Ceska Pozice

Jak jsme přispívali na dobro v roce 2013?

Nadace Via minulý týden ocenila nejlepší filantropy letošního roku. A zároveň prezentovala aktuální statistiky vývoje soukromého dárcovství v České republice. Z nich mimo jiné vyplývá, že průměrně darujeme 150 korun ročně na obyvatele. Máme tedy co dohánět...

Vítězové. Laureáti Cen Via Bona 2014 (zleva) Petr Sýkora, Kvido Štěpánek, jednatel společnosti Galvamet Aleš Šlechta, Vojtěch Paukner, manželé Jarmila a Pavel Baudišovi z Avastu, Jindřiška Petrtýlová a Aleš Jeník. foto: archivČeská pozice

Vítězové. Laureáti Cen Via Bona 2014 (zleva) Petr Sýkora, Kvido Štěpánek,...

Největší soukromý podporovatel komunitního rozvoje v Česku, Nadace Via, minulý týden ocenila ve spolupráci s Velvyslanectvím USA jednotlivce a firmy, kteří pomáhají svému okolí. Do 17. ročníku Cen Via Bona bylo zasláno 111 nominací, ocenění bylo uděleno v šesti kategoriích.

Potenciál růstu

Kromě vyhlášení výsledků ocenění Nadace Via rovněž prezentovala aktuální statistiky vývoje soukromého dárcovství v České republice v letech 2000 až 2013. Zdrojem dat jsou dary uplatněné v daňových přiznáních jak firem, tak fyzických osob (zaměstnanců i OSVČ). Jak si ve filantropii stojíme?

Podle odhadu Nadace VIA překračuje celkové soukromé dárcovství v Česku již třetím rokem po sobě hranici čtyř miliard korun, a je tedy na vyšší úrovni než v předkrizovém roce 2007. Loni jsme byli celkově 2,9krát štědřejší než v roce 2000, což znamená, že tempo růstu soukromého dárcovství předbíhá jak tempo růstu HDP, tak i tempo růstů průměrné mzdy.

Dary fyzických osob vloni zůstaly v reálných cenách na úrovni roku 2012. Jejich celkové dárcovství však představuje minimálně dvojnásobek toho, co ukazují daňová přiznání.

„Fyzické osoby darovaly i v roce 2013 přes 1,5 miliardy korun – to znamená, že darujeme ročně v průměru 150 korun na obyvatele. Máme tedy co dohánět, neboť například v USA darují lidé – prostřednictvím každoročních darů a také díky dobročinným závětem – částku zhruba 840 dolarů na obyvatele a rok,“ komentuje vývoj výkonný ředitel Nadace Via Jiří Bárta.

Konkrétní pohled na výsledky filantropie fyzických osob ukazují, že jejich dary vloni zůstaly v reálných cenách na úrovni roku 2012. Jak ale nadace poznamenává, celkové dárcovství fyzických osob představuje minimálně dvojnásobek toho, co ukazují daňová přiznání: „Z principu totiž není možné daňově si uplatnit anonymní dary do pokladniček veřejných sbírek, dárcovské SMS či kostelní sbírky.“

Vzhledem k tomu, že si ve svém daňovém přiznání uplatňuje snížení základu daně z příjmu z důvodu poskytnutí daru pouze asi 140 tisíc lidí (to jest zhruba 2,5 procenta ekonomicky aktivních), má individuální dárcovství vysoký potenciál růstu.

Zatímco štědrost individuálních dárců vykazuje v běžných cenách mírný meziroční nárůst, dárcovství firem vykazuje podle odhadu Nadace Via pokles – vloni nominálně ztenčilo o dvě procenta (stejně jako o rok dříve). Nicméně i tak byly firmy v roce 2013 celkem 3,4krát štědřejší než v roce 2000.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.