Diskuse k článku

Jak se Karel IV. podílel na rozkvětu českých zemí

Léta vlády krále Karla IV. patří k těm nejjasnějším epizodám v historii našich zemí. Jak se to stalo, že v temné hodině evropské historie zažívají české země takový rozkvět? Bylo to i díky němu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tatana 11.6.2016 10:35

Jan Lucemburský dal Karlovi do vínku

vynikající vzdělání, umožnil mu život a výchovu ve Francii. Na to se zapomíná.

Jan Lucemburský vychoval své syny v tom " že se hádali, ale málo". A také Jan Lucemburský stál u povýšení pražského biskupství na arcibiskupství.

Karel IV své syny ve svornosti vychovat neuměl, Václava rozmazlil, vychoval z něj slabocha a alkoholika, dokonce 1/2 roku po smrti jej jeho husitští kumpáni vytáhli z hrobu a chlastali s jeho mrtvolou za stolem. Zikmund se sice povedl víc, ale spíš zásluhou matky, v Čechách chtěl nastolit pořádek, ale našincům vyhovoval bor*el husitských válek, ústících až do kanibalistických orgií tzv. Adamitů..

K. Plíhal 11.6.2016 20:36

Re: Jan Lucemburský dal Karlovi do vínku

To neustálé idealizování (nejen) minulosti v dobrém i špatném je asi vlastnost lidstva. Patrně je to důsledek toho, že máme nutkání někde se ukotvit, vymezit, sdílet. Odkud taháte takové historické "špeky"?

Tatana 12.6.2016 11:53

Re: Jan Lucemburský dal Karlovi do vínku

Dobrý den pane Urbanče, jestli myslíte ten "špek" o chlastačce Václavovy mrtvoly s husity na Zbraslavi, tak jsem si jej teď ověřila na Wikipedii, ale mám to odněkud z historické literatury, jenže si nepamatuji odkud.

Mně totiž dlouhá léta štve stálé omýlání toho, jak špatný byl Jan Lucemburský.

Přičemž je glorifikovaná Eliška, o níž je známo, že byla zapšklá a zlomyslná. Dokonce své předchůdkyni odmítla dát na útěk z Prahy slušného koně.

Z Karla vychovávala pěkného parchanta, který na otce plival a kpal do něj. Tož se taťka naštval a zavřel jej na Lokti do sklepa, a pak se děly věci.....

Češi furt omýlají, jak Jan špatně hospodařil, že si do Čech jezdil pro peníze. Jenže je potřeboval na armádu. A tím, jak byl slavný a úspěšný, Čechy uchránil před plundrováním, které by bylo nesrovnatelně dražší. A zadarmo nikdo Karla taky nezvolil císařem , na to potřeboval nejen peníze, ale i Janovu moc a vliv.

Mimochodem Jan Lucemburský ctil pravidla sv. Václava a do svého vojska zemskou hotovost n

K. Plíhal 12.6.2016 15:19

Re: Jan Lucemburský dal Karlovi do vínku

No jo, jeden musí nést břímě darebáka, aby o to více vynikala kladná osoba toho druhého. Já se také podíval, co píšou o poetismu na wikipedii. Je to příznačné a k pousmání. Díky za informace a někdy zase napište nějakou zajímavou souvislost!