Diskuse k článku

Jak se utvářela současná Evropa. A v ní český stát a národ

Politická a etnická struktura současné Evropy je důsledkem 1500letého jejího vývoje po zániku Západořímské říše v roce 476. Záleží jen na nás, jaké poučení si z dějin vezmeme, ale bez jejich poznání nebudeme schopní pochopit nejnovější politické události a aktivně se jich účastnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Zima 869

Federální EU

Blouznivcům o federální EU bohužel nedochází, že velké západní státy a především jejich nadnárodní firmy o nic takového nestojí. Ztratila by se tím výhoda zacházet s chudšími státy jako s ekonomickými koloniemi. V praxi by to např. znamenalo celoevropskou minimální mzdu (obdoba federal minimum wage v USA), muselo by se opravdu skoncovat s praxí dvojí kvality zboží, padly by byrokratické překážky zejména v poskytování služeb, což by zvětšilo konkurenci na Západě, musely by se sjednotit zemědělské dotace, muselo by existovat jednotné celoevropské sociální pojištění a mnoho dalších podobných věcí na kterých by Západ prodělal. V neposlední řadě by se též změnit politický systém směrem k větší demokratičnosti, neboť např. dnes Evropský parlament na rozdíl od normálních parlamentů nemá zákonodárnou iniciativu a je jen trapným přicmrdáváčem Evropské komise. To všechno je ale neprůchodné, neboť Západu současný stav v podstatě vyhovuje a tzv. integrační snahy spočívají jen v osekávání kompeten

0/0
28.1.2019 0:58

J. Zima 869

Re: Federální EU

...kompetencí členských státu v zájmu těch vládnoucích.

0/0
28.1.2019 1:00

C. Sangrail

Re: Federální EU

Já se obávám, že máte pravdu. Ale přesto považuji EU za lepší variantu než Evropu bez EU. Je to podobné jako s demokracií. Taky nám dnes různé aspekty demokracie jdou na nervy a některé nás začínají děsit, ale existuje lepší varianta? (Když pominu aforismus, který říká: "Nejlepší politické zřízení je absolutní monarchie, v níž bych absolutním monarchou byl já.")

0/0
28.1.2019 2:39

Re: Federální EU

Evropa bez EU neznamená nutně Evropu bez nějakého společenství států. Třeba takového, jaké úspěšně fungovalo před EU. Mám na mysli např. EHS. Společenství naprosto suverénních států, jimž nikdo nemůže nic diktovat. Ideální by mohlo být federální uspořádání Evropy,mám však silné obavy, že k něčemu takovému ještě žádný evropský stát nedorostl. Současná EU je postavena na systému socanských dotací a hlasovací nadvlády Francie, Německa a Itálie, kteréžto tři státy jsou schopny vždy přehlasovat 25 států ostatních. To ovšem nemá s demokracií nic společného, to je prachsprostá diktatura.

0/0
29.1.2019 20:04

Moc poučné čtení

Text dává smysl jak připomenutím některých historických faktů, tak i objasněním toho, co se děje v současnosti.

0/0
27.1.2019 16:44

C. Sangrail

Budou volby do europarlamentu

Mimochodem, pokud máme pocit, že "Brusel" rozhoduje o nás bez nás (což není pravda, protože jsme zastoupeni v Evropské komisi stejně jako ostatní členové), tak prostě choďme k volbám do Evropského parlamentu! A volme klidně i euroskeptické strany, ale volme! 18% účast je ostudná.

0/0
27.1.2019 15:05

C. Sangrail

EU není federace a funguje na zásadě subsidiarity

To, co se podle autora má s EU stát, už dávno funguje. EU není ani zdaleka federace, není to snad ani konfederace a funguje na zásadě subsidiarity.

Především však situace nevypadá tak, že jsme tu "my" a v Bruselu "oni". Evropská unie jsme my! Volíme do Evropského parlamentu. Evropské komisaře jmenují národní vlády. Každý orgán EU je buď volený, nebo vzešlý z voleb (včetně těch národních). A že se Evropská komise snaží hájit zájmy celé EU, místo aby tam zuřily žabomyší války partikulárních zájmů národních států? To je snad dobře Sám autor uvádí jako příklad úpadku českých zemí dobu stavovství, kdy se jednotící myšlenka (královské moci schopné prosadit reformy pro celou zemi) stala kořistí partikulárních zájmů (jednotlivých šlechtických rodů, kterým šlo jen o vlasntí píseček).

