Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Lyčka 1.11.2020 18:00

Tak to vypadá, že autor je placen za slovo, nikoliv za myšlenku. Nedokázal jsem ten slovní průjem dočíst do konce. A co se týká radioaktivního odpadu, tak jsem přesvědčen, že nepotrvá tisíce let, než se ho lidstvo naučí zpracovat a dále využít. A kdyby aspoň autor prozradil to sladké tajemství, jak získat elektřinu bez jádra a fosilních paliv tak, aby byla i nadále dostupná pro všechny, nejen pro milionáře.

M. Smrž 1.11.2020 20:08

Nevím jak to myslí autor, ale již v tuto chvíli existuje a prosperuje množství projektů s plným zásobování elektřinou, ale někdy i tepla pomocí obnovitelných zdrojů. A je levnější než z jádra. Uhlí spalovat již nelze. Seznam třeba na mém blogu milansmrz.blog.idnes.cz/c/760064/uspesne-evropske-komunity-se-100-obnovitelne-elektriny-dil-i.html

I. Lyčka 1.11.2020 20:26

Ano, projektů je něurekom, jak říkají bratři Slováci. Ale povězte mi, čím budu topit a svítit v zimě v noci, když přestane foukat vítr? A prosím, nechoďte na mě s biomasou. Té nikdy nebude tolik, aby to zachránila. A pokud budeme pěstovat rychle rostoucí dřeviny jen na to, abychom je pak spálili, tak se dostaneme do situace, kdy se půda vyčerpá a my pak nebudeme mít co jíst ani se jak zahřát.

K. Dvořák 1.11.2020 22:02

Kolik z těch vámi vyjmenovaných projektů a komunit se obešlo bez dotací? A kolik z nich funguje jako ostrov a obejde se bez připojení k rozvodné soustavě, zajišťované vámi nemilovanými fosilními nebo jadernými zdroji? A kolik z těchto projektů je schopno zásobovat energií nějaký průmyslový podnik? Jsem přesvědčen, že na všechy tři otázky existuje jedna jediná, prostá a stručná odpověď: žádný.

M. Rohovský 2.11.2020 8:24

Na jeho blogu se sešlo mnoho reakcí ( včetně mojí) a autor ani na jednu z nich neodpověděl. Ani Vám tedy zřejmě neodpoví.

V. Novák 4.11.2020 16:07

Rusko je ochotné odebrat libovolné množství radioaktivního "vyhořelého" paliva - a to ne z nějaké lásky k nám a lidstvu obecně, ale protože dokáže takové "vyhořelé" palivo zpracovat, získat z něj Pu239, což je výborný štěpný materiál využitelný opět jako palivo do JE ve formě MOX nebo REMIX.

Dokonce je speciálně vyrábí v reaktorech s rychlými neutrony z jinak nevyužitelného U238, který není štěpný, ale štěpitelný - záchytem neutronu se jádro U238 přemění na U239, ten je nestabilní a beta rozpadem (neuteron na proton, elektron a antineutrino) se přemění na Np239 a to pak stejným rozpadem na Pu239. V současnosti fungují v Rusku 2 takové reaktory, BN-600 a BN-800, připravuje se typový BN-1200. Jejich výhodou je, že nejen "spálí" i silně radioaktivní izotopy, ale především vyrobí víc paliva, než samy spotřebují. Plus získávají energii (ta čísla udávají výkon v MW).

Rusko odebírá i ochuzený uran z evropských obohacovacích závodů, protože má technologii, který dokáže ochuzený uran ochudit ještě víc - a

V. Novák 4.11.2020 19:05

získat tak další U235. Z odpadu evropských obohacovacích závodů se tak stává surovina pro další zpracování.