Jak omezit daňové úniky? Těžké dilema.

Hnutí ANO je proti registračním pokladnám, protože jsou zátěží pro podnikatele. Proč tedy prosazuje elektronizaci účetnictví?

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Minulý týden byla debata politických lídrů ve Středočeském kraji v České televizi nezapomenutelná v mnoha ohledech. Nicméně jeden detail přiměl  autora tohoto textu, aby si danou pasáž pustil znovu a ujistil se, že nešlo o halucinaci.

Když přišla řeč na registrační pokladny a moderátorka položila dotaz, zda by se zavedením tohoto systému souhlasilo hnutí ANO, pronesla Jaroslava Jermanová z tohoto hnutí následující:

„Rozhodně ne. Považujeme to za velkou zátěž pro podnikatele a zaměstnavatele. Navíc registrační pokladny nezabrání daňovým únikům, protože v současné době jsou schopnosti softwarových inženýrů a různých šikulů, kteří s tím umí zacházet, takové, že si cestu najdou. Já ani hnutí s tím nesouhlasíme. My potřebujeme podnikatelské prostředí nastartovat a jakákoli další zátěž je pro nás velkým problémem.“

Všechno do centra

Ano, přesně takový postoj je u strany, která je tvořená i byznysmeny, vedená jedním z nejúspěšnějších byznysmenů v Česku a zaklínající se podporou podnikání, zcela logický a očekávatelný. A přesně proto mě v minulosti v programu ANO velice zarazila následující pasáž:

„Zamezíme daňovým únikům, a to především zavedením elektronizace účetních záznamů a jejich soustředěním v centrálním úložišti, které bude spravované ministerstvem financí (výrazné zjednodušení a zefektivnění daňových kontrol zejména v oblasti DPH).“

Tento nápad se objevuje dlouhodobě. Jeho prvním autorem je zřejmě bývalý náměstek ministra financí Peter Chrenko, přičemž později převzal štafetu současný náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Nápad však nikdy nebyl realizován, protože je to právě pro podnikatele nemalá zátěž.

Prakticky vzato by tento plán ve svém důsledku znamenal, že by podnikatelé své účetní záznamy posílali elektronicky v jednotném formátu na ministerstvo financí, které by tak mohlo všechno snáze prověřovat a případně i rovnou vyměřovat podnikatelům daňovou povinnost. Stinnou stránkou je, že by každý musel mít nějaký ekonomický software a mít ho nastavený tak, aby výstupy odpovídaly tomu, co si ministerstvo financí nadiktuje (jednotná struktura datové věty, nutnost připojení k internetu atd.). Proti tomu jsou registrační pokladny s fiskální pamětí celkem triviální záležitost.

Změna směru?

Ještě větší bylo překvapení, když jsem zjistil, že text volebního programu hnutí ANO se v mezičase změnil. Nyní lze na jeho stránkách nalézt formulaci poněkud odlišnou:

„Daňovým únikům chceme zamezit především prosazením elektronické výměny dat a účetních záznamů ve všech institucích veřejné správy po vzoru Dánska a jejich soustředěním v centrálním úložišti, které bude spravované ministerstvem financí (výrazné zjednodušení a zefektivnění daňových kontrol a snížení administrativní zátěže).“

To už je něco jiného. Mohlo by to například znamenat, že se finanční úřady podělí o svá data s Českou správou sociálního zabezpečení, což se dosud neděje. Nicméně z nové formulace se toho opravdu mnoho vyčíst nedá, původní byla výrazně jednoznačnější. Jenže ta ze všech stránek ANO zmizela a neobsahuje ji ani webový archiv. Jenže hned v den publikace programu ANO tento program na své stránky umístil server Parlamentní listy, kde ho lze dosud najít v původní podobě.

Proč ke změně došlo, jsme se zeptali i tiskového oddělení hnutí ANO. „Program hnutí ANO se neustále vyvíjí. Neplánujeme registrační pokladny, ale software pro živnostníky, nápad přišel od našich sympatizantů, inspirace je, tuším, z Dánska. Data by šla do centrálního úložiště,“ reagoval na dotaz Jaromír Hasoň z hnutí ANO.

Snahy už byly

Takže dle programu ANO živnostníci nebudou muset mít registrační pokladny. Zato si budou muset pořídit ekonomický software schopný vygenerovat příslušný výkaz s jejich účetními záznamy a poslat jej bezpečnou cestou do centrálního úložiště na ministerstvu financí. Upřímně řečeno, to už by mnozí z nich možná radši brali tu registrační pokladnu.

Technicky to možné je. Jeden z modulů systému státní pokladny na ministerstvu financí (konkrétně Centrální systém účetních informací státu) by něco takového bez problému umožnil a k takovému využití existují na ministerstvu i různé analýzy. A jako opatření k potlačení daňových úniků a celkově šedé ekonomiky to nesporně má logiku, protože spoustu podivností, které indikují, že určitý subjekt možná nepodniká úplně poctivě, by pak šlo zjistit pomocí speciálních programů.

Nicméně s ohledem na politické dopady takového opatření a náročnost realizace před tímto nápadem couvly i strany, které se zdaleka netvářily tak probyznysově jako hnutí ANO.