela Gabrielová. Je jistě jen shoda náhod, že obě byly spolupracovnicemi šéfky Nových médií Pavlíny Kvapilové, která se nejdříve zastala Daniely Drtinové, aby byla následně propuštěna pro nadbytečnost (i když nadbytečná se stala až v momentě, kdy zaměstnavateli nepodepsala rozvázání pracovního poměru dohodou výměnou za tučné odstupné). A je jistě jen další náhoda, že Bazalová se stala nadbytečnou dva měsíce poté, co se vyhozené Kvapilové veřejně zastala na portálu idnes.cz.

Radní Jan Prokeš na středečním jednání pravil, že zaměstnanci by se neměli bát, že budou z ČT vyhozeni za své názory. Jak se zdá, cesta od slov k praxi bude na Kavčích horách ještě poněkud trnitá. Působí poněkud zvláštně, že šéfa Rady Milana Uhdeho, někdejšího signatáře Charty 77, nepřimějí podobné postupy vedení k nějaké razantnější akci.

Aby toho nebylo málo, na funkci zástupce šéfredaktora Petra Mrzeny (podle kritického podnětu původce většiny údajných zpravodajských pochybení) ve stejný den rezignoval i Komers. Ve svém dopise adresovaném kolegům z ČT, který zveřejnil server lidovky.cz, se zase podivuje nad tím, že text hájící vedení ČT, pod nímž je v dnešních Hospodářských novinách podepsaný Michal Kubal, byl odesílán z adresy Jany Lutonské z PR agentury Bison & Rose. Kubal a manžel Lutonské František, šéfeditor kanálu ČT 24, na oplátku Komersovi vyčinili v jiných dopisech.

Tato vnitroredakční přestřelka, která nepostrádá rysy ubohosti, by neměla překrýt podstatnější fakt. Vedení České televize odstraňuje své oponenty způsobem, který prakticky nepřipouští pochybnosti – podle všeho jde o prostou pomstu. Pod podnětem adresovaným Radě ČT bylo kromě Drtinové a Komerse dalších 22 podpisů. Člověk asi nemusí být Sherlock Holmes, aby ho napadlo, že kritici poměrů ve zpravodajství se budou do značné míry krýt s dosud nezveřejněnými petenty. Dvořák má z kritiků očividný strach a nechce je mít v redakci déle, než je nutné.

Takže Dvořákovi zbývá zbavit se ještě 20 lidí. Kdopak se na ČT stane „nadbytečným“ během příštích týdnů a měsíců?