Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 1.11.2020 11:04

Zajímalo by mne odkud si autor vycucal to, že uran 235 je "vyhořelé jaderné palivo". Vyhořelé palivo je směs uranu 238, uranu 235, plutonia, cesia a stroncia. Přičemž pouze poslední dva izotopy jsou velmi nebezpečné z hlediska své radiace. Přičemž tyhle dva izotopy nemají poločas rozpadu 30 tisíc let, jak blábolí autor ale 30 (slovy třicet) let. Možná kdyby autor neměl v úmyslu sepsat propagandistickou srágoru a zkusil si nastudovat alespoň základy, tak by věděl, že zde platí nepřímá úměra. Tedy čím delší poločas rozpadu tím menší úroveň radiace. Má-li něco poločas rozpadu 30 000 let, tak z principu nebude příliš nebezpečné. Dokonce si vzpomínám na jak šéfka SUJB Drábová jednou do televize přinesla palivovou tyč, kde toho "ďábelsky nebezpečného" uranu 235 obsahuje slušné množství a při tom se před kamerami nevznítila a s pekelným chechotem se nepropadla do podzemních rozměrů.

M. Smrž 1.11.2020 20:20

Jako příklad svého tvrzení o neškodnosti izotopů s dlouhým poločasem byste mohl uvést ochuzený uran /převážně U238 (poločas 4,5 miliardy let), se stopami U235/ při kriminálním zneužití uranové munice. Nebohé oběti této zrůdnosti v Bosně Hercegovině nebo v Iráku by to jistě rády dosvědčily.

P. Pavel 1.11.2020 23:47

Vojín Kefalín, čo rozumietě po takým pojmom "zneužití uranové munice"? To s ní někdo žongloval místo, aby se s ní stalo to, k čemu je munice určena ... tedy aby byla vystřelena?

Chápu, zřejmě dáváte přednost tradiční otravě olovem garantovanou masovými vrahy miloševičem a husajnem. Ještě štěstí, že jsme si díky komunitstickým či zeleným vylízaným hysterikům bojujícím tu proti radarové základně, tu jaderné energetice, tu proti GMO, uvědomili, že neškodí kinetická energie projektilu určeného k zabíjení, střepiny ani zplodiny hoření těžkých kovů ale že škodí radiace na tak nízké úrovni, že dávky jsou nižší než z přirozeného pozadí. Doporučuji vám nenavštěvovat staré haldy ve Slezsku, jinak vzplanete jako ta Drábová. Jen je mi záhadou, jak to můžou přežít osádky amerických tanků Abrams, jejichž pancíře jsou VYROBENY právě z OCHUZENÉHO URANU.

J. Sedlář 2.11.2020 10:01

Mno, přežít. Říkalo se, že živostnost posádky tanku je v řádu minut. ;-)

P. Pavel 2.11.2020 11:26

Soudě podle zkušeností z posledních válek na blízkém východě, právě ten uranový pancíř životnost posádek tanků podstatně prodlužuje.

V. Novák 4.11.2020 21:23

Uran je těžký kov a jako takový je samozřejmě jedovatý. Navíc se snadno vznítí, zejména při průchodu pancířem a vzniklý oxid se snadno vdechne nebo pozře. To ale nemá nic společného se škodlivostí jeho radioaktivity.

V. Kučer 3.11.2020 9:19

Dana Drábová v TV říkala že ten odpad je uložen do betonových těles a kdyby to bylo povoleno tak by si to těleso dala do baráku a měla ho jako topení protože má stálou teplotu šedesát stupňů celsia.

V. Novák 4.11.2020 21:25

Především to není odpad, ale surovina. Záleží jen na tom, jak s ním naložíme.