Izrael trestá „výletníky“ za džihádem

Více než regulérních oddílů Islámského státu na svých hranicích se Izrael zatím obává jednotlivých arabských navrátilců z válečné zóny v Iráku a v Sýrii.

Islamistické nebezpečí. Bojovníci Islámského státu zatím naše hranice neohrožují, říkají izraelští politici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islamistické nebezpečí. Bojovníci Islámského státu zatím naše hranice neohrožují, říkají izraelští politici. | foto: archivČeská pozice
Bojovníci Islámského státu.

Už nejméně 30 izraelských Arabů se přidalo k ozbrojencům Islámského státu (IS), který rozšiřuje svou kontrolu na severu Sýrie a Iráku. V týdnu to uvedl ministr cestovního ruchu Uzi Landau, který v minulosti patřil ke špičkám bezpečnostního aparátu židovského státu. A bije na poplach.

„Je jen otázkou času, kdy se tito lidé žijící mezi námi promění ve smrtící zbraň obrácenou proti nám samotným,“ napsal Landau premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a vyzval ho, aby Izrael prokázaným džihádistům odebíral občanství a neumožňoval jim návrat do země.

Mimo zákon

Izraelská média v uplynulých týdnech informovala o několika případech, kdy se do Sýrie vydali mladí muži z arabských oblastí na severu země

Izraelská média v uplynulých týdnech informovala o několika případech, kdy se do Sýrie vydali mladí muži z arabských oblastí na severu země. U některých z nich se o tom dozvěděly jejich rodiny a snažily se vyprovokovat zatčení svých příbuzných ještě na tureckém území. Jeden mladý muž si misi rozmyslel a včas se sám vrátil, o dalším izraelském Arabovi ale přišly zprávy, že v Sýrii padl. „Pokud se odtud někdo vrátí živý, je na letišti okamžitě zatčen a bude souzen,“ varoval v úterý ministr obrany Moše Ja’alon.

Do toho se u Nazaretu našla hromada černobílých praporů Islámského státu a izraelská bezpečnost zadržela arabského učitele, který si džihádistické materiály dovezl z Jordánska a schovával je přímo u sebe doma; IS byl totiž v Izraeli v září postaven mimo zákon coby teroristická skupina.

„Zatím IS nehrozí“

Zprávy o těchto incidentech jsou zatím daleko četnější než úvahy, že by IS mohl v rámci zatím úspěšného tažení Irákem a Sýrií postoupit také do Jordánska, Palestiny a samotného Izraele. „Izrael se může jednoho dne probudit a zjistit, že má IS na svých hranicích,“ varoval Mordechaj Kedar z Bar Ilanovy univerzity.

Ministr obrany Ja’alon ale serveru al-Monitor řekl, že hrozba ze strany IS není aktuální. „Zatím se Islámský stát k našim hranicím nepřiblížil,“ uvedl ministr a popřel tak zvěsti, že oddíly IS už operují na syrské straně Izraelem okupovaných Golanských výšin.

I když totiž Izrael vyjadřuje připravenost podílet se na boji proti IS, je zjevné, že by muselo jít o spolupráci nanejvýš diskrétní

Jiný, nejmenovaný vojenský představitel zase řekl, že Izrael je připraven předat mezinárodní koalici špionážní poznatky o IS, „pokud o ně bude požádán“. Už dříve se přitom objevily zprávy, že Izrael předal Američanům své vlastní satelitní snímky pozic džihádistů na severu Sýrie. USA následně poskytly tyto materiály svým arabským spojencům, ovšem předtím z nich prý odstranili důkazy jejich původu.

I když totiž Izrael vyjadřuje připravenost podílet se na boji proti IS, je zjevné, že by muselo jít o spolupráci nanejvýš diskrétní. Otevřené přiznání, že Izraelci bojují po boku letců ze Saúdské Arábie či ze Spojených arabských emirátů by mohlo dosavadní alianci rozklížit. Ministr Ja’alon například odmítl odpovědět na otázku, zda jeho země pomáhá s přípravami na džihádisty sousednímu Jordánsku.

„My do bojů v Sýrii nezasahujeme,“ zdůraznil také nedávno náčelník izraelského generálního štábu Beny Gantz. „Tohle není reality show a ničemu nepomůže, pokud budeme podporovat jednoho nebo druhého soutěžícího. Můžeme dělat jediné – situaci bedlivě sledovat a trvat na nepřekročitelné hranici. Nic se nesmí přelít na naše území.“

Spojitosti s Palestinou

Fenomén Islámského státu už také vstoupil do izraelských debat o vztazích s Palestinci. Premiér Netanjahu v září prohlásil, že IS a palestinské hnutí Hamás jsou „větvemi téhož jedovatého stromu“. Setřel tak rozdíl mezi domácí palestinskou organizací, soustředěnou na boj proti Izraeli, a globálními džihádisty, pro něž je palestinská kauza jen podružným tématem.

Premiér Netanjahu v září prohlásil, že IS a palestinské hnutí Hamás jsou „větvemi téhož jedovatého stromu“

I citovaný bezpečnostní činitel však upozornil, že obě struktury jsou značně odlišné. „Rozdíl mezi IS a Hamásem spočívá například v tom, že IS oživil náboženské války, o kterých jsme si mysleli, že už jsou na Blízkém východě minulostí. Proto není možné s IS dosáhnout žádné dohody, zatímco s organizacemi jako Hamás nebo libanonský Hizballáh ano,“ míní izraelský představitel.

Souvislost mezi palestinskou otázkou a tažením IS však našel i americký ministr zahraničí John Kerry, byť ze zcela odlišného úhlu pohledu než Netanjahu. Po návratu z Blízkého východu totiž Kerry prohlásil, že neřešený izraelsko-palestinský konflikt nahrává Islámskému státu. „V regionu nebyl jediný vůdce, který by mi sám od sebe neříkal, že mezi Izraelem a Palestinci je potřeba dosáhnout míru, aby nedocházelo k dalšímu verbování, zlosti a podněcování k násilí v ulicích,“ řekl Kerry ve čtvrtek. „Tuto spojitost si musíme uvědomit. A má co do činění i s ponížením a absencí důstojnosti.“ 

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.