Jak se financuje nedělní demonstrace? Aktivisté prý prodávají nemovitosti.

Lídr Holešovské výzvy Jaroslav Popelka ČESKÉ POZICI řekl, že nedělní demonstrace Národní mobilizace přijde na zhruba 300 tisíc korun.

Jaroslav Popelka prohlašuje, že veškeré náklady na organizaci protestu pocházejí ze soukromých zdrojů organizátorů. foto: © ČTKČeská pozice

Jaroslav Popelka prohlašuje, že veškeré náklady na organizaci protestu pocházejí ze soukromých zdrojů organizátorů.

Zrovna brázdil pražské ulice v automobilu s tlampačem lákajícím na nedělní protest, když jsme se v pátek dopoledne dovolali jednoho z hlavních organizátorů akce Jaroslava Popelky, lídra Holešovské výzvy. Stejně jako před čtrnácti dny nás opět zajímalo, kdo se podílí na nákladech demonstrace Národní mobilizace (s podtextem Soumrak kmotrů) na Václavském náměstí. Vždyť už jen například zajištění dvou extra vlakových souprav z Ostravy do Prahy není laciná věc.

Popelka ČESKÉ POZICI řekl, že akce bude organizátory stát zhruba 300 tisíc korun. Pomáhá někdo sponzorsky? (Třeba politici, kteří se k nedělní demonstraci hlásí či na ní vystoupí – ať už poslanec Vít Bárta nebo senátor Tomio Okamura.) „Dáváme to ze svého. Nežádáme politiky, aby nám pomohli,“ dušuje se Popelka.

Původně avizované 40procentní slevy na všech vlakových trasách pro účastníky demonstrace se podle Popelky zajistit nepodařilo. Nicméně mimořádná souprava zdarma bude pro účastníky protestu vypravena společností Leo Express v neděli ráno z Bohumína, večer se bude vracet zpět. Dle tiskového pracovníka Leo Express stojí takováto mimořádná výprava zhruba 140 tisíc korun. U jiných spojů Leo Express budou účastníci demonstrace na této trase platit 40 procent z normální ceny. Prvotně organizátoři vyjednávali s Českými drahami. K důvodům, proč jednání nevedlo k dohodě, se nechtěli organizátoři protestu vyjádřit.

Lídr Holešovské výzvy: Nabízenou finanční pomoc Víta Bárty jsme nepřijali.

Ještě před týdnem organizátoři protestu nabízeli také nocleh a občerstvení zdarma. Podle Popelky však na zajištění noclehů nezbyly peníze, občerstvení prý bude menší, než původně předpokládali. Uvedl, že ze zmíněných zhruba 300 tisíc korun náklady pokryjí zmiňované vlaky, pódium, ozvučení, hudební kapely či rytíře, kteří symbolicky popraví české kmotry.

Na opětovnou otázku, zda předseda Věcí veřejných Vít Bárta přece jen nenabídl finanční výpomoc, Popelka řekl, že „asi něco trochu nabídnul“. „Zřejmě by nám to pomohlo, ale pomoc jsme nepřijali. On sám už moc peněz nemá. Na demonstraci jsme se složili mezi sebou, mnozí z nás kvůli tomu prodali nemovitosti, aby svými posledními prostředky akci podpořili. Věřte mi však, jsou to všecko naše soukromé zdroje,“ dodal Popelka. Vít Bárta na dotaz redakce nereagoval. 

Na financování jsme se zeptali i Věry Řezníčkové, čelní představitelky Holešovské výzvy a organizátorky protestu. „Vybrali jsme vlastní úspory. Nechceme, aby si Vít Bárta, na kterého se ptáte, myslel, že jsme s ním kvůli penězům.“ O podrobnostech – třeba kolik je bude stát vypravení mimořádného vlaku – se Věra Řezníčková nechtěla bavit. „Na demošku jsme se mezi sebou prostě složili. Nechceme se nyní o financování demonstrace bavit. Třeba kvůli tomu, aby to nevědělo naše okolí, rodiny. Kdyby se akce nepovedla, asi by nás sežrali, že jsme vybrali úspory.“

V každém případě tři sta tisíc pravděpodobně není částka, kterou by nebyli schopni pořadatelé mezi sebou vybrat. Možná opravdu riskují konflikty s nejbližšími a rozprodávají majetek. O to větší pozornost bychom jejich akci měli věnovat. Tím však není řečeno, že se o financování aktivit a hemžení politiků kolem Holešovské výzvy a spol. přestaneme zajímat. Zvláště když „popelkovci“ od pondělí plánují blokovat vládní budovy, dokud vláda neodstoupí a nepřistoupí na jejich požadavky.

Počet příspěvků: 3, poslední 7.4.2013 01:09 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.