Diskuse k článku

Jak rozetnout elektrárenský gordický uzel

Nárůst obnovitelných zdrojů podstatně změní nároky zejména na konvenční zdroje elektřiny. Nepodaří-li vyřešit velkokapacitní akumulaci elektřiny, bude energetika budoucnosti potřebovat daleko více flexibilních zdrojů elektřiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Autor neuvedl jednu podstatnou skutečnost.

Elektřina z OZE je bez dotací a nuceného výkupu (tedy na nedeformovaném trhu) neprodejná právě kvůli vícenákladům, jež si vynucuje.

Řešení je tedy snadné a hodné Alexandra, který se taky nezdržoval s rozplétáním nějaké nesmyslné motaniny, ale prostě ten špagát přesekl - odstranit veškeré netržní deformace: dotace, naoktrojované ceny a povinné odkupy - a trh to vyřeší sám. Trh zlikviduje OZE a vytvoří odpovídající cenu pro elektřinu z rozumných zdrojů.

Řešení je to prosté - a proto nebude přijato. Zato se budou politici babrat s rpzplétáním smyček, které sami vytvořili a řádně utáhli...

0/0
25.5.2015 13:16
Foto

J22a35k74u98b 80K56u73č44e15r84a 9878970131931

Re: Autor neuvedl jednu podstatnou skutečnost.

Dobrý den,

v tomto článku je nárůst OZE brán jako fakt, se kterým nic nenaděláme, chcete-li exogenní proměnná (je to i poznamenáno v textu). Máte samozřejmě pravdu, že jedním řešením tohoto problému, beze sporu hodným Alexandra Velikého, by byl návrat o nějakých deset, patnáct let zpátky.

Jakub Kučera

0/0
25.5.2015 18:53

Re: Autor neuvedl jednu podstatnou skutečnost.

Proč návrat? Stačí odstranit protitržní a neosvědčivší se nesmysly.

Privatizace po VLSR taky nebyla cestou do První republiky, ale do budoucna...

0/0
26.5.2015 12:42
Foto

Milan V

trh již rozhodl ve prospěch OZE

V současnosti, v ČR si vlastníci nemovitostí dávají na střechy FV panely, bez jakékoliv dotace (a bude jich mnohem více až od příštího roku padnou administrativní bariéry-již schváleno parlamentem).

Naproti tomu, nikdo nechce platitze své kapsy vybudování nových JE v ČR netržní formou "Contact for difference"=garantované trojnásobně vyšší ceny el. energie z nových JE než je cena na burze (daná již vystavěnými FV elektrárnami v Německu), a to po 35 let.

Takže autor má pravdu - je zde současný stav,

OZE již stlačily ceny na burse dolů, energetických kapacit v naší oblasti je nadbytek = "je vymalováno", s tím nikdo nic nenadělá, ani různé mafie a lobisti....

0/0
27.5.2015 20:49