Jak ovlivnit hlasování v Hyde Parku

Matematik a programátor uskutečnil pokus, jak přidat Petru Gazdíkovi během hodiny přes 1000 pozitivních hlasů.

Manipulace hlasováním v pořadu Hyde Park, jak ji provedl a zaznamenal Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu. foto: © Michal ŠkopČeská pozice

Manipulace hlasováním v pořadu Hyde Park, jak ji provedl a zaznamenal Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu.

Ovlivnit výsledky hlasování v diskusním pořadu České televize Hyde Park se názorně podařilo matematikovi a programátorovi Michalu Škopovi ze sdružení Kohovolit.eu. Během jedné hodiny zásadně změnil výsledek hlasování pořadu s Petrem Gazdíkem. K pokusu si vybral archivní pořad z 19. května 2011, který skončil 31procentní podporou politika. Podle Škopa experiment umožnil fakt, že Česká televize hlasování po odvysílání pořadu neukončuje, a lze hlasovat, i když je poté pořad přesunut do on-line archivu. Škopovi nyní stačila hodina, aby 31procentní podporu proměnil v 74procentní.

„Během jedné hodiny jsem zvýšil původní počet 732 kladných hlasů, podařilo se mi hlasovat 1150krát,“ řekl ČESKÉ POZICI Škop, podle kterého neexistuje důvod, proč by výsledky nebylo možné podobně upravovat i během vysílání v přímém přenosu.

Dle Škopa je zabezpečení hlasování v Hyde Parku na tak nízké úrovni, že se mu ho podařilo prolomit zhruba během půl hodiny. Počítačový expert se obává, že si zainteresované osoby mohou výsledky jednoduše ovlivňovat dle vlastního přání. Nebezpečí spatřuje zejména s ohledem na plánované prezidentské debaty.

„Problematické je, že tyto výsledky jsou uváděny jako názor diváků. A dále žijí svým životem jako fakt, ač může jít o výsledek počítačového ovlivnění. Například v BBC by taková anketa být nemohla,“ míní programátor, který se rozhodl zabezpečení Hyde Parku otestovat poté, co mu přišlo podezřelé hlasování v pořadu s tehdy odstupujícím ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) ze 4. října. Jelikož Škop nechtěl ovlivňovat aktuální vysílání, rozhodl se svůj pokus provést na zmíněném archivním pořadu s předsedou poslaneckého klubu TOP 09.

Dle Škopa je velmi pravděpodobné, že v pořadu s Jaromírem Drábkem k ovlivnění hlasování skutečně došlo. Zároveň se ale domnívá, že by pro Českou televizi neměl být problém zjistit, odkud byl internetový útok proveden. „Problém je, že s námi Česká televize odmítá komunikovat,“ stěžuje si Škop, podle kterého by k odhalení pachatele s největší pravděpodobností stačilo zkontrolovat výpisy z Google Analytics, které však prý Česká televize odmítá zveřejnit.

„Jsou tady závažná podezření, že se ovlivňovalo hlasování v pořadu s tehdejším ministrem a dnes stále vládním poslancem TOP 09 Jaromírem Drábkem. ČT by se k tomu měla postavit čelem a přestat ignorovat oprávněné dotazy týkající se jak tohoto konkrétního pořadu, tak i obecně hlasování v Hyde Parku, padni komu padni,“ uzavírá Michal Škop.

V souvislosti s TOP 09 se během letošních krajských a senátních voleb rovněž objevily spekulace, že si strana kupuje facebookové „lajky“ v Asii. Jako první na problém upozornila Česká pirátská strana, které se nezdálo, že převážná většina „Líbí se mi“ pod příspěvkem zvoucím k volbám pocházela z jihovýchodní Asie. Podrobnosti se dočtete ve článku Kupuje si TOP 09 „lajky“ v Asii?