0/0
27.1.2019 14:59

C. Sangrail

Re: EU není federace a funguje na zásadě subsidiarity

Navíc, zájmy jednoho členského státu a všech členských států nemusí být vůbec v rozporu. Díky tomu hroznému "bruselskému diktátu" jsou mnohé české výrobky chráněny před falzifikáty v celé EU (kéž by tomu tak bylo i mimo ni). To podporuje kvalitní tuzemskou výrobu. Ne nějaké obří korporace, ale zdejší podnikání. Díky "bruselskému diktátu" také byly zrušeny poplatky za roaming. Bylo už vůbec vyčísleno, kolik to ušetří našim firmám nákladů na telefonování a internet, když vysílají své pracovníky do zahraničí nebo tam provozují pobočky? Příkladů reálného dobrého fungování EU je spousta. V migrační krizi selhala, jistě. I v jiných věcech. Byrokracie je přebujelá. Ale zakřivenost okurek a jednotná toaletní sedátka jsou fámy a já bych nerad, abychom kvůli fámám vystupovali z EU jako tohoto času zblázněná, rozeštvaná Británie.

0/0
27.1.2019 15:03

Pekny historicky exkurz

Jen bych dodal, ze slovanum na nasem uzemi byla blizsi byzantska verze krestanstvi, v te dobe prespektovala apostolskou tradici. Karel Veliky deformoval rimske krestanstvi, aby lepe vyhovovalo jeho mocenskym ambicim.

Cyrilometodejska mise trvala jen par let - nez ji zadupali barbarsti fransti knezi - nicmene ovlivnila nas pozitivne na dalsich vice nez 1000 let.

0/0
27.1.2019 14:20

četl jsem o těch dějinách něco trochu jiného.

Co autor zapomněl? Příchod českých (slovanských) kmenů z Chorvatska. Kmenů, které vedli Čech, Lech, Rus a Mech.

0/0
27.1.2019 12:03

Re: četl jsem o těch dějinách něco trochu jiného.

S těmi Chorvaty je to těžší. Spíš přišli z Ukrajiny a rozdělili se na severní proud tzv. Bílých Chorvatů (Polsko, východ Čech) a Červené Chorvaty (Balkán). U starých slovanů barvy určovaly azimut, červená byl jih, bílá sever.

0/0
28.1.2019 15:26
Foto

S32t55a89n47i75s57l66a97v 28T36o60m47á60š 1908483164632

Už není 19. století národních obrozenců

Nebezpečí nehrozí z Bruselu ani Moskvy, ale z Prahy. Pokud nebude tak jako v USA na každé instituci, stanici a křižovatce v Evropě vlát vlajka Unie, budou občané regionů vydáni na pospas nacionalistům a rasistům.

0/0
27.1.2019 9:45

Re: Už není 19. století národních obrozenců

EU není federální stát a bohdá ani nebude.. Osobně jí dávám tak cca 10 let další existence. Běhen těch 10 let se ropadne.

0/0
27.1.2019 12:05

C. Sangrail

Re: Už není 19. století národních obrozenců

Doufám, že ne. Ale spousta lidí dělá, co může, aby se to stalo. Nebyla by to první ani poslední proplýtvaná historická šance.

0/0
27.1.2019 14:55

Re: Už není 19. století národních obrozenců

Té spoustě lidí přeji, aby se jí to podařilo. EU v současné podobě totiž nemá žádný smysl. Je klasickou ukázkou naprosté neschopnosti cokoliv řešit a pokud možno rychle zavádět do praxe. Celá "slavná" EU žije ze socanských dotací na všechno možné a jen to ji ještě drží nad vodou. Pokud se nevrátí k systému, v jakém byla v době EHS, což je málo pravděpodobné, rozvrat zevnitř ji nemine.

0/0
27.1.2019 19:14

Re: Už není 19. století národních obrozenců

Historické šance proplýtváváme již od 4. srpna 1306 s výjimkou krátkého období panování Karla IV. neustále někomu lezeme do zadku. Jageloncům, Habsburkům, Francii, Anglii, Německu, SSSR a dnes USA a EU. Skutečné prosazování samostatnosti nikde. Místo toho, abychom se snažili vytvořit společenství se státy, které za to stojí (Švýcarsko a Lichtenštejnsko), lezeme do zadku zase Francii, Německu a Itálii (v rámci EU), stejným státům, které nás v minulosti nemilosrdně zradily. Jak říkám, pocit vlastní suverenity žádný.

0/0
29.1.2019 20:13

Re: Už není 19. století národních obrozenců

První větší ekonomocká krize Evropskou unii v současné podobě rozloží. Už měla k rozpadu velmi blízko a zachránilo ji "tištění" miliard Euro v době Řecké krize. Migranti a neosocialistické vlády smrtelně zadlužující většinu západních a jižních států EU, přivodí její rozpad.

Ne ideály, ale peníze budou rozhodovat o budoucnosti EU.

0/0
27.1.2019 16:50

Re: Už není 19. století národních obrozenců

Tím ideálem podle mne je federální Evropa, obdoba USA. K tomu ovšem ještě jednotlivé státy nedorostly a v brzké době nedorostou. Brání tomu m.j. socanští, naprosto neschopní pollitici a úředníci v celé EU.

0/0
27.1.2019 19:17