Izraelští superšpioni se bouří

Jedna věc je ochrana Izraele před nebezpečnými nepřáteli, druhá věc je špiclování, zesměšňování a vydírání nevinných Palestinců. Minulý týden s tím vystoupila na veřejnosti skupina příslušníků elitní Jednotky 8200, tedy elektronické sekce izraelské vojenské špionáže.

Cílem izraelských odposlechů se mohou stát i nevinné palestinské studentky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cílem izraelských odposlechů se mohou stát i nevinné palestinské studentky. | foto: Reuters
Cílem izraelských odposlechů se mohou stát i nevinné palestinské studentky.

My, veteráni Jednotky 8200, bývalí i současní vojáci v záloze, vyhlašujeme, že se nadále nebudeme podílet na operacích proti Palestincům a odmítáme sloužit jako nástroj vojenské kontroly okupovaných území.“

I tato slova obsahuje otevřený dopis, který 43 signatářů minulý týden zaslalo premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a náčelníkovi generálního štábu a řediteli vojenské špionáže. Text zveřejnil i vlivný deník Jediot Achronot a následně se v izraelských i zahraničních médiích objevily také rozhovory s několika signatáři. Všichni ale dodnes vystupují anonymně, údajně v obavách, aby se nestali terčem represí nebo msty, a také aby neporušili zákon.

„Vadilo mi například, že jsme museli shromažďovat řadu osobních údajů, které pak byly využívány k nátlaku na Palestince“

„Palestinské obyvatelstvo je pod vojenskou správou zcela vystaveno špionáži a dohledu izraelských zpravodajských služeb,“ argumentují dále nespokojení rezervisté. „Využívá se to k politické perzekuci a k vyvolávání sporů mezi Palestinci,“ tvrdí.

Voják působící jako překladatel z arabštiny a vystupující pod iniciálou N. následně uvedl: „Vadilo mi například, že jsme museli shromažďovat řadu osobních údajů, které pak byly využívány k nátlaku na Palestince, abychom je přiměli ke kolaboraci, aby se stali informátory. Na základně nám říkali, ať jdeme po šťavnatých detailech – například finanční tísni lidí, jejich sexuální orientaci, vážných nemocech nebo potřebě lékařského ošetření.“

Jako Stasi

Případy, kdy izraelští agenti získávali Palestince jako kolaboranty drsným vydíráním, obsahuje i řada knih izraelských autorů. Proč se ale nyní objevil dopis s podobnými argumenty? Jeho autoři upozorňují, že se k jeho sepsání dlouho odhodlávali.

Voják N. listu Jediot Achronot řekl, že pochyby o své jinak prestižní práci začal mít, když jeho útvar během předchozí války v Gaze na přelomu let 2008 a 2009 dodával informace pro vedení náletů na teroristy. Avšak při jednom z největších útoků izraelské letouny záměrně bombardovaly slavnostní ceremonii řadových palestinských policistů a 89 jich zabily.

„Bavili jsme se tím, kdo koho, s kým a jak často podvádí, kdo má hemoroidy, z legrace jsme si mezi sebou posílali erotické fotografie Palestinců nebo jsme se bavili, jak ošklivé děti mají“

Voják D. prý zase změnil pohled na svou Jednotku 8200, když viděl strhující film Životy těch druhých, popisující odposlouchávání východoněmeckých disidentů obávanou Stasi. „Byl jsem v šoku,“ uvedl. „Na jedné straně jsem se identifikoval s oběťmi těch represí, jejichž základní práva byla tak pošlapávána. Na straně druhé jsem si najednou uvědomil, že během vojenské služby jsem byl na straně oněch utlačovatelů, že jsme dělali to samé jako Stasi, jen daleko efektivněji.“

Nejméně dva revoltující vysloužilci izraelské monitorovací jednotky si médiím v uplynulých dnech stěžovali, s jakou nelibostí nesli zaznamenávání nejintimnějších údajů ze života Palestinců. „Bavili jsme se tím, kdo koho, s kým a jak často podvádí, kdo má hemoroidy, z legrace jsme si mezi sebou posílali erotické fotografie Palestinců nebo jsme se bavili, jak ošklivé děti mají.“ Jeden signatář protestního dopisu uvedl, že vojáci na odposlechové základně si schovávali i nahrávky palestinských telefonátů se sexuální tematikou a pak si je za halasného veselí nahlas pouštěli pro své pobavení.

Signatáři tvrdí, že jim rozhodně nejde o zostuzení armády či Izraele nebo o obecné odmítání elitní služby, o které si jinak řada jiných Izraelců může nechat jen zdát. Pokud prý budou znovu povoláni, na ochraně státu před vnějšími hrozbami se chtějí dál podílet – Jednotce 8200 je například přisuzován vývoj viru Stuxnet, který před časem napadl íránské jaderné provozy, a odposlechové základny monitorují i Libanon, Sýrii a zřejmě i další země.

Protiúder

Většinou však autoři výbušného dopisu už předem připouštěli, že se nejspíš stanou terčem tvrdé kampaně coby „nepřátelé státu“. A to se opravdu stalo. V internetových diskusích se objevují i souhlasná stanoviska. Převažují však nařčení, že signatáři se dopustili vlastizrady, a měli by být vypátráni a potrestáni. Jiní čtenáři jim navrhují, aby se odstěhovali k Palestincům, další je označují za odpad společnosti.

Velmi kriticky se ke kauze vyjadřují i vojenští činitelé a politici, včetně řady opozičních

Velmi kriticky se ke kauze vyjadřují i vojenští činitelé a politici, včetně řady opozičních. Premiér Netanjahu prohlásil, že vojáci zneužili bezpečnostní složky k politické propagaci a jejich argumentům kontroval slovy, že, „izraelská armáda je nejmorálnější na světě“. Ministr obrany Moše Ja‘alon signatáře obvinil, že se přidali „k mezinárodní kampani delegitimizace Izraele“. „Ti, co ten dopis podepsali, budou posuzováni jako zločinci,“ prohlásil.

Čtyři desítky mužů a žen, kteří sloužili v jedné z nejprestižnějších izraelských jednotek, jsou si údajně po konzultaci s renomovaným právníkem zatím jisti, že žádné zákony neporušili.

Počet příspěvků: 3, poslední 20.9.2014 11:05 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.