Jágr for president!

Průzkum Lidových novin ukázal, jak zoufale se Čechům nedostává velkých idolů. Takových osobností, na něž by mohli být hrdí.

Široko daleko osamocený idol – Jaromíra Jágra zbožňuje čtvrtina studentů. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Široko daleko osamocený idol – Jaromíra Jágra zbožňuje čtvrtina studentů.

Ve středu večer těšil kladenský „rytíř“ Jaromír Jágr (40) nadšených 15 705 diváků v pražské O2 Aréně, když dal Pardubicím gól a u tří asistoval. To byla show! Oproti prvnímu zápasu v Praze hrál líp, a tak není divu, že se Jágrovo jméno skví na zadních stránkách čtvrtečních novin. Ale pozor, objevuje se i na těch titulních. Lidové noviny totiž uskutečnily velký průzkum o českém vlastenectví. A z něj vyšlo, že Češi jsou nejvíce hrdí na tři jména: Havel, Jágr, Gott.

Výročí skonu prvního porevolučního prezidenta Václava Havla se kvapem blíží, zpívající „Bůh“ Karel Gott minulou sobotu v Mladé frontě DNES (konečně) odmítl, že by se chystal kandidovat na prezidenta, takže se nám seznam idolů pro Hrad opět zase ztenčil...

Ve velkém průzkumu LN se k otázkám vlastenecké hrdosti vyjadřovali jednak studenti (asi ve věku 20 až 29 let) a čtenáři serveru Lidovky.cz (s věkem hlavně nad 30 let). Protože jde spíše o naši budoucnost, držme se jen těch mladších názorů. Co o zažívané české hrdosti nově víme? Z politických postav nasbíral nejvíce podpory Václav Havel (54,9 procenta) před T. G. Masarykem (11,9) a žijícími Václavem Klausem (11,1), Karlem Schwarzenbergem (6,1) a Janem Fischerem (2,3 procenta) čili prezidenty, případně prezidentskými aspiranty.

Idoly kulturní a vědecké...

Na kulturní frontě bylo pořadí následující: 1. Gott (17,3 procenta), 2. Miloš Forman (10,5), 3. Zdeněk Svěrák (6,5). Preference u českých vědců vynesly do popředí Ottu Wichterleho (33,2 procenta), Antonína Holého (17,2) a Jaroslava Heyrovského (12,7), přičemž se do první vědecké šestky nevešel ani jeden živý Čech či živá Češka.

A pak tu máme kategorii sportovních ikon. Zde se to aktivními lidmi jen hemží, takže se třeba Věra Čáslavská může jen divit, proč na ni mladí zapomínají... Neotřesitelnou sportovní hvězdou je Jágr s 25,3 procenta hlasů, což je široko daleko nejmocnější podpora. Druhá zůstává rychlobruslařka Martina Sáblíková (14,7) a třetí tenistka Petra Kvitová (13,4), za níž zaostává i ten, kdo by měl díky jménu průzkum osedlat: brankář Petr Čech (8,7).

Kvůli znechucení z politiky by dle LN zhruba čtvrtina občanů Česka zvažovala i odchod do ciziny...Z výzkumu rovněž vyplývá, že mladí Češi jsou zejména otráveni „nespolehlivou vládou“, tím, že jde o „zemi, kde se nedodržují zákony“ a kde „je hodně podrazáků“. Kvůli znechucení z politiky by zhruba čtvrtina občanů Česka zvažovala i odchod do ciziny, píší čtvrteční LN s odvoláním na průzkum společnosti Donath Business & Media.

Logickým krokem je pak volba nepolitických kandidátů. Dejme tomu i v přímé volbě prezidenta, kdy si z partičky ex-komunistů a bizarních postav spojených s lobbisty i věštbami není lehké vybrat. Zpátky k průzkumu LN: Jaké se nám pro tuto kategorii rýsují modly? Politiky snad nemá ani cenu probírat – vždyť Schwarzenberg usíná už i letos, Fischer je nemastně-neslaným a Miroslavě Němcové to údajně kdosi rozmluvil.

JÁGR®, nejlepší česká značka?

Jsou tu ještě idoly kulturní. Božský Kája to nechce, Forman žije daleko a Svěrák takovou cimrmanovskou výzvu opakovaně odmítl. Mezi vědci živého idolu, bohužel, není. Ale když měli Maďaři prezidentem šermíře, proč nezabrousit třeba i mezi sportovce? Povinnou metu čtyřiceti let překonává ze studentských favoritů pouze jediný. Ano, Jarda Jágr.

„Časy se mění, jen Mistr zůstává. S Jágrem je to v jeho čtyřiceti trochu jako s Rolling Stones. Ne že by vás ještě něčím překvapil, jenže nikdo to pořád nezahraje jako On,“ napsal v HN Jindřich Šídlo. A aktuální Reflex dal Jágra na obálku s douškou: JÁGR®, nejlepší česká značka. „Hrdinou naší doby je hokejista. Kdybychom Jágra neměli, museli bychom si jej vymyslet,“ píše se v podtitulku článku s názvem Bůh je zase doma.

Je to tak. Jednou to asi stejně přijde. Až bruslící bůh, který opakovaně podporoval ODS, skončí, třeba se ho partaj zeptá podobně, jako se Jiří Paroubek zeptal obránce Jirky Šlégra. A těch padesát tisíc podpisů na petiční arch by Jágr hravě nasbíral – jen po třech vyprodaných zápasech v O2 Aréně! Tak trochu bláznivá ruleta, kterou nám připravila přímá volba prezidenta, může mít jednou svérázné vyústění. Nicméně hokejový bůh #68 už zmoudřel, ne?