Ceska Pozice

Jak se má soudit podle Klausova gusta

Při jmenování soudce Bureše prezident prozradil, čím byla motivována část jeho novoroční amnestie.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

Prezident republiky Václav Klaus jmenoval Jaroslava Bureše do funkce předsedy Vrchního soudu v Praze na sedmileté funkční období do 1. ledna 2020. Přitom mu kladl na srdce: „Doufám, že budete soudit tak dobře, že nebude potřeba, aby se udělovaly nějaké amnestie nebo milosti, takže doufám, že nastane rajská doba.“

Od oznámení amnestie – odvozeně od nových a nových zjištění, na jaké případy se bude vztahovat – neustále vzrůstá podezření o jejím účelovém designu, aby pokryla určité „zájmové subjekty“. Prezident tímto svým projevem při jmenování Bureše jen přilil oleje. Zcela tím upadlo v zapomnění jeho minulé tvrzení u příležitosti udělování milostí, že prezident nechápe amnestii a milosti jako instituty, jimiž opravuje výkon justice. Nyní tedy bylo vyřčeno výslovně: prezident se skutečně chápe jako poslední instance svého druhu spravedlnosti. Justice nesoudí podle Klausova gusta a Klaus to musí napravovat.

Nyní bylo vyřčeno výslovně: prezident se skutečně chápe jako poslední instance svého druhu spravedlnosti.

Jinými slovy, amnestie vztahující se na zastavení trestního stíhání, které se táhne více než osm let, nebyla motivována tím, že by justice pracovala pomalu. Byla motivována tím, že justice pracuje podle Klause špatně a Klaus pak musí udělovat milosti a amnestie. A teď by po Burešovi chtěl, aby justice konečně již soudila „dobře“, neboli podle Klausova gusta. A bude-li tak soudit, nastane rajská doba.

Tento vzkaz prezidenta soudcům, jak to hbitě glosovala televize Nova, je ve svých důsledcích neuvěřitelný. Pochopitelně, že se Hrad bude hájit tím, že prezident měl na mysli „soudit dobře“ ve smyslu soudit tak, aby nebyly překračovány mezinárodně tolerované doby trestního stíhání. Jenomže prezident vůbec neměl nic takového říkat, a už vůbec ne nic, co by se dalo vykládat dvojznačně.

Zakrátko po vyhlášení amnestie začíná dávat vývoj událostí za pravdu škarohlídům, tvrdícím, že v případě Klause téměř vždy platí ta horší varianta. V tomto případě totiž o tom přestává být pochyb. Buď Klaus neví, co říká (což by nebyla dobrá varianta), nebo ví, co říká (a to je ještě horší varianta).

Jednoho by oblil pot, když si představí, že by v Ústavě také klidně mohlo stát, že prezidentovo funkční období končí až zvolením jeho nástupce…

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.