Jaderná energetika v Řeži se Evropské komisi nelíbí

Brusel požaduje po projektu SUSEN za 2,45 miliardy korun další vysvětlení ve věci jádra i údajně privilegovaných výsledků bádání.

Martin Rychlík 25.8.2011
Energie, nebo černá díra? Evropská komise opět připomínkovala projekt Udržitelná energetika v Řeži (SUSEN), který se má soustředit na jaderné reaktory dalších generací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energie, nebo černá díra? Evropská komise opět připomínkovala projekt Udržitelná energetika v Řeži (SUSEN), který se má soustředit na jaderné reaktory dalších generací. | foto: © CERNČeská pozice
Energie, nebo černá díra? Evropská komise opět připomínkovala projekt Udržitelná energetika v Řeži (SUSEN), který se má soustředit na jaderné reaktory dalších generací.

Česká věda se má v nejbližších letech dočkat šesti velkých výzkumných center, přičemž cena každého z nich je vyšší než 50 milionů eur. Čtyři jsou již posvěceny (laser ELI, multioborový CEITEC, medicínské ICRC a superpočítač IT4I) a další dva čekají na „štempl“ Evropské komise. Zatímco přiklepnutí biovědního Biocevu akademikům se dá očekávat během pár týdnů – až se bruselští úředníci vrátí z dovolených –, nejméně známé centrum z této šestky, SUSEN aneb Udržitelná energetika v Řeži, má problém. Projekt za 2,45 miliardy korun se dle informací ČESKÉ POZICE unijním představitelům příliš nepozdává a mohl by být ohrožen.

Brusel zaslal do Česka 5. srpna dopis, v němž energetický projekt SUSEN kritizujeBrusel proto zaslal 5. srpna na ministerstvo školství, jež administruje dotyčný Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, takzvaný interruption letter, v němž energetický projekt SUSEN kritizuje. V čem konkrétně? Hlavní námitky se týkaly tří oblastí:

  1. Šíření výsledků výzkumu i třetím stranám nejen uvnitř organizace příjemce (Centrum výzkumu Řež). Centrum musí výsledky výzkumu financovaného z veřejné podpory uveřejňovat ve vědeckých časopisech, prezentovat na konferencích a publikovat na univerzitách. „CV Řež bylo též vyzváno, aby potvrdilo rovný přístup ke službám spojeným s využitím infrastruktury potenciálním uživatelům, a že tyto služby budou poskytovány za stejné tržní ceny všem,“ odpověděla ČESKÉ POZICI na přímý dotaz mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová. Nediskriminační přístup má být potvrzen externím auditem.
  2. Poskytování informací a odborného poradenství CV Řež Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. To je další podmínka, již centrum dostalo. Podávání informací musí být nezávislé a nesmí Centrum výzkumu Řež nijak zvýhodňovat oproti ostatním institucím.
  3. Problematika radioaktivního odpadu. „EK se chce ujistit, že z veřejné podpory nebude hrazen ,historický deficit‘ na takzvaném jaderném účtu, a že nebude znečišťovatel zvýhodněn nižší sazbou příspěvku do jaderného účtu. CV Řež ujišťuje, že zde žádný historický deficit není a CV Řež jako provozovatel infrastruktury na jaderný účet již musí přispívat (stejná praxe je i v jiných evropských zemích),“ uvedla mluvčí ministerstva.

ČESKÁ POZICE požádala o vyjádření i představitele projektu, který by měl vzniknout v součinnosti několika technických univerzit v Řeži u Prahy. „Nezlobte se, ale v současné chvíli se k této věci nebudu vyjadřovat,“ sdělil nám Petr Moulis, manažer centra SUSEN [čti: sjúzn], jehož název vznikl z anglického Sustainable Energy.

Bruselu se prý nelíbí blízké napojení energetického výzkumu na společnost ČEZ a participanty s ruským kapitálem ve výzkumném projektuVysvětlování údajně „neoprávněné“ veřejné podpory činilo potíže už i dalším vědeckým megaprojektům, ale Řežští s tím mají nejspíše největší potíže... Podle kuloárových informací se Bruselu nepozdává blízké napojení energetického výzkumu na společnost ČEZ a další participanty ve výzkumném projektu, za nimiž je prý ruský kapitál. Patrně je myšlena akciová společnost Škoda JS, v jejímž představenstvu i dozorčí radě se objevují ruská jména a jejímž jediným akcionářem je ruská skupina OMZ s akciemi na jméno.

Výzkumák pro ČEZ?

Už loni se například týdeník Euro zmiňoval o zákulisní šeptandě a spekulacích, že „si ČEZ možná za veřejné finance pořídí parádní výzkumné centrum“. Polostátní firma totiž v akciové společnosti Ústav jaderného výzkumu Řež, která je stoprocentní matkou společnosti Centrum výzkumu Řež, drží majoritu.

„Od počátku říkáme, že jde o projekt nezávislé výzkumné organizace, jež má ve stanovách jednoznačně uvedeno, že všechny produkty vyplývající z výzkumu na pořízené infrastruktuře budou odděleny od privilegovaného přístupu mateřské firmy. To znamená, že se ke všem budeme chovat stejně. Ústav je sice dcerou ČEZ, ale zakázky probíhají na striktně komerční bázi,“ řekl týdeníku Euro Jakub Prahl, tehdejší manažer SUSEN.

Nedávné dotazy z dopisu Evropské komise byly prý velmi cílené, velmi poučené. „Je vidět, že si s tím dali práci a nastudovali spoustu věcí. Požadují vyjádření z úřadu pro jadernou bezpečnost a další věci. Možná se Evropské unii po Fukušimě a evropské hysterii vůbec nelíbí podpora jaderného výzkumu. Kdo ví,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE z ministerstva školství.

Za reaktory IV. generace!

Projekt SUSEN v přípražské Řeži chce obrátit pozornost k jaderným reaktorům IV. generace (nechlazeným vodou a produkujícím méně vyhořelého radioaktivního paliva), jež mají být uváděny do provozu po roce 2040. Na rozdíl od reaktorů II. „pokolení“ (existujících) a III. generace (stavěných nyní) by měly splňovat přísnější požadavky ekonomičnosti, spolehlivosti i bezpečnosti.

Je už všemi těmi průtahy ohrožena investice 2,45 miliardy Kč?Z 2,45 miliardy korun půjde na stavební část 550 milionů, většina z 1,35 miliardy poputuje do zařízení a technologií. Zbylých víc než půl miliardy korun je určeno na projekční práce, stavební povolení, přípravu projektu a rozjezdové start-up granty. Hlavními spolupracovníky z univerzitního prostředí jsou Západočeská univerzita a pražské ČVUT.

Je snad tohle vše ohroženo? Ačkoliv někteří námi dotázaní odborníci tvrdí, že předmětné miliardy mohou vyjít vniveč, oficiálně si to resort školství nemyslí. Výhrady se prý úspěšně řeší.

Obavy uklidňuje rovněž 1. náměstek ministra školství Jakub Hodinář, jenž ČESKÉ POZICI sdělil: „Projekt SUSEN prochází standardním schvalovacím procesem a MŠMT nemá v tuto chvíli žádné signály, že by poslední ze šestice velkých projektů nemohl být úspěšně realizován. Budeme aktivně spolupracovat se žadatelem o dotaci tak, aby byl celý proces zdárně ukončen.“

Počet příspěvků: 1, poslední 1.9.2011 09:21 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.