Jak Barbora Tachecí našlehala „aféru“ Franz

V díle skladatele a malíře Vladimíra Franze rasistickou ideologii nenajdete. Ani jeho zjev neodkazuje k uniformitě skinheadského davu.

První punkerská i první skinheadská deska, která v Československu vyšla, byla jedna a ta samá. Punkeři z Plexis, stejně jako skinheadi z Orlíku měli své písničky na jednom elpíčku „Rebelie - Punk and Oi!“. Vydavatelství Monitor tehdy spojilo říznou hudbu několika rebelských kapel (nebyly tam tehdy jen Plexis a Orlík, ale i Šanov, Do řady! či Tři sestry) a nekádrovalo filozoficky.

Skinheadský Orlík na počátku devadesátých let poslouchali i punkeři. Po dvaceti letech se novinářka Barbora Tachecí pohoršuje, jak to že dnešní prezidentský kandidát Vladimír Franz chodil tehdy na koncerty skinheadského Orlíku. Zdá se jí to strašně důležité a nebezpečné a tomuto tématu věnovala v rozhovoru s Vladimírem Franzem v MF Dnes největší prostor. (Video z rozhovoru naleznete na stránkách iDNES.) Stále dokola se ptala, proč tam chodil a jestli Landovi řekl, že ty texty Orlíku jsou rasistické.

V žádném díle skladatele a malíře Franze rasistickou ideologii nenajdete, ani jeho vzhled rozhodně neodkazuje k uniformitě skinheadského davu. Navíc před dvaceti lety mohl leckdo jít na koncert Orlíku jen jako na mejdan, nebo ze zvědavosti. Proč by to vysokoškolského profesora nemělo zajímat jako socio-kulturní fenomén hodný zkoumání a reflektování? Stejně jako návštěva zkoušky kapely, na kterou se Tachecí také ptala…

Před dvaceti lety mohl leckdo jít na koncert Orlíku jen jako na mejdan, nebo ze zvědavosti

Pravomoci prezidenta České republiky jsou výrazné například u Ústavního soudu či České národní banky. Proč se prezidentského kandidáta Franze, který je mimo jiné i vystudovaný právník, neptala na fungování Ústavního soudu? Jak on hodnotí činnost tohoto orgánu, který výraznou mírou zasahuje nejen do soudnictví, ale i do politky? Nebo proč se ho neptala na otázky měnové, na jeho názor na přistoupení či nepřistoupení České republiky k eurozóně?

To jsou důležitá témata a nikoliv, s kým kandidát pil před dvaceti lety v rockovém klubu pivo. Šlehat aféru z dvacet let starých několika návštěv skinheadských koncertů může být legitimní obživa bulvárních deníku. Blesku by takový rozhovor slušel...