Jak nevybírat divadelní ředitele. Tentokrát v Brně.

Do konkurzu na ředitele Národního divadla Brno se přihlásilo třináct uchazečů. Je však vůbec šance, že se mezi nimi najde ten pravý?

Marie Reslová 3.11.2012

Národní divadlo Brno (NDB) je podobně jako to pražské už měsíc bez ředitele. Ten bývalý – Daniel Dvořák, kterému končil mandát v listopadu, rezignoval na konci září. Svůj odchod zdůvodnil mimo jiné nedostatečným financováním příspěvkové organizace NDB zřizovatelem – brněnským magistrátem. A také pokusy města „zasahovat do chodu instituce nikoli z odborných, ale z čistě politických hledisek“ či nechutí zřizovatele „k systémovým řešením, které by mohly situaci v divadle zmírnit“.

Pracovníkům divadla při odchodu rozdával pohlednice s textem: „Věřím, že chytří pochopí, komu a co tím dávám najevo. Ostatním odpusťme spekulace a ponechme čas na přemýšlení.“ ČESKÁ POZICE si zaspekulovala zde.

Kritika výběrového řízení

Situace v NDB s roční dotací zhruba 350 milionů korun a více než 600 zaměstnanci není dobrá. Loni klesla návštěvnost i tržby ze vstupného, odcházeli členové souborů. Nevalná byla i umělecká úroveň řady inscenací. Nový ředitel NDB by měl vzejít do vánoc z výběrového řízení, které bylo vyhlášeno o prázdninách. Termín pro podání přihlášek vypršel s koncem října. Těsně před jeho skončením komentoval konkurz na webových stránkách Žít Brno aktivista Matěj Hollan: „Takový dream job by nevzal jen blázen.“

Brno kulturní uvažuje i o výzvě magistrátu, aby výběrové řízení na nového ředitele NDB úplně zrušil

Brněnský magistrát nyní oznámil, že ve hře je třináct uchazečů. ČESKÁ POZICE na otázku, kteří to jsou, odpověď nedostala. Prý to nelze podle zákona o ochraně osobních údajů zveřejnit. Stejně prý není možné zveřejnit koncepce, s nimiž se adepti na ředitele do konkurzu přihlásili. Samozřejmě, že lze. Na pražském magistrátu se v nedávné době už transparentně uskutečnilo několik výběrových řízení, například na ředitelku Galerie hlavního města Prahy. Zveřejnění jmen nebyl žádný problém. A co se koncepcí týče, stačila maličkost: požádat předem uchazeče o souhlas. V soutěži o vedení galerie odmítli jen dva z deseti, a i to byla vlastně konkrétní informace o jejich sebevědomí.

V Brně zatím chtějí koaliční politici za ČSSD a ODS evidentně rozhodovat bez veřejné kontroly. Ale jejich oponenti sílí. Kromě Žít Brno kritizuje výběrové řízení například Brno kulturní, iniciativa za změnu financování kultury v Brně. Jan Kryštof, jeden z jejích zakladatelů, se domnívá, že se do takto vypsaného konkurzu nepřihlásí skutečně dobří kandidáti na ředitele. Nevidí žádný dobrý důvod, proč by magistrát neměl jména uchazečů a jejich koncepce zveřejnit: „Je to jedna z věcí, které nás tíží. Vždycky se rozhodne za zavřenými dveřmi a pak, i když je to špatně, je už hotovo, a nedá se s tím nic dělat.“

Všeho schopní, nebo neschopní politici?

Známá je pouze komise, která má ředitele NDB, druhého největšího a nejlépe dotovaného třísouborového divadla v Česku, vybrat. Jejími členy jsou dva muzikologové a skladatelé, jeden fyzik se zájmem o kulturu, čtyři koaliční politici, dva magistrátní úředníci a pouze dva divadelní ředitelé: Jan Burian a Jiří Šesták. Také toto složení Jan Kryštof kritizuje: „Ta komise je odborně nedostatečná, jsou v ní jen dva lidé, kteří rozumějí divadlu. Vlastně je ještě horší než ta, která vybírala předešlého ředitele Daniela Dvořáka.“ Brno kulturní uvažuje i o výzvě magistrátu, aby výběrové řízení úplně zrušil.

Magistrát měl hledat nového ředitele NDB nejméně rok, spíše dva, předem, aby mohl nastoupit od září

ČESKÁ POZICE dodává, že konkurz byl vypsán pozdě. Magistrát věděl, že mandát Daniela Dvořáka končí v listopadu, a proto měl hledat nového ředitele NDB nejméně rok, spíše dva, předem, aby mohl nastoupit od září. Uprostřed sezóny žádný ze schopných a odpovědných divadelních šéfů své závazky neruší. A vůbec: Kdo by stál o nadřízené s takovou špatnou pověstí, jako má brněnský magistrát? Jen blázen nebo dobrodruh.

Není to s těmi divadelními řediteli už nějaké prokleté? Dvě Národní divadla, největší a nejvíce financované divadelní instituce v zemi, a jejich zřizovatelé jim neumějí pořádně vybírat šéfy? Jsou odpovědní politici tak neschopní, nebo všeho schopní